Už 20 000 Slovákov a Sloveniek žiada koniec rýchlokurčiat 

Investigatívne zábery, ktoré zachytávajú utrpenie rýchlokurčiat v slovenských veľkochovoch, otriasli verejnosťou. Petíciu za ukončenie tohto krutého chovu podpísalo už viac ako 20 000 ľudí. Ochranárska organizácia Humánny pokrok v kampani STOP rýchlokurčatám vyzýva maloobchodné reťazce, aby prestali predávať podradné mäso z utrápených zvierat.

Bratislava, 10. júl 2025 – Petíciu za ukončenie trápenia rýchlokurčiat podpísalo už viac ako 20 000 Slovákov a Sloveniek. V rámci kampane STOP rýchlokurčatám organizácia Humánny pokrok zverejnila investigatívne zábery z dvoch slovenských priemyselných veľkochovov s rýchlokurčatami, ktoré zásobujú reťazce lacným kuracím mäsom. Zábery ukazujú kurčatá so zdeformovanými končatinami, ktoré takmer nie sú schopné pohybu. Kampaň vyzýva maloobchodné reťazce, aby sa zaviazali skončiť s trápením rýchlorastúcich kurčiat.

K podpore sa pridali aj známe slovenské osobnosti, ako herec Juraj Loj, speváčka Zuzana Smatanová, raper Separ či komik Ján Gordulič, ktorí verejne odsúdili kruté podmienky priemyselných veľkochovov. Kampaň zaznamenala veľkú podporu aj na sociálnych sieťach, kde investigatívne video videlo viac ako 1 milión ľudí. „Slováci a Slovenky dali jasne najavo, že už nechcú na tanieri mäso z utrápených rýchlokurčiat. 20 000 podpisov za sedem dní je jasným signálom, že Slováci a Slovenky odmietajú kruté zaobchádzanie so zvieratami. Nadišiel čas, aby sme s touto krutou zvrátenosťou skoncovali. Chov rýchlokurčiat je krutou zvrátenosť proti prírode a musí skončiť,“ uviedol Martin Smrek, riaditeľ organizácie Humánny pokrok.

Investigatívne zábery, ktoré boli odvysielané v Televíznych novinách TV Markíza, ukazujú len niekoľkodňové kurčatá so zavodnenými brušnými dutinami v dôsledku zlyhávajúcich orgánov. Kurčatá majú zdeformované končatiny, na ktoré sa nedokážu postaviť. Tie vo veku len niekoľkých týždňov na záberoch už takmer nie sú schopné pohybu a len zadýchané nehybne ležia na podstielke, ktorá im spôsobuje viditeľné chemické popáleniny brucha a chodidiel. Rýchlokurčatá sú natoľko prešľachtené, že rastú extrémne rýchlym tempom. Za neuveriteľných 42 dní vyrastú z malého kuriatka na váhu 2,5 kilogramu.  

Vo svete sa už vyspelé firmy začali od trápenia rýchlokurčiat odvracať a zaväzujú sa, že skončia s rýchlorastúcimi plemenami a nahradia ich pomaly rastúcimi, ktoré kurčatá oslobodia od najväčších problémov spojených so šialene rýchlym rastom. Okrem toho sa zaväzujú, že kurčatám zabezpečia výrazne viac životného priestoru potrebného na ich prirodzené správanie. „Takéto záväzky už v zahraničí urobili materské firmy viacerých veľkých reťazcov na Slovensku. Slovákom a Slovenkám však naďalej servírujú podradné mäso z utrápených rýchlokurčiat. Je čas, aby prestali uplatňovať dvojité štandardy a zaviazali sa skončiť s trápením rýchlokurčiat aj na Slovensku,“ dodal Smrek. 

Ochranárska organizácia Humánny pokrok preto spustila kampaň s názvom STOP rýchlokurčatám, ktorá vyzýva maloobchodné reťazce, aby sa zaviazali skončiť s trápením rýchlorastúcich kurčiat. Zároveň vyzýva verejnosť, aby sa postavila proti utrpeniu rýchlokurčiat a podpísala petíciu na www.rychlokurcata.sk. 

Zdroj ilustračného obrázku: WeAnimals/Lukáš Vincour

ZDIEĽAŤ ČLÁNOK

Kapry celé dni nehybne čakajú natlačené jeden na druhom v malej kadi na rušnej ulici, kde nepoznajú nič iné, len strach. Opakovane sa s nimi hrubo manipuluje a domov si odnášate kapra s bolestivými poraneniami po celom tele. V igelitovej taške sa dusí niekoľko desiatok minút. Takýto prevoz je pre kapra stresujúci boj o holý život. Voda vo vani je pre kapra príliš teplá, navyše obsahuje chlór, ktorý mu páli sliznice a žiabre. Kapor v domácich podmienkach často umiera pomaly a v bolestiach. Častou praktikou je utlčenie na smrť, či odrezanie hlavy pri plnom vedomí. 

Sliepky v klietkovom chove nemôžu robiť nič, čo je pre ne prirodzené a dôležité. Nemôžu sa kúpať v prachu a zbavovať sa tak parazitov, nemôžu si hľadať potravu a skúmať okolie, čím v prírode trávia väčšinu svojho času, a nemôžu si ani len stavať hniezda.
Pre vaječný priemysel sú len strojmi na peniaze. Sliepka sa v takýchto podmienkach zakrátko doslova zblázni, čo následne vedie k početným konfliktom a kanibalizmu.

Každoročne trpí a zomiera na kožušinových farmách krutou smrťou 100 miliónov zvierat. Celý svoj život strávia v malej špinavej klietke a umierajú v plynových komorách, a neraz pri sťahovaní kože zaživa. Od kožušín sa však už odvracajú popredné módne značky, a čoraz viac krajín tento barbarský priemysel stavia mimo zákon. Na Slovensku sa nám to už podarilo v roku 2019. Nasledovalo Taliansko, Francúzsko, Estónsko a Írsko. Teraz je čas, aby sme ho zakázali v celej Európskej únii.