Titulná fotka

Okolo parlamentu bude celý marec jazdiť bilbord so zábermi z klietkového chovu

Ochranárska organizácia Humánny pokrok, ktorá vedie kampaň za zákaz klietkového chovu sliepok na Slovensku, bude celý marec pripomínať poslancom a poslankyniam NR SR podmienky sliepok na slovenských farmách. Ich kampaň podporilo podpisom petície už viac ako 58 000 ľudí.

Bratislava – Organizácia Humánny pokrok spustila kampaň Zákaz klietok ešte v roku 2021, pričom ju podporilo už takmer 60 000 ľudí. V reakcii na volanie verejnosti predložil poslanec NR SR Tomáš Šudík návrh zákona na zákaz klietkového chovu sliepok od roku 2024 s päťročným prechodným obdobím do roku 2028. O návrhu zákona by mali poslanci a poslankyne NR SR hlasovať už v polovici marca. Ochranári im chcú ukázať zábery zo slovenských klietkových chovov priamo pred parlamentom, a to prostredníctvom bilbordu. 

„Verejný priestor zaplavila anti-kampaň hydinárov plná strašenia vymyslenými cenami vajec a rozprávok o šťastných sliepkach v nablýskaných klietkach. Preto je dôležité, aby poslanci a poslankyne mali na očiach každý deň tých, o ktorých životoch budú hlasovať už tento mesiac. Ide totiž o 2,3 milióna sliepok, ktoré strávia celý svoj život v malých špinavých klietkach. V nich nemôžu robiť nič, čo je pre nich prirodzené a dôležité,” hovorí Martin Smrek, riaditeľ organizácie Humánny pokrok.

Investigatívne zábery zobrazené na bilborde pochádzajú zo slovenských fariem. Organizácia ich zverejnila pred dvoma týždňami. „Verejnosť mala prvýkrát v histórii možnosť nahliadnuť za brány slovenských klietkových chovov sliepok a vidieť extrémnu krutosť, ktorú sa hydinári snažia skryť. Slovensko ďalej nemôže zatvárať oči pred barbarstvom voči zvieratám. Klietkové chovy sliepok musíme postaviť mimo zákon, ako to už dávno urobili susedné krajiny,” dodáva Smrek.

Európsky úrad pre bezpečnosť potravín, ktorý je najvyššou európskou autoritou v oblasti dobrých životných podmienok zvierat a bezpečnosti potravín, vydal na konci februára vedecké stanovisko ku klietkovým chovom zvierat. Najvýznamnejším zistením úradu bolo, že sliepky sa majú chovať v bezklietkových systémoch s krytými výbehmi, pričom každá sliepka potrebuje viac ako trojnásobok priestoru, aký sa jej dostáva v súčasnosti v klietkových chovoch na Slovensku. 

Ochranári chcú bilbord financovať za pomoci verejnej podpory a spúšťajú zbierku, vďaka ktorej budú môcť zaplatiť bilboard pred parlamentom až do konečného hlasovania o zákaze klietok na Slovensku.

ZDIEĽAŤ ČLÁNOK

Kapry celé dni nehybne čakajú natlačené jeden na druhom v malej kadi na rušnej ulici, kde nepoznajú nič iné, len strach. Opakovane sa s nimi hrubo manipuluje a domov si odnášate kapra s bolestivými poraneniami po celom tele. V igelitovej taške sa dusí niekoľko desiatok minút. Takýto prevoz je pre kapra stresujúci boj o holý život. Voda vo vani je pre kapra príliš teplá na to, aby v nej vedel pokojne tráviť svoje posledné hodiny. Vo vode je navyše chlór, ktorý mu páli sliznice a žiabre. Kapor v domácich podmienkach často umiera pomaly a v bolestiach. Častou praktikou je utlčenie na smrť.  

Sliepky v klietkovom chove nemôžu robiť nič, čo je pre ne prirodzené a dôležité. Nemôžu sa kúpať v prachu a zbavovať sa tak parazitov, nemôžu si hľadať potravu a skúmať okolie, čím v prírode trávia väčšinu svojho času, a nemôžu si ani len stavať hniezda. Pre vaječný priemysel sú len strojmi na peniaze. Sliepka sa v takýchto podmienkach zakrátko doslova zblázni, čo následne vedie k početným konfliktom a kanibalizmu.

Každoročne trpí a zomiera na kožušinových farmách krutou a barbarskou smrťou 100 miliónov zvierat. Celý svoj život strávia v malej špinavej klietke a umierajú v plynových komorách, a neraz pri sťahovaní kože zaživa. Od kožušín sa však už odvracajú popredné módne značky, a čoraz viac krajín tento barbarský priemysel stavia mimo zákon. Na Slovensku sa nám to už podarilo v roku 2019. Nasledovalo Taliansko, Francúzsko, Estónsko a Írsko. Teraz je čas, aby sme ho zakázali v celej Európskej únii.