Sedem faktov, ktoré by Európska komisia a výkonný podpredseda Valdis Dombrovskis mali o klietkovom chove vedieť

Existujú silné argumenty, ktoré výkonný podpredseda Valdis Dombrovskis pri diskusii o návrhu na ukončenie doby klietkovej nemôže ignorovať a to možnosť zaviesť rovnocenné normy v oblasti dobrých životných podmienok zvierat na dovoz mäsa, mliečnych výrobkov a vajec do EÚ.

Video o materstve ukazuje, ako väčšina prasníc v EÚ prežije svoje materstvo. Prasnice sa tak z vysoko vnímavých zvierat dehonestujú na výrobné jednotky v klietkach.

Môžeme to zastaviť

Postupujte podľa pokynov nižšie a pomôžte ukončiť dobu klietkovú!
  1. Skopírujte tento text: We must end the cage age in the EU and imports of products from caged farmed animals from third countries, for all species. Thanks @Valdis Dombrovskis #EndTheCageAge
  2. Kliknite na tlačítko Zdieľať na Facebooku nižšie
  3. Vložte skopírovaný text do príspevku. Skontrolujte, či je označenie aktívne a potom príspevok zverejnite.

Sedem faktov o klietkovom chove

Väčšina prasníc v EÚ trpí v klietkach: 4 týždne v stajniach pre prasnice a neskôr až 5 týždňov v pôrodných klietkach. V nepretržitom produktívnom cykle.

Existujú silné argumenty, ktoré výkonný podpredseda Valdis Dombrovskis pri diskusii o návrhu na ukončenie doby klietkovej nemôže ignorovať a to možnosť zaviesť rovnocenné normy v oblasti dobrých životných podmienok zvierat na dovoz mäsa, mliečnych výrobkov a vajec do EÚ.

V EÚ je asi 11 miliónov prasníc (odhadované údaje). Väčšina z nich strávi takmer polovicu každého roka v klietke, v ktorej sa nemôže ani otočiť.

Väčšina prasníc je v klietkach približne päť týždňov na začiatku tehotenstva. Potom, asi týždeň pred pôrodom, sú opäť držané v klietkach ďalších päť týždňov. Celkovo prasnice môžu stráviť až polovicu každého roka zavreté v klietkach.

Keď sú prasnice uväznené v boxoch a klietkach, je im odopretý akýkoľvek pocit autonómie; a preto nemôžu vykonávať mnoho základných spôsobov správania. Počas celého pôrodu a týždňov laktácie prasnica nemôže urobiť ani pár krokov alebo sa otočiť, aby zmenila polohu. Prasnice sa tak z vysoko vnímavých zvierat dehonestujú na výrobné jednotky v klietkach. Toto nie je život, ktorý sa oplatí žiť.

Prasnice majú pred pôrodom veľmi silnú potrebu budovať si hniezdo. To zahŕňa hľadanie materiálu na hniezdenie, vykopanie priehlbiny a vybudovanie vhodného hniezda. Pôrodné klietky tomu však bránia. To spôsobuje frustráciu, stres a zlé životné podmienky prasníc, čo vedie k neobvyklému správaniu ako je napríklad hryzenie mreží.

Prasnice rodia na komerčných farmách viac ako dvakrát ročne a asi štyri až päť týždňov pred, počas a po každom pôrode strávia v pôrodných klietkach. Tam existuje riziko preležanín z dôvodu dlhodobého ležania na tvrdej podlahe; často ide o holý betón. Frustrácia u prasníc môže mať za následok oneskorený alebo predĺžený pôrod, vyššiu mieru mŕtvo narodených prasiatok a zníženú úspešnosť dojčenia.

Klietka prasnici nedovolí starať sa o svoje prasiatka inak, ako si ľahnúť a kŕmiť ich cez mreže. Po odobratí prasiatok sa prasnica vyberie z pôrodnej klietky a behom niekoľkých dní sa znovu inseminuje (umelo oplodní) a vráti sa späť do stajne prasníc, aby sa cyklus mohol zahájiť odznova.

Pôrodné klietky tiež zabraňujú tomu, aby prasnica interagovala so svojimi mláďatami tak ako je to pre ňu bežné alebo aby sa od nich vzdialila kvôli odpočinku. Môže len vstať alebo ľahnúť si a kŕmiť prasiatka z vnútra klietky.

Toto je 7 faktov, ktoré by mala Európska komisia a najmä jej výkonný podpredseda Valdis Dombrovskis, zodpovedný za obchod, o chove v klietkach vedieť. Je to postup, ktorý je podľa Zelenej dohody v úplnom rozpore s udržateľnejším poľnohospodárstvom.

Materstvo

Holandská filmárka Eline Helena Schellekens spolu s redaktorkou Kate Morgan nadviazali dokumentom Materstvo na oceňovaný krátky film M6NTHS. Dokument ukazuje štandardné postupy EÚ v intenzívnych klietkových systémoch. Na začiatku nám Materstvo pripomína, aké sú prasnice milujúce a nežné matky. Ale po niekoľkých minútach dokumentu je zrejmé, aké hrozné je byť uväznená v klietke niekoľko týždňov.

Kapry celé dni nehybne čakajú natlačené jeden na druhom v malej kadi na rušnej ulici, kde nepoznajú nič iné, len strach. Opakovane sa s nimi hrubo manipuluje a domov si odnášate kapra s bolestivými poraneniami po celom tele. V igelitovej taške sa dusí niekoľko desiatok minút. Takýto prevoz je pre kapra stresujúci boj o holý život. Voda vo vani je pre kapra príliš teplá, navyše obsahuje chlór, ktorý mu páli sliznice a žiabre. Kapor v domácich podmienkach často umiera pomaly a v bolestiach. Častou praktikou je utlčenie na smrť, či odrezanie hlavy pri plnom vedomí. 

Sliepky v klietkovom chove nemôžu robiť nič, čo je pre ne prirodzené a dôležité. Nemôžu sa kúpať v prachu a zbavovať sa tak parazitov, nemôžu si hľadať potravu a skúmať okolie, čím v prírode trávia väčšinu svojho času, a nemôžu si ani len stavať hniezda.
Pre vaječný priemysel sú len strojmi na peniaze. Sliepka sa v takýchto podmienkach zakrátko doslova zblázni, čo následne vedie k početným konfliktom a kanibalizmu.

Každoročne trpí a zomiera na kožušinových farmách krutou smrťou 100 miliónov zvierat. Celý svoj život strávia v malej špinavej klietke a umierajú v plynových komorách, a neraz pri sťahovaní kože zaživa. Od kožušín sa však už odvracajú popredné módne značky, a čoraz viac krajín tento barbarský priemysel stavia mimo zákon. Na Slovensku sa nám to už podarilo v roku 2019. Nasledovalo Taliansko, Francúzsko, Estónsko a Írsko. Teraz je čas, aby sme ho zakázali v celej Európskej únii.