Publikácie

Obalka_Slovensko-na-ceste-ku-koncu-klietkoveho-chovu_Sprava-o-stave-potravinarskeho-priemyslu-a-trhu-s-vajcami-za-rok-2022

Správa o stave potravinárskeho priemyslu a trhu s vajcami za rok 2022

V poradí už tretia správa o Slovensku na ceste ku koncu klietkového chovu ukazuje najnovšie dáta ohľadom premeny slovenského vaječného priemyslu na kompletne bezklietkové systémy.

----
01.08.2023

Obalka-Garanciou drahých vajec je nerobiť nič

Koniec vajec z klietkového chovu a scenáre jeho dopadu na ceny vajec

Správa prináša dáta, ktoré umožnia poslancom a poslankyniam NR SR spraviť informované rozhodnutie o tom, koľko budú Slovákov a Slovenky v budúcnosti stáť vajcia, a odkiaľ budú vajcia v dôsledku ich rozhodnutia pochádzať.
----
20.06.2023

Obalka - Analýza cien vajec na slovenskom a európskom trhu

Analýza cien vajec na slovenskom a európskom trhu

Prečo má Slovensko najdrahšie vajcia v regióne, aké sú ceny vajec v krajinách ktoré prešli na podstielkové chovy, a ako by vyzerali slovenské ceny vajec po prechode na podstielkové chovy.

----
13.03.2023

Správa o stave potravinárskeho priemyslu a trhu s vajcami za rok 2021

Druhá správa o Slovensku na ceste ku koncu klietkového chovu prináša aktuálne informácie týkajúce sa prechodu slovenského vaječného priemyslu na bezklietkové systémy.

---
22.12.2022

Správa o vývoji trhu s rybami a podmienkami predaja živých kaprov

Správa o predaji živých kaprov Ryba na suchu,
ktorá pojednáva o vianočných tradíciách a problémoch ochrany zvierat spojených s predajom živých kaprov.

----
22.11.2022

Správa o stave potravinárskeho priemyslu a trhu s vajcami

Prvá správa o vaječnom priemysle na Slovensku,
ktorá na základe najnovších dát ukazuje, ako Slovensko reaguje na globálnu vlnu smerovania k bezklietkovým systémom chovu sliepok.

---
22.11.2021

Garanciou drahých vajec je nerobiť nič

Správa prináša dáta, ktoré umožnia poslancom a poslankyniam NR SR spraviť informované rozhodnutie o tom, koľko budú Slovákov a Slovenky v budúcnosti stáť vajcia, a odkiaľ budú vajcia v dôsledku ich rozhodnutia pochádzať.

Čítať viac »

Kapry celé dni nehybne čakajú natlačené jeden na druhom v malej kadi na rušnej ulici, kde nepoznajú nič iné, len strach. Opakovane sa s nimi hrubo manipuluje a domov si odnášate kapra s bolestivými poraneniami po celom tele. V igelitovej taške sa dusí niekoľko desiatok minút. Takýto prevoz je pre kapra stresujúci boj o holý život. Voda vo vani je pre kapra príliš teplá na to, aby v nej vedel pokojne tráviť svoje posledné hodiny. Vo vode je navyše chlór, ktorý mu páli sliznice a žiabre. Kapor v domácich podmienkach často umiera pomaly a v bolestiach. Častou praktikou je utlčenie na smrť.  

Sliepky v klietkovom chove nemôžu robiť nič, čo je pre ne prirodzené a dôležité. Nemôžu sa kúpať v prachu a zbavovať sa tak parazitov, nemôžu si hľadať potravu a skúmať okolie, čím v prírode trávia väčšinu svojho času, a nemôžu si ani len stavať hniezda. Pre vaječný priemysel sú len strojmi na peniaze. Sliepka sa v takýchto podmienkach zakrátko doslova zblázni, čo následne vedie k početným konfliktom a kanibalizmu.

Každoročne trpí a zomiera na kožušinových farmách krutou a barbarskou smrťou 100 miliónov zvierat. Celý svoj život strávia v malej špinavej klietke a umierajú v plynových komorách, a neraz pri sťahovaní kože zaživa. Od kožušín sa však už odvracajú popredné módne značky, a čoraz viac krajín tento barbarský priemysel stavia mimo zákon. Na Slovensku sa nám to už podarilo v roku 2019. Nasledovalo Taliansko, Francúzsko, Estónsko a Írsko. Teraz je čas, aby sme ho zakázali v celej Európskej únii.