Kožušinová farma v Príbovciach pri Martine. Foto: Humánny pokrok.

Slovensko sa pustilo do boja proti kožušinám. Jeho zákaz podporilo viac ako 30 tisíc ľudí

Aktivisti spustili petíciu za zákaz kožušinového chovu na Slovensku v utorok večer po zverejnení záberov z norkovej farmy pri Martine. Za necelých 48 hodín sa počet podpisov vyšplhal na 30 000.

Tlačová správa na stiahnutie v PDF

Bratislava, 22. marec 2019 – Slovensko zachvátil anti-kožušinový ošiaľ. Petíciu za zákaz kožušinového chovu na Slovensku podpísalo za tri dni viac ako 30 tisíc ľudí. Združenie za rozvoj ľudskosti a udržateľnosti, Humánny pokrok, odštartovalo kampaň Ide o chlp zverejnením jedinečných záberov z kožušinovej farmy v Príbovciach, ktoré šokovali slovenskú verejnosť. Podpisy ľudí zhrozených z utrpenia zvierat na norkovej farme od utorka  pribúdajú závratným tempom. Podpisová kampaň tak potvrdila prieskumy verejnej mienky, podľa ktorých je 68 % Slovákov a Sloveniek proti kožušinovým chovom.

Humánny pokrok v kampani Ide o chlp zaznamenal za prvých 48 hodín viac než 30 000 podpisov ich petície za zákaz chovu zvierat na kožušiny. Podľa ochrancov zvierat je to zásadný ukazovateľ verejnej mienky voči kožušinovým farmám a silný impulz pre zákonodarcov. „Ukázali sme  ľuďom realitu kožušinových fariem, kde zvieratá zjavne a dokázateľne trpia, a verejnosť nezostala ľahostajná. Takáto obrovská podpora pre zákaz kožušinového chovu na Slovensku, ktorú dostávame cez petíciu, nám pomôže presadiť ho v parlamente. Máme mandát od ľudí, ktorí sa jasne vyjadrili, že kožušinové farmy v našej krajine už nemajú miesto, a teraz je načase, aby začali konať aj poslanci a poslankyne v parlamente“ hovorí Alexandra Demetrianová, koordinátorka kampane Ide o chlp.

Zverejnenie šokujúcich záberov z kožušinových fariem a následná masívna podpora verejnosti cez online petíciu predchádzali úspešnej kampani za zákaz kožušinových chovov aj v Českej republike. Tam vstúpil zákaz do platnosti tento rok a farmy, kde predtým chovali stá tisíce líšok a norkov, dnes zívajú prázdnotou. Ak by takýto zákaz prešiel aj v našom parlamente, Slovensko by sa pripojilo celkom k 13-im krajinám v Európe, kde chov zvierat na kožušiny zakázali. Na západe tak učinili Spojené kráľovstvo, Belgicko, Holandsko či Nórsko, bližšie k nám aj Slovinsko, Chorvátsko, Srbsko, Bosna a Hercegovina. O postavení kožušinových fariem mimo zákon sa rokuje aj v Bulharsku a na susednej Ukrajine. V Rakúsku pritom takýto zákaz platí už pätnásť rokov.

Kožušinový priemysel chová a spotrebuje ročne 100 miliónov zvierat. Ich kožušiny sa používajú na výrobu kabátov, ale najmä doplnkov – goliere a rukávy, lemovanie na topánky, brmbolce na tašky a čapice, ale napríklad aj umelé riasy. Na výrobu jedného kožuchu je napríklad potrebná kožušina z viac ako 60-ich norkov.

Nad budúcnosťou kožušín visí v posledných rokoch viacero otáznikov. Okrem legislatívnych zákazov kožušinových fariem v Európe či inde vo svete, totiž prudko rastie aj počet módnych ikon, ktoré odmietajú používať kožušiny, ako napríklad Gucci, Versace, Armani, Jean Paul Gaultier či Burberry. Pribúdajú však aj prestížne módne prehliadky, na ktorých sú kožušiny zakázané, ako napríklad na Amsterdam Fashion Week. Predaj kožušín dokonca úplne zakázali americké mestá San Francisco a Los Angeles.

