fbpx

Čo vám tají COOP Jednota?

VIETE ČO VÁM TAJÍ COOP JEDNOTA?

My to vieme! Ale COOP Jednota nám to súdom zakázala prezradiť.

Máme zakázané šíriť a zverejňovať negatívne informácie spojené s obchodným názvom COOP Jednota, ktoré by sa týkali predaja vajec z klietkového chovu. Ak ste, rovnako ako my, presvedčení, že ochrancovia a ochrankyne zvierat majú právo na slobodu prejavu a spotrebitelia a spotrebiteľky právo na informácie o výrobkoch, ktoré nakupujú, tak pridajte svoj podpis do nášho otvoreného listu COOP Jednota Slovensko!

Čo sa stalo?

Združenie Humánny pokrok spustilo 1. októbra kampaň požadujúcu od reťazca COOP Jednota, aby sa zaviazala používať od roku 2025 výhradne bezklietkové vajcia, tak ako to urobili všetky veľké reťazce na Slovensku. Napriek tomu, že sa COOP Jednota vo svojom etickom kódexe chváli, že podporuje “právo zákazníka na informácie aj v prípade, keď si on svoje právo neuvedomuje”, sa reťazec rozhodol vybrať presne opačnou cestou. Vec začal riešiť súdnou cestou a tak nám bolo v utorok 29.10. doručené uznesenie o neodkladnom opatrení, ktoré nám zakazuje “šíriť a zverejňovať negatívne informácie spojené s obchodným názvom COOP Jednota, ktoré by sa týkali vajec z klietkového chovu”.

Tento krok COOP Jednota považujeme za útok na slobodu prejavu ľudí brániacich zvieratá pred krutosťou. A rovnako za útok na práva spotrebiteľov/iek na informácie o výrobkoch, ktoré nakupujú. Vnímame to ako jasný odkaz vám, jej zákazníkom a zákazníčkam, hovoriaci, že ak bude v ich predajniach niečo v neporiadku, urobia všetko preto, aby ste sa o tom nedozvedeli.

Ak súhlasíte, že skrývanie pravdy o podmienkach chovu zvierat do 21. storočia nepatrí, podpíšte náš verejný list adresovaný vedeniu COOP Jednota a pomôžte nám jeho zdieľaním! Ďakujeme!

Celé uznesenie súdu

Signatárske organizácie otvoreného listu:

  • Martin Smrek, predseda, Humánny pokrok
  • Pavla Dugovičová, predsedníčka, Sloboda zvierat
  • Zuzana Stanová, predsedníčka správnej rady, Zvierací ombudsman
  • Juraj Eliáš, prezident, Slovenská aliancia ochrancov zvierat (SAOZ)
  • Viliam Bartuš, VLK Východné Karpaty
  • Kristína Chaparro, predsedníčka, Slovenská Vegánska Spoločnosť
  • Sandra Polovková, riaditeľka, Post Bellum SK
  • Zuzana Mitošinková, Egreš, o.z.
  • Karolína Gelatičová, národná koordinátorka, Extinction Rebellion Slovakia