Na pochod za zákaz kožušinového chovu sa chystajú stovky, možno až tisíce, ľudí z celého Slovenska. Prídu ho podporiť viaceré zvieracoprávne organizácie zo Slovenska, Česka i Rakúska. Pochod nadväzuje na úspešnú petíciu proti chovu zvierat na kožušiny, ktorú podpísalo vyše 76 tisíc ľudí.
5.9. v Bratislave – Ochranári budú pochodovať ulicami hlavného mesta už túto sobotu 7.9. od 16:00 z Námestia SNP. Občianske združenie Humánny pokrok pochod zvolalo, aby dalo parlamentu hlasnejšie najavo, že prišiel čas na schválenie zákazu kožušinového chovu na Slovensku. Podporu legislatívnemu návrhu tento týždeň vyjadril aj Minister životného prostredia Lászlo Sólymos. Petíciu www.ideochlp.sk podpísalo vyše 76 tisíc ľudí, čo je podľa ochranárov veľmi jasná verejná objednávka. Podľa prieskumov verejnej mienky až 68 percent Slovákov a Sloveniek je proti kožušinovým farmám a podporuje zákaz chovu zvierat na kožušiny.
Pochod za zákaz kožušinového chovu sa začne o 16-ej hodine na Námestí SNP a bude pokračovať starým mestom. Na pódiu sa objaví viacero predstaviteľov a predstaviteliek organizácií za práva zvierat, okrem organizátorov z Humánneho pokroku aj Silvia Čaňová zo Slobody zvierat, Zvieracia ombudsmanka Zuzana Stanová a Monika Kozelová zo Slovenskej aliancie ochrancov zvierat. Snahy Slovenska zakázať chov zvierat na kožušiny prídu podporiť aj naši českí susedia, konkrétne Marek Voršilka z organizácie Obránci zvířat, ktorá doviedla kampaň za zákaz kožušinového chovu v Českej republike do úspešného konca. U našich českých susedov sú dnes klietky na kožušinových farmách už len trpkou spomienkou na barbarskú minulosť. Podarí sa to aj na Slovensku?
Ďalším príkladom hodným nasledovania je podľa Humánneho pokroku Rakúsko. U našich západných susedov platí zákaz chovu zvierat na kožušiny už pätnásť rokov. „Je načase, aby sme sa inšpirovali našimi susedmi a celkom 13-imi krajinami Európy, ktoré už postavili kožušinové farmy mimo zákon. Náš legislatívny návrh má široku podporu verejnosti v petícii aj prieskumoch verejnej mienky, mal by preto hladko prejsť parlamentom ako apolitická reforma modernej krajiny 21. storočia, ktorá si dáva humánnosť a dobré životné podmienky zvierat za svoje priority,“ povedala koordinátorka kampane Ide o chlp Alexandra Demetrianová z občianskeho združenia Humánny pokrok.
Podporu zákazu kožušinového chovu tento týždeň vyjadrilo aj Ministerstvo životného prostredia a minister Lászlo Sólymos. Z pohľadu ochrany životného prostredia je takáto podpora pre rezort prirodzená, keďže kožušinové farmy často chovajú cudzokrajné druhy, ktoré sú v prípade úniku zvierat do divočiny na Slovensku invazívne a spôsobujú škody. Konkrétne sa na kožušinovej farme v Príbovciach pri Martine chovajú norky americké, ktoré sú podľa Štátnej ochrany prírody priamou hrozbou pre ohrozeného norka európskeho, ale aj mnohé druhy vtákov.
Vlna podpory pre kampaň Ide o chlp sa šíri aj tretím sektorom. Sloboda zvierat tento týždeň odovzdala Ministerstvu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka papierovú petíciu s 25 459 podpismi. „Veľmi si vážime tento krok zo strany našich priateliek zo Slobody zvierat. Tieto podpisy pracne roky zbierali dobrovoľníci a dobrovoľníčky z celého Slovenska, a preto je pre nás dôležité sa im poďakovať za ich prácu a odhodlanie pre kožušinové zvieratá. Ministerstvo pôdohospodárstva by petíciu malo prijať ako ďalšiu urgentnú objednávku pre zákaz chovu zvierat na kožušiny na Slovensku. Veríme, že aj vďaka petícii Slobody zvierat bude parlament patrične o návrhu hlasovať,“ vyjadrila sa Demetrianová z Humánneho pokroku.
Na Slovensku v súčasnosti funguje jedna typická kožušinová farma s norkami americkými v Príbovciach pri Martine, kde chovajú 4 – 5 tisíc zvierat. Podľa Humánneho pokroku máme veľmi malý kožušinový priemysel a zákaz chovu zvierat na kožušiny je preto správnym krokom vpred bez mínusov pre ekonomiku. Podľa Humánneho pokroku by Slovensko malo ísť cestou Českej republiky či Rakúska a úplne zakázať chov zvierat výlučne na kožušiny. Sme ďalšou krajinou na zozname, kde sa hovorí o skoncovaní s kožušinovými farmami. Rokujú o tom aj na susednej Ukrajine, v Poľsku, pobaltských štátoch, v Bulharsku. K zákazom kožušinových chovov v ostatných rokoch pristúpili aj v Holandsku, Belgicku, Nórsku, Srbsku, Chorvátsku, Slovinsku a v Bosne a Hercegovine. Najnovšie takýto prísľub dala vláda v Írsku. Následkom toho je kožušinový priemysel nielen v Európe na ústupe. Klesá dopyt aj produkcia – tento rok bude na farmách zabitých o 30 percent menej norkov, pretože o kožušiny už nie je taký záujem. Ruky preč od kožušín a utrpenia zvierat na kožušinových farmách dáva aj módny priemysel. Čoraz viac veľkých značiek verejne prisľúbilo, že už nebudú kožušiny používať – medzi inými aj Prada, Gucci, Versace, Armani, Jean Paul Gaultier, Burberry a mnoho ďalších.
Online petíciu za zákaz kožušinového chovu na Slovensku môžu ľudia podpísať na stránke www.ideochlp.sk, na ktorej nájdu aj autentické zábery z kožušinovej farmy v Príbovciach.
###
HUMÁNNY POKROK
Humánny pokrok je združením pre rozvoj ľudskosti a udržateľnosti. Sme hlasom zvierat a presadzujeme udržateľné riešenia, ktoré dokážu nasýtiť planétu. Humánny pokrok vznikol s cieľom priniesť na Slovensku silný hlas zvierat, ktorý bude klásť dôraz na ľudskosť a udržateľnosť. Združenie je členom globálnej koalície Open Wing Alliance bojujúcej proti klietkovému chovu sliepok a medzinárodnej organizácie Fur Free Alliance bojujúcej za ukončenie kožušinového chovu
Udalosť na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1251092631740622/
Webstránka kampane: www.ideochlp.sk
Zábery z kožušinovej farmy v Príbovciach na publikáciu: https://drive.google.com/open?id=1a5JucCeJQaJ93LfAIBIks7leYYoXWS6v
Kontakt:
Alexandra Demetrianová – koordinátorka kampane Ide o chlp
alexandra.demetrianova@humannypokrok.sk
+421 (0)948 463 704