Celosvetová kampaň za ukončenie klietkového chovu požaduje od spoločnosti Marriott International, aby splnila svoj sľub

59 neziskových organizácií spúšťa prevratnú medzinárodnú kampaň za ukončenie klietkového chovu namierenú proti najväčšej hotelovej sieti na svete

Tlačová správa na stiahnutie v PDF

(Bratislava, 5. december 2018) – Dnes viac ako 59 hlavných organizácií bojujúcich za ochranu a práva zvierat spúšťa prevratnú celosvetovú kampaň, ktorá má zaistiť, aby spoločnosť Marriott International dodržala svoj záväzok, že vo všetkých svojich prevádzkach bude používať výhradne vajcia, ktoré nepochádzajú z klietkového chovu.

Prečo takáto kampaň?
Marriott, najväčšia hotelová sieť na svete, sa v roku 2013 zaviazala, že do roku 2015 prestane vo všetkých svojich prevádzkach používať vajcia z klietkového chovu. Zatiaľ čo sa skoncovanie s klietkovým chovom stáva novodobým svetovým štandardom, spoločnosť Marriott doteraz nedodržala svoj sľub.

Nedávnym spojením so sieťou Starwood získal Marriott pod svoju značku aj hotely Sheraton a Grand Hotel Riverpark nachádzajúce sa v Bratislave. Sieť Starwood svoj záväzok nepoužívať vajcia z klietkového chovu síce už spravila, avšak nedodržaný sľub siete Marriott vyvoláva vážne pochybnosti o spoľahlivosti tohto záväzku v sieti Marriott.

Túto medzinárodnú kampaň vedú členovia organizácie Open Wing Alliance, celosvetovej spoločnosti usilujúcej sa o ukončenie zneužívania sliepok po celom svete. Táto globálna kampaň namierená proti spoločnosti Marriott je v histórii prvou svojho druhu – spája sily 59 vplyvných organizácií na ochranu zvierat do kampane zameranej na spoločný cieľ v oblasti pohostinských a ubytovacích služieb. Na Slovensku bude kampaň vedená organizáciou Humánny pokrok v rámci ich kampane za ukončenie klietkového chovu sliepok Viac neznesiem!.

„Ako jedna z najväčších hotelových sietí na svete, spoločnosť Marriott nesie zodpovednosť za dodržiavanie svetových noriem o zabezpečení dobrých životných podmienok pre zvieratá, stanovené ostatnými hotelovými reťazcami, ako sú Wyndham Worldwide, AccorHotels, InterContinental Hotels Group a Hilton Hotels and Resorts,“ povedala Alexandria Beck, riaditeľka organizácie Open Wing Alliance. „Veríme, že spoločnosť Marriott urobí správnu vec a vypočuje tisíce zainteresovaných ľudí vrátane svojich spotrebiteľov, ktorých zastupuje 59 našich členských organizácií, čím dodrží svoj sľub, že vo svojich prevádzkach bude používať výhradne vajcia, ktoré nepochádzajú z klietkového chovu.“

V čom je problém?
Dodávateľmi vajec pre podniky spoločnosti Marriott sú farmy, kde sa sliepky chovajú v malých a špinavých klietkach. Tieto klietky sú také malé a preplnené, že sliepky nemôžu robiť nič, čo je pre ne prirodzené či dôležité. Časťami svojich tiel sa často zachytávajú do klietok, čo spôsobuje zlomeniny ich kostí, deformácie a závažné vypadávanie peria. Takto vyčerpané či pohybu neschopné sliepky sú často ušliapané na smrť ostatnými sliepkami v klietke.

Vidieť v tom pokrok?
Stovky podnikov po celom svete končia s klietkami a spotrebiteľský dopyt po vajciach, ktoré nepochádzajú z klietkového chovu, rastie. Medzinárodné záväzky na ukončenie krutej doby klietkovej prichádzajú aj od najväčších svetových spoločností, ako sú Wyndham Worldwide, InterContinental Hotels Group, AccorHotels, General Mills, Unilever, Nestlé, Lidl, Aldi, Aramark, Sodexo, Mondelēz a Compass Group. Spoločnosti Marriott sa, žiaľ, doteraz nepodarilo pridať k tomuto hnutiu, a tak prispieť k lepšiemu zaobchádzaniu so zvieratami vo svete.

