sprava_vajcia

Ako reťazce napĺňajú svoje bezklietkové záväzky?

Záväzky ukončiť používanie vajec z klietkového chovu už naplnila na 100 % Delia a na 73 % Kaufland. Billa údaje odmietla zverejniť.

23. novembra v Bratislave: Maloobchodné reťazce na Slovensku po prvýkrát zverejnili údaje o napĺňaní svojich záväzkov ukončiť používanie vajec z klietkového chovu. Reťazec Delia už svoj záväzok naplnil na 100 % a Kaufland na 73 %. Nasledovali ich reťazce Kraj a Terno, ktoré uviedli 41% naplnenosť záväzku, Tesco s 32 % a Lidl s 21 %. Jediný reťazcom, ktorý odmietol údaje poskytnúť, je Billa. S výnimkou Delia, ktorá sa zaviazala ukončiť používanie klietkových vajec už k roku 2020, majú všetky reťazce čas na naplnenie záväzkov najneskôr do roku 2025.

Záväzky maloobchodných reťazcov prišli ako reakcia na spotrebiteľský dopyt po vyššej ochrane sliepok pred krutým zaobchádzaním. Takéto záväzky na Slovensku urobili všetky veľké reťazce, okrem COOP Jednota Slovensko, ktoré spoločne pokrývajú tri štvrtiny maloobchodného trhu s potravinami. Údaje o napĺňaní záväzkov zverejnilo združenie Humánny pokrok vo svojej novej správe o stave potravinárskeho priemyslu a trhu s vajcami na Slovensku.

Informovanie o napĺňaní svojich záväzkov je zo strany reťazcov kľúčovým krokom v budovaní transparentnosti a dôveryhodnosti v očiach spotrebiteľov a spotrebiteliek. Vďaka tomu dnes už vieme, ako veľmi si jednotlivé reťazce dávajú záležať na napĺňaní svojich sľubov chrániť sliepky pred krutosťou, a ktoré ich naopak nechávajú na poslednú chvíľu”, dodáva spoluautorka správy, Miroslava Roháčová z Humánneho pokroku.

Okrem záväzkov firiem sa správa venuje aj tomu, ako na spotrebiteľské trendy reaguje vaječný priemysel na Slovensku či legislatíva členských štátov EÚ. Susedné Rakúsko a Česko už napríklad postavili klietkový chov mimo zákon. “Ochrana sliepok sa čoraz viac stáva politickou témou a regulácie a zákony zakazujúce klietkový chov prijalo už 7 európskych štátov a Európska komisia nedávno predstavila svoj návrh celoeurópskeho zákazu. Je najvyšší čas, aby sme sa ochranou sliepok začali seriózne zaoberať aj na Slovensku”, dodáva Martina Kamenská, koordinátorka kampane Zákaz klietok, ktorá vyzbierala na Slovensku viac ako 27 000 podpisov požadujúcich zákaz klietkového chovu sliepok v krajine.

Klietkový chov je, podľa správy, tou najhoršou legálnou alternatívou pre sliepky a každá sliepka v ňom má životný priestor o veľkosti jedného hárku papiera A4. V klietke sliepky nemôžu robiť nič, čo je pre ne prirodzené a dôležité, ako napríklad stavať si hniezdo, preletieť sa, či hrabať sa v zemi. Aj preto správa konštatuje, že v klietkových systémoch nie je možné sliepkam zabezpečiť dobré životné podmienky, čo je hlavným dôvodom, prečo dnes už v Európe prijalo záväzok ukončiť používanie klietkových vajec viac ako 1000 popredných spoločností naprieč všetkými odvetviami.

ZDIEĽAŤ ČLÁNOK