Čo vám tají COOP Jednota?

VIETE ČO VÁM TAJÍ COOP JEDNOTA?

My to vieme! Ale COOP Jednota nám to súdom zakázala prezradiť.

Máme zakázané šíriť a zverejňovať negatívne informácie spojené s obchodným názvom COOP Jednota, ktoré by sa týkali predaja vajec z klietkového chovu. Ak ste, rovnako ako my, presvedčení, že ochrancovia a ochrankyne zvierat majú právo na slobodu prejavu a spotrebitelia a spotrebiteľky právo na informácie o výrobkoch, ktoré nakupujú, tak pridajte svoj podpis do nášho otvoreného listu COOP Jednota Slovensko!

Čo sa stalo?

Združenie Humánny pokrok spustilo 1. októbra kampaň požadujúcu od reťazca COOP Jednota, aby sa zaviazala používať od roku 2025 výhradne bezklietkové vajcia, tak ako to urobili všetky veľké reťazce na Slovensku. Napriek tomu, že sa COOP Jednota vo svojom etickom kódexe chváli, že podporuje “právo zákazníka na informácie aj v prípade, keď si on svoje právo neuvedomuje”, sa reťazec rozhodol vybrať presne opačnou cestou. Vec začal riešiť súdnou cestou a tak nám bolo v utorok 29.10. doručené uznesenie o neodkladnom opatrení, ktoré nám zakazuje “šíriť a zverejňovať negatívne informácie spojené s obchodným názvom COOP Jednota, ktoré by sa týkali vajec z klietkového chovu”.

Tento krok COOP Jednota považujeme za útok na slobodu prejavu ľudí brániacich zvieratá pred krutosťou. A rovnako za útok na práva spotrebiteľov/iek na informácie o výrobkoch, ktoré nakupujú. Vnímame to ako jasný odkaz vám, jej zákazníkom a zákazníčkam, hovoriaci, že ak bude v ich predajniach niečo v neporiadku, urobia všetko preto, aby ste sa o tom nedozvedeli.

Ak súhlasíte, že skrývanie pravdy o podmienkach chovu zvierat do 21. storočia nepatrí, podpíšte náš verejný list adresovaný vedeniu COOP Jednota a pomôžte nám jeho zdieľaním! Ďakujeme!

Celé uznesenie súdu

Signatárske organizácie otvoreného listu:

  • Martin Smrek, predseda, Humánny pokrok
  • Pavla Dugovičová, predsedníčka, Sloboda zvierat
  • Zuzana Stanová, predsedníčka správnej rady, Zvierací ombudsman
  • Juraj Eliáš, prezident, Slovenská aliancia ochrancov zvierat (SAOZ)
  • Viliam Bartuš, VLK Východné Karpaty
  • Kristína Chaparro, predsedníčka, Slovenská Vegánska Spoločnosť
  • Sandra Polovková, riaditeľka, Post Bellum SK
  • Zuzana Mitošinková, Egreš, o.z.
  • Karolína Gelatičová, národná koordinátorka, Extinction Rebellion Slovakia

Ak si zvolíte odber noviniek, budeme Vás vedieť informovať o tom čo sa práve deje v kampani a budete mať šancu zabojovať za zvieratá aj v budúcnosti. V záujme zasielania čo najadresnejších noviniek, budeme uchovávať Vaše údaje v rozsahu meno, priezvisko, adresa, emailová adresa a telefónne číslo. Súhlas môžte kedykoľvek odvolať a z odberu sa odhlásiť jednoduchým kliknutím na odkaz v e-maile. Viac informácií o tom, ako budeme hospodáriť s Vašimi údajmi nájdete v našich Zásadách ochrany súkromia.

Kapry celé dni nehybne čakajú natlačené jeden na druhom v malej kadi na rušnej ulici, kde nepoznajú nič iné, len strach. Opakovane sa s nimi hrubo manipuluje a domov si odnášate kapra s bolestivými poraneniami po celom tele. V igelitovej taške sa dusí niekoľko desiatok minút. Takýto prevoz je pre kapra stresujúci boj o holý život. Voda vo vani je pre kapra príliš teplá na to, aby v nej vedel pokojne tráviť svoje posledné hodiny. Vo vode je navyše chlór, ktorý mu páli sliznice a žiabre. Kapor v domácich podmienkach často umiera pomaly a v bolestiach. Častou praktikou je utlčenie na smrť.  

Sliepky v klietkovom chove nemôžu robiť nič, čo je pre ne prirodzené a dôležité. Nemôžu sa kúpať v prachu a zbavovať sa tak parazitov, nemôžu si hľadať potravu a skúmať okolie, čím v prírode trávia väčšinu svojho času, a nemôžu si ani len stavať hniezda. Pre vaječný priemysel sú len strojmi na peniaze. Sliepka sa v takýchto podmienkach zakrátko doslova zblázni, čo následne vedie k početným konfliktom a kanibalizmu.

Každoročne trpí a zomiera na kožušinových farmách krutou a barbarskou smrťou 100 miliónov zvierat. Celý svoj život strávia v malej špinavej klietke a umierajú v plynových komorách, a neraz pri sťahovaní kože zaživa. Od kožušín sa však už odvracajú popredné módne značky, a čoraz viac krajín tento barbarský priemysel stavia mimo zákon. Na Slovensku sa nám to už podarilo v roku 2019. Nasledovalo Taliansko, Francúzsko, Estónsko a Írsko. Teraz je čas, aby sme ho zakázali v celej Európskej únii.