Online petíciu za zákaz kožušinového chovu na Slovensku môžu ľudia podpísať na stránke www.ideochlp.sk, na ktorej nájdu aj autentické zábery z kožušinovej farmy v Príbovciach.

###

O Humánnom pokroku:

Humánny pokrok je združením pre rozvoj ľudskosti a udržateľnosti. Sme hlasom zvierat a presadzujeme udržateľné riešenia, ktoré dokážu nasýtiť planétu. Humánny pokrok vznikol s cieľom priniesť na Slovensku silný hlas zvierat, ktorý bude klásť dôraz na ľudskosť a udržateľnosť. Združenie je členom globálnej koalície Open Wing Alliance bojujúcej proti klietkovému chovu sliepok a medzinárodnej organizácie Fur Free Alliance bojujúcej za ukončenie kožušinového chovu.

Webstránka kampane: www.ideochlp.sk

Zábery z kožušinovej farmy v Príbovciach na publikáciu:

Zdroj FOTO: Humánny pokrok

https://drive.google.com/open?id=1a5JucCeJQaJ93LfAIBIks7leYYoXWS6v

 

Kontakt pre médiá:

Alexandra Demetrianová – koordinátorka kampane
+421 948 463 704
alexandra.demetrianova@humannypokrok.sk
www.humannypokrok.sk
www.ideochlp.sk

 

Kožušinová farma v Príbovciach pri Martine.
Foto: Humánny pokrok
Kožušinová farma v Príbovciach pri Martine.
Foto: Humánny pokrok
Kožušinová farma v Príbovciach pri Martine.
Foto: Humánny pokrok
Kožušinová farma v Príbovciach pri Martine.
Foto: Humánny pokrok

ZDIEĽAŤ ČLÁNOK

Kapry celé dni nehybne čakajú natlačené jeden na druhom v malej kadi na rušnej ulici, kde nepoznajú nič iné, len strach. Opakovane sa s nimi hrubo manipuluje a domov si odnášate kapra s bolestivými poraneniami po celom tele. V igelitovej taške sa dusí niekoľko desiatok minút. Takýto prevoz je pre kapra stresujúci boj o holý život. Voda vo vani je pre kapra príliš teplá na to, aby v nej vedel pokojne tráviť svoje posledné hodiny. Vo vode je navyše chlór, ktorý mu páli sliznice a žiabre. Kapor v domácich podmienkach často umiera pomaly a v bolestiach. Častou praktikou je utlčenie na smrť.  

Sliepky v klietkovom chove nemôžu robiť nič, čo je pre ne prirodzené a dôležité. Nemôžu sa kúpať v prachu a zbavovať sa tak parazitov, nemôžu si hľadať potravu a skúmať okolie, čím v prírode trávia väčšinu svojho času, a nemôžu si ani len stavať hniezda. Pre vaječný priemysel sú len strojmi na peniaze. Sliepka sa v takýchto podmienkach zakrátko doslova zblázni, čo následne vedie k početným konfliktom a kanibalizmu.

Každoročne trpí a zomiera na kožušinových farmách krutou a barbarskou smrťou 100 miliónov zvierat. Celý svoj život strávia v malej špinavej klietke a umierajú v plynových komorách, a neraz pri sťahovaní kože zaživa. Od kožušín sa však už odvracajú popredné módne značky, a čoraz viac krajín tento barbarský priemysel stavia mimo zákon. Na Slovensku sa nám to už podarilo v roku 2019. Nasledovalo Taliansko, Francúzsko, Estónsko a Írsko. Teraz je čas, aby sme ho zakázali v celej Európskej únii.