sliepka (3)

Sliepky potrebujú voľnosť, v klietkach ju však nenájdu… Prečo to zmeniť?

Článok pre vás pripravil Róbert Király a Bianka Bálintová.

Vonkajšie prostredie je významným faktorom, vďaka ktorému môžu zvieratá viesť zdravý a šťastný život. Výnimkou v tomto ponímaní nie sú ani sliepky, ktoré sú žiaľ mnohokrát chované v nevyhovujúcich podmienkach. V klietkovom chove majú len jednu úlohu – produkovať vajcia. Keď nevládzu produkovať dostatok vajec, skončia na bitúnku.

Vo voľnom a prirodzenom prostredí sa však môžu dožiť približne 10 rokov. Viete, aké faktory pozitívne vplývajú na ich život a prečo by sme téme mali venovať pozornosť?


Čo potrebujú?

Sliepka sa v ideálnych a prirodzených podmienkach môže dožiť približne 10 rokov. Tak ako aj iné zvieratá, má svoje prirodzené potreby. Dostatok pohybu a prístup k dennému svetlu a možnosť nerušene si odpočinúť je pre ňu dôležitá. Navyše sa kúpe v prachu, čo jej pomáha zbaviť sa nepríjemných parazitov.

Väčšinu svojho času trávi hľadaním potravy. Patrí medzi hrabavé vtáky, živí sa zrnom, rada zobne aj do niečoho zeleného a ak má možnosť, v zemi hľadá hmyz a červíky. Počas dňa trávi až 60 % svojho času klovaním a až 34 % času hrabaním v zemi. Od druhých jedincov si vždy udržiava určitú vzdialenosť a potrebuje priestor na svoje činnosti.

Sliepka strávi hľadaním potravy cez deň až 94 % času.

Na Slovensku sa však najviac sliepok chová v klietkach, kde nemôžu vykonávať väčšinu svojich potrieb. V súčasnosti takto žijú až 3 štvrtiny slovenských sliepok.

Ako to vyzerá v klietkovom chove

Vykonávať svoje potreby je pre každé zviera nevyhnutné. Aj tie zvieratá, ktoré sa v minulosti začali chovať kvôli živočíšnym produktom, kedysi žili voľne a napriek silnej domestikácii si zachovali určité črty správania. Ak sú im základné potreby odopierané, môžu mať vážne fyzické aj psychické problémy.

Zdroj: Konrad Lozinski
Petíciu za zákaz klietkového chovu sliepok na Slovensku môžete podpísať tu.

Ak ste si niekedy v obchode kúpili vajíčka, možno ste si všimli, že sú označené kódom. Sliepky sa na Slovensku chovajú v troch typoch chovu. Začiatočné číslo kódu na vajíčku značí chov, z ktorého pochádza.

Číslo 0 značí bio chov, 1 voľný chov, podstielkový chov je 2 a nakoniec klietkový chov má označenie 3. Medzi chovmi sú síce rozdiely, ale bio chov, voľný chov a podstielkový chov spája jedna vec – sliepkam ponúkajú viac možností ako klietkový.

Podľa názvu asi tušíte, že sliepka strávi život iba v klietke. Tam je nútená byť v neprirodzenej blízkosti druhých jedincov a môže sa voči nim správať agresívne. Sliepky do seba klovú zobákmi a stresové či nevhodné prostredie spôsobuje, že často dochádza až ku kanibalizmu. 

V halách sú bez denného svetla. V klietkach sliepky stoja na drôtených mrežiach, preto môžu mať rôzne problémy s končatinami – zdeformované nohy alebo zlomeniny. 

Životný priestor sliepky v klietke je veľký približne ako papier A4.

Úlohou sliepok v klietkovom chove je iba znášať vajíčka a v takýchto chovoch vydržia približne 12 až 18 mesiacov. Ak prestanú produkovať dostatok vajec, nemajú v tomto chove využitie a sú preto odvezené na bitúnok, kde sú zabité.

Zdroj: Konrad Lozinski

Zakáže sa klietkový chov aj u nás?

V klietkovom chove na Slovensku žije približne 2,3 milióna sliepok. Tento typ chovu je kvôli hrozivým podmienkam zakázaný už v mnohých krajinách, ako Nemecko, Dánsko či Luxembursko, patrí medzi nich dokonca aj susedná Česká republika a Rakúsko.

Spoločnosti po celom svete prijímajú záväzky, že skončia s používaním vajec z klietkového chovu, a to najmä vďaka dlhodobej práci aktivistov a aktivistiek v oblasti zvieracích práv.

Väčšina obchodov aj u nás na Slovensku sa už zaviazala, že do roku 2025 prestane predávať vajcia z klietkového chovu. Záväzok prestať s používaním vajec z klietkového chovu prijali už 3 štvrtiny maloobchodného trhu s potravinami. 

Slovenský zákon však takýto chov stále umožňuje. V roku 2021 sme preto v organizácii Humánny pokrok spustili kampaň Zákaz klietok, ktorá požaduje ukončenie klietkového chovu na Slovensku. Petícia je stále aktívna a podpísalo ju už viac ako 43 000 ľudí. 

ZDIEĽAŤ ČLÁNOK

Kapry celé dni nehybne čakajú natlačené jeden na druhom v malej kadi na rušnej ulici, kde nepoznajú nič iné, len strach. Opakovane sa s nimi hrubo manipuluje a domov si odnášate kapra s bolestivými poraneniami po celom tele. V igelitovej taške sa dusí niekoľko desiatok minút. Takýto prevoz je pre kapra stresujúci boj o holý život. Voda vo vani je pre kapra príliš teplá na to, aby v nej vedel pokojne tráviť svoje posledné hodiny. Vo vode je navyše chlór, ktorý mu páli sliznice a žiabre. Kapor v domácich podmienkach často umiera pomaly a v bolestiach. Častou praktikou je utlčenie na smrť.  

Sliepky v klietkovom chove nemôžu robiť nič, čo je pre ne prirodzené a dôležité. Nemôžu sa kúpať v prachu a zbavovať sa tak parazitov, nemôžu si hľadať potravu a skúmať okolie, čím v prírode trávia väčšinu svojho času, a nemôžu si ani len stavať hniezda. Pre vaječný priemysel sú len strojmi na peniaze. Sliepka sa v takýchto podmienkach zakrátko doslova zblázni, čo následne vedie k početným konfliktom a kanibalizmu.

Každoročne trpí a zomiera na kožušinových farmách krutou a barbarskou smrťou 100 miliónov zvierat. Celý svoj život strávia v malej špinavej klietke a umierajú v plynových komorách, a neraz pri sťahovaní kože zaživa. Od kožušín sa však už odvracajú popredné módne značky, a čoraz viac krajín tento barbarský priemysel stavia mimo zákon. Na Slovensku sa nám to už podarilo v roku 2019. Nasledovalo Taliansko, Francúzsko, Estónsko a Írsko. Teraz je čas, aby sme ho zakázali v celej Európskej únii.