fbpx
Untitled design

Reťazec METRO sa zaviazal skončiť s klietkovými vajcami po celom svete

Jeden z najväčších reťazcov na svete sa vo svojom ambicióznom globálnom záväzku zaviazal používať výhradne vajcia z bezklietkových chovov.

Metro Group, ktorá je jedným z najväčších potravinárskych reťazcov na svete, sa zaviazala zlepšiť ochranu zvierat vo svojej dodávateľskej sieti záväzkom získavať výhradne celé a tekuté vajcia pochádzajúce z bezklietkových chovov, a to v celej svojej globálnej sieti, vrátane tých najnáročnejších trhov. Ich prevádzky v západnej a južnej Európe s klietkovými vajcami skončia od roku 2022 a vo východnej Európe, vrátane Ruska a Ukrajiny, od roku 2025, a ich ostatné prevádzky v krajinách ako Čína, Kazachstan či Pakistan, s nimi skončia od roku 2027. Tento záväzok týkajúci sa 769 prevádzok v 26 krajinách je tak skutočne globálny a znamená veľký krok smerom k bezklietkovým systémom po celom svete.

Rozhodnutie Metro je súčasťou veľkého globálneho posunu vo výrobe vajec, vďaka ktorému môžeme vidieť čoraz viac firiem zaväzujúcich sa skončiť s klietkovými vajcami, ktorých rozhodnutia sú oslavované skupinami ochraňujúcimi zvieratá po celom svete, ako napríklad združením Humánny pokrok na Slovensku, ktoré v tejto oblasti vedie kampane ako súčasť Open Wing Alliance – globálnej koalície ochranárskych skupín pracujúcich na oslobodení sliepok z klietkového chovu. Metro sa tak pridalo na dlhý zoznam ďalších veľkých firiem, ktoré už urobili záväzky získavať vajcia výhradne z bezklietkových chovov, ako napríklad Nestle, PepsiCo, Hilton, Unilever, alebo Kraft-Heinz.

Pre slovenský trh to znamená, že všetkých 6 prevádzok Metro na Slovensku prejde do roku 2025 na predaj výhradne bezklietkových vajec, čo sa dotkne životov desiatok tisíc sliepok. Zároveň je to dôležitým krokom na ceste k ukončeniu klietkového chovu na Slovensku. Záväzky skončiť s klietkovými vajcami do roku 2025 už u nás spravili reťazce Tesco, Lidl, Billa, Kaufland, Kraj, Terno a Delia, a začiatkom mesiaca sa k ukončeniu klietkového chovu do roku 2030 zaviazala aj Únia hydinárov Slovenska.

Martin Smrek, Koordinátor kampane za ukončenie klietkového chovu na Slovensku Viac neznesiem, pod ktorú sa podpísalo už viac než 21 000 ľudí, považuje tento záväzok za úspech: “Týmto silným a ambicióznym záväzkom si Metro v oblasti ochrany zvierat upevnilo svoje postavenie jednej z najpokrokovejších firiem na trhu. Sme veľmi radi, že sa rozhodli počúvať svojich zákazníkov a zákazníčky a urobili rozhodnutie, ktoré zlepší životy miliónov sliepok po celom svete. Taktiež podporujeme aj ostatné firmy, ktoré ešte nemajú záväzok skončiť s klietkovými vajcami, aby sa vydali rovnakou cestou ako Metro”.

Metro je veľkou globálnou veľkoobchodnou firmou zameriavajúcou sa na hotelové a obchodné skupiny, s ročnými obratmi presahujúcimi 27 miliárd eur.

###

HUMÁNNY POKROK

Humánny pokrok je združením pre rozvoj ľudskosti a udržateľnosti. Sme hlasom zvierat a presadzujeme udržateľné riešenia, ktoré dokážu nasýtiť planétu. Humánny pokrok vznikol s cieľom priniesť na Slovensku silný hlas zvierat, ktorý bude klásť dôraz na ľudskosť a udržateľnosť. Združenie je členom globálnej koalície Open Wing Alliance bojujúcej proti klietkovému chovu sliepok a medzinárodnej organizácie Fur Free Alliance bojujúcej za ukončenie kožušinového chovu. V roku 2019 presadilo združenie zákaz kožušinového chovu na Slovensku.

Kontakt:

Martin Smrek – koordinátor kampane Viac neznesiem!

+421 948 315 807

martin.smrek@humannypokrok.skZDIEĽAŤ ČLÁNOK

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email