fbpx
Dizajn bez názvu

Zákaz klietok žiada už viac ako 20 000 ľudí

Petícia za zákaz klietkového chovu sliepok na Slovensku získala viac ako 20 000 podpisov.

31.3.2021 v Bratislave: Ochranárska organizácia Humánny pokrok vo svojej novej kampani za zákaz klietkového chovu sliepok na Slovensku vyzbierala v petícii už viac ako 20 000 podpisov. Nová kampaň vznikla preto, že väčšina slovenských sliepok na Slovensku naďalej žije v klietkach aj napriek tomu, že zákaz klietkového chovu podporuje väčšina slovenskej verejnosti a klietky odmieta aj väčšina biznisu. 

Verejnú podporu zákazu klietkového chovu ukazuje aj prieskum agentúry Focus z decembra 2019, kde sa viac ako 60% opýtaných vyjadrilo, že by klietkový chov sliepok kvôli produkcii vajec mal byť zakázaný. Na požiadavku verejnosti reagovala aj väčšina obchodných reťazcov pokrývajúcich 75% trhu, viaceré hotely a reštaurácie na Slovensku, záväzkami ukončiť používanie vajec z klietkového chovu vo svojich prevádzkach. V neposlednom rade, sa v spoločnom memorande s Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, Únia hydinárov Slovenska zaviazala prestavať všetky svoje klietkové farmy na alternatívne chovy do roku 2030. V tom istom memorande sa agrorezort zaviazal hľadať financovanie na túto transformáciu, avšak ministerstvo v tejto veci zatiaľ konať nezačalo.

Napriek požiadavke ľudí, záväzkom biznisu a Únie hydinárov Slovenska trpí v klietkach stále drvivá väčšina slovenských sliepok. Preto nevidíme iný možný krok ako klietkový chov raz a navždy zakázať a zbaviť sliepky utrpenia, ktoré v klietkach prežívajú,” dodáva koordinátorka kampane Martina Kamenská.

V klietkovom chove sliepky prežijú celý svoj život natlačené v malých špinavých klietkach, v ktorých nemôžu robiť nič, čo je pre ne prirodzené a dôležité. V klietkach takisto nikdy nepocítia dotyk pevnej zeme pod nohami a neuvidia denné svetlo. Jedna sliepka v ňom má životný priestor iba o veľkosti hárku papiera A4, pričom na roztiahnutie svojich krídel potrebuje aspoň dvojnásobok priestoru. Kvôli týmto podmienkam v klietkovom chove sa sliepka po čase doslova zblázni, čo vedie k početným konfliktom, zraneniam a kanibalizmu. Takto na Slovensku žije viac ako 83% sliepok, čo je jeden z najvyšších podielov v EÚ, v ktorej v súčasnosti väčšina sliepok žije v alternatívnych systémoch. Naviac, takmer štvrtina sliepok v EÚ už žije vo voľnovýbehových a bio chovoch, v ktorých na Slovensku žije len niečo viac ako jedno percento sliepok.

Viaceré štáty EÚ sa už vydali cestou zákazu klietkového chovu sliepok. Naši susedia, Česko a Rakúsko, majú klietky už zakázané. Rovnako sa tak stalo aj v Nemecku, Luxembursku a Valónsku. Prísne regulácie zamedzili klietkovému chovu vo Švajčiarsku a Francúzsku. Flámsko taktiež zvažuje zákaz tohto chovu a aj Dánsko prisľúbilo, že zruší klietkový chov a nahradí ho alternatívnymi spôsobmi chovu sliepok. Najnovším štátom, ktorý minulý týždeň klietkový chov zakázal, je americký Utah. Okrem neho zakázali v USA klietky už v Oregone, Washingtone a Kalifornií. “Slovensko so zrušením klietkového chovu nemá na čo čakať. Je najvyšší čas, aby sme ostatné krajiny EÚ, v ochrane sliepok pred krutosťou, dohnali a postavili kruté klietky raz a navždy mimo zákon,” dodáva Martina Kamenská.

Kampaň Zákaz klietok požaduje zákaz klietkového chovu sliepok na Slovensku a nadväzuje na kampaň Viac neznesiem. Táto kampaň požadovala od firiem ukončenie používania vajec  z klietkového chovu. Zákaz klietok taktiež podporuje európsku občiansku iniciatívu za Koniec doby klietkovej, ktorá požaduje zákaz chovu zvierat v klietkach v celej EÚ. Verejnosť sa môže do kampane za zákaz klietkového chovu sliepok na Slovensku zapojiť podpísaním petície na stránke www.zakazklietok.sk

ZDIEĽAŤ ČLÁNOK

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email