Plant powered perspectives 2020

Conference in Warsaw
08-09/10/2020

Conference in Prague
12/10/2020

Conference in Bratislava
14/10/2020

Supported by

The project is co-financed by the Governments of Czechia, Hungary, Poland and Slovakia through Visegrad Grants from International Visegrad Fund. The mission of the fund is to advance ideas for sustainable regional cooperation in Central Europe.

About project

Project title: Food innovation conferences for SMEs and start-up community

In order to change the global food production modes, we need to start working locally and develop a suitable plant-based infrastructure. One that will be capable of growing supportive ecosystem, stimulating R&D and innovation, and provide a platform for creating new connections and partnerships for the food production system of the future. Therefore the main idea behind this project is to create a platform on which the scientists, engineers, entrepreneurs, investors and policy-makers can share their insights and knowledge, create new connections and start building the foundations of future food innovations. We will put together the leading cell agriculture and clean meat engineers, hi-tech plant-based foods researchers and producers, the most successful innovative projects from the region, and policy-makers from all involved countries, and of course, the food sector and business media. This set of B2B conferences will be the first stepping stone in more intensive idea exchange and collaboration in our region. We will organize three food innovation conferences in Prague, Warsaw and Bratislava, which will be providing stage for the most prominent contemporary food innovation scientists, engineers, and business leaders of the World, while focusing on attracting broad audience of start-up communities, entrepreneurs, policy makers and media representatives. We will provide a networking space for these leaders with regional business representatives and local prospective start-ups and SMEs, with coverage by food and business media in order to extend the impact to the whole sector.

Grant: 24.560,00 Eur

Project partners

HP logo
Humánny pokrok

coordinator

Contact person:
Marian Milec
marian.milec@jemprezem.sk

Otwarte Klatki

partner

Contact person:
Maciej Otrebski
maciej.otrebski@roslinniejemy.org

OBRAZ – Obránci zvířat

partner

Contact person:
Marianna Slováková
marianna.slovakova@rostlinne.cz

Kapry celé dni nehybne čakajú natlačené jeden na druhom v malej kadi na rušnej ulici, kde nepoznajú nič iné, len strach. Opakovane sa s nimi hrubo manipuluje a domov si odnášate kapra s bolestivými poraneniami po celom tele. V igelitovej taške sa dusí niekoľko desiatok minút. Takýto prevoz je pre kapra stresujúci boj o holý život. Voda vo vani je pre kapra príliš teplá na to, aby v nej vedel pokojne tráviť svoje posledné hodiny. Vo vode je navyše chlór, ktorý mu páli sliznice a žiabre. Kapor v domácich podmienkach často umiera pomaly a v bolestiach. Častou praktikou je utlčenie na smrť.  

Sliepky v klietkovom chove nemôžu robiť nič, čo je pre ne prirodzené a dôležité. Nemôžu sa kúpať v prachu a zbavovať sa tak parazitov, nemôžu si hľadať potravu a skúmať okolie, čím v prírode trávia väčšinu svojho času, a nemôžu si ani len stavať hniezda. Pre vaječný priemysel sú len strojmi na peniaze. Sliepka sa v takýchto podmienkach zakrátko doslova zblázni, čo následne vedie k početným konfliktom a kanibalizmu.

Každoročne trpí a zomiera na kožušinových farmách krutou a barbarskou smrťou 100 miliónov zvierat. Celý svoj život strávia v malej špinavej klietke a umierajú v plynových komorách, a neraz pri sťahovaní kože zaživa. Od kožušín sa však už odvracajú popredné módne značky, a čoraz viac krajín tento barbarský priemysel stavia mimo zákon. Na Slovensku sa nám to už podarilo v roku 2019. Nasledovalo Taliansko, Francúzsko, Estónsko a Írsko. Teraz je čas, aby sme ho zakázali v celej Európskej únii.