Dizajn bez názvu

Zákaz klietok žiada už viac ako 20 000 ľudí

Petícia za zákaz klietkového chovu sliepok na Slovensku získala viac ako 20 000 podpisov.

31.3.2021 v Bratislave: Ochranárska organizácia Humánny pokrok vo svojej novej kampani za zákaz klietkového chovu sliepok na Slovensku vyzbierala v petícii už viac ako 20 000 podpisov. Nová kampaň vznikla preto, že väčšina slovenských sliepok na Slovensku naďalej žije v klietkach aj napriek tomu, že zákaz klietkového chovu podporuje väčšina slovenskej verejnosti a klietky odmieta aj väčšina biznisu. 

Verejnú podporu zákazu klietkového chovu ukazuje aj prieskum agentúry Focus z decembra 2019, kde sa viac ako 60% opýtaných vyjadrilo, že by klietkový chov sliepok kvôli produkcii vajec mal byť zakázaný. Na požiadavku verejnosti reagovala aj väčšina obchodných reťazcov pokrývajúcich 75% trhu, viaceré hotely a reštaurácie na Slovensku, záväzkami ukončiť používanie vajec z klietkového chovu vo svojich prevádzkach. V neposlednom rade, sa v spoločnom memorande s Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, Únia hydinárov Slovenska zaviazala prestavať všetky svoje klietkové farmy na alternatívne chovy do roku 2030. V tom istom memorande sa agrorezort zaviazal hľadať financovanie na túto transformáciu, avšak ministerstvo v tejto veci zatiaľ konať nezačalo.

Napriek požiadavke ľudí, záväzkom biznisu a Únie hydinárov Slovenska trpí v klietkach stále drvivá väčšina slovenských sliepok. Preto nevidíme iný možný krok ako klietkový chov raz a navždy zakázať a zbaviť sliepky utrpenia, ktoré v klietkach prežívajú,” dodáva koordinátorka kampane Martina Kamenská.

V klietkovom chove sliepky prežijú celý svoj život natlačené v malých špinavých klietkach, v ktorých nemôžu robiť nič, čo je pre ne prirodzené a dôležité. V klietkach takisto nikdy nepocítia dotyk pevnej zeme pod nohami a neuvidia denné svetlo. Jedna sliepka v ňom má životný priestor iba o veľkosti hárku papiera A4, pričom na roztiahnutie svojich krídel potrebuje aspoň dvojnásobok priestoru. Kvôli týmto podmienkam v klietkovom chove sa sliepka po čase doslova zblázni, čo vedie k početným konfliktom, zraneniam a kanibalizmu. Takto na Slovensku žije viac ako 83% sliepok, čo je jeden z najvyšších podielov v EÚ, v ktorej v súčasnosti väčšina sliepok žije v alternatívnych systémoch. Naviac, takmer štvrtina sliepok v EÚ už žije vo voľnovýbehových a bio chovoch, v ktorých na Slovensku žije len niečo viac ako jedno percento sliepok.

Viaceré štáty EÚ sa už vydali cestou zákazu klietkového chovu sliepok. Naši susedia, Česko a Rakúsko, majú klietky už zakázané. Rovnako sa tak stalo aj v Nemecku, Luxembursku a Valónsku. Prísne regulácie zamedzili klietkovému chovu vo Švajčiarsku a Francúzsku. Flámsko taktiež zvažuje zákaz tohto chovu a aj Dánsko prisľúbilo, že zruší klietkový chov a nahradí ho alternatívnymi spôsobmi chovu sliepok. Najnovším štátom, ktorý minulý týždeň klietkový chov zakázal, je americký Utah. Okrem neho zakázali v USA klietky už v Oregone, Washingtone a Kalifornií. “Slovensko so zrušením klietkového chovu nemá na čo čakať. Je najvyšší čas, aby sme ostatné krajiny EÚ, v ochrane sliepok pred krutosťou, dohnali a postavili kruté klietky raz a navždy mimo zákon,” dodáva Martina Kamenská.

Kampaň Zákaz klietok požaduje zákaz klietkového chovu sliepok na Slovensku a nadväzuje na kampaň Viac neznesiem. Táto kampaň požadovala od firiem ukončenie používania vajec  z klietkového chovu. Zákaz klietok taktiež podporuje európsku občiansku iniciatívu za Koniec doby klietkovej, ktorá požaduje zákaz chovu zvierat v klietkach v celej EÚ. Verejnosť sa môže do kampane za zákaz klietkového chovu sliepok na Slovensku zapojiť podpísaním petície na stránke www.zakazklietok.sk

ZDIEĽAŤ ČLÁNOK

Kapry celé dni nehybne čakajú natlačené jeden na druhom v malej kadi na rušnej ulici, kde nepoznajú nič iné, len strach. Opakovane sa s nimi hrubo manipuluje a domov si odnášate kapra s bolestivými poraneniami po celom tele. V igelitovej taške sa dusí niekoľko desiatok minút. Takýto prevoz je pre kapra stresujúci boj o holý život. Voda vo vani je pre kapra príliš teplá na to, aby v nej vedel pokojne tráviť svoje posledné hodiny. Vo vode je navyše chlór, ktorý mu páli sliznice a žiabre. Kapor v domácich podmienkach často umiera pomaly a v bolestiach. Častou praktikou je utlčenie na smrť.  

Sliepky v klietkovom chove nemôžu robiť nič, čo je pre ne prirodzené a dôležité. Nemôžu sa kúpať v prachu a zbavovať sa tak parazitov, nemôžu si hľadať potravu a skúmať okolie, čím v prírode trávia väčšinu svojho času, a nemôžu si ani len stavať hniezda. Pre vaječný priemysel sú len strojmi na peniaze. Sliepka sa v takýchto podmienkach zakrátko doslova zblázni, čo následne vedie k početným konfliktom a kanibalizmu.

Každoročne trpí a zomiera na kožušinových farmách krutou a barbarskou smrťou 100 miliónov zvierat. Celý svoj život strávia v malej špinavej klietke a umierajú v plynových komorách, a neraz pri sťahovaní kože zaživa. Od kožušín sa však už odvracajú popredné módne značky, a čoraz viac krajín tento barbarský priemysel stavia mimo zákon. Na Slovensku sa nám to už podarilo v roku 2019. Nasledovalo Taliansko, Francúzsko, Estónsko a Írsko. Teraz je čas, aby sme ho zakázali v celej Európskej únii.