Čo bude ďalej?
Organizácia Open Wing Alliance oficiálne spúšťa túto kampaň prostredníctvom petície na internetovej stránke Change.org, ako aj aktivít na sociálnych sieťach a reklám, ktoré môžete sledovať cez hashtag #MarriottCruelty.

Vo štvrtok 6. decembra sa tisíce aktivistov z celého sveta zúčastnia neobvyklého Svetového dňa činu, kde sa prostredníctvom protestov a osvety pokúsia priviesť spoločnosť Marriott k tomu, aby sa zaviazala splniť svoj sľub a definitívne skoncovala s používaním vajec z klietkového chovu.

Pre viac informácií navštívte stránku www.MarriottCruelty.com.

###

O organizácii Humánny pokrok
Humánny pokrok je združením pre rozvoj ľudskosti a udržateľnosti. Sme hlasom zvierat a presadzujeme udržateľné riešenia, ktoré dokážu nasýtiť planétu. Humánny pokrok vznikol s cieľom priniesť na Slovensku silný hlas zvierat, ktorý bude klásť dôraz na ľudskosť a udržateľnosť. Združenie je členom globálnej koalície Open Wing Alliance bojujúcej proti klietkovému chovu sliepok a medzinárodnej organizácie Fur Free Alliance bojujúcej za ukončenie kožušinového chovu.

O organizácii Open Wing Alliance
Open Wing Alliance je medzinárodné združenie organizácií na ochranu zvierat, zamerané na vytvorenie jednotnej skupiny bojujúcej v rámci kampane za ukončenie zneužívania sliepok na celom svete. Združenie bolo založené v roku 2016 organizáciou The Humane League a rozrástlo sa na medzinárodnú jednotku spájajúcu 59 členských organizácií. Je zamerané na to, aby najväčšie spoločnosti sveta zmenili svoj spôsob zaobchádzania so zvieratami, čím nastavujú nové normy pre podnikovú politiku v oblasti životných podmienok zvierat, tak na miestnej, ako aj na svetovej úrovni (v každom z hlavných sektorov trhu).

Kontakt pre médiá:
Martin Smrek
+421 948 315 807
martin.smrek@humannypokrok.sk
www.humannypokrok.sk
www.viacneznesiem.sk

ZDIEĽAŤ ČLÁNOK

Kapry celé dni nehybne čakajú natlačené jeden na druhom v malej kadi na rušnej ulici, kde nepoznajú nič iné, len strach. Opakovane sa s nimi hrubo manipuluje a domov si odnášate kapra s bolestivými poraneniami po celom tele. V igelitovej taške sa dusí niekoľko desiatok minút. Takýto prevoz je pre kapra stresujúci boj o holý život. Voda vo vani je pre kapra príliš teplá na to, aby v nej vedel pokojne tráviť svoje posledné hodiny. Vo vode je navyše chlór, ktorý mu páli sliznice a žiabre. Kapor v domácich podmienkach často umiera pomaly a v bolestiach. Častou praktikou je utlčenie na smrť.  

Sliepky v klietkovom chove nemôžu robiť nič, čo je pre ne prirodzené a dôležité. Nemôžu sa kúpať v prachu a zbavovať sa tak parazitov, nemôžu si hľadať potravu a skúmať okolie, čím v prírode trávia väčšinu svojho času, a nemôžu si ani len stavať hniezda. Pre vaječný priemysel sú len strojmi na peniaze. Sliepka sa v takýchto podmienkach zakrátko doslova zblázni, čo následne vedie k početným konfliktom a kanibalizmu.

Každoročne trpí a zomiera na kožušinových farmách krutou a barbarskou smrťou 100 miliónov zvierat. Celý svoj život strávia v malej špinavej klietke a umierajú v plynových komorách, a neraz pri sťahovaní kože zaživa. Od kožušín sa však už odvracajú popredné módne značky, a čoraz viac krajín tento barbarský priemysel stavia mimo zákon. Na Slovensku sa nám to už podarilo v roku 2019. Nasledovalo Taliansko, Francúzsko, Estónsko a Írsko. Teraz je čas, aby sme ho zakázali v celej Európskej únii.