fbpx
IMG_20191015_141815-mensia

Aktivisti odovzdali parlamentu 76 840 podpisov za zákaz kožušinového chovu

Združenie Humánny pokrok dnes parlamentu odovzdalo 76 840 podpisov požadujúcich zákaz kožušinového chovu na Slovensku, v rámci kampane Ide o chlp. Návrhom zákazu by sa už v októbri mal zaobrerať parlament.

Kampaň Ide o chlp združenie Humánny pokrok spustilo v marci tohto roku v náväznosti na zverejnenie záberov pochádzajúcich z kožušinovej farmy v Príbovciach pri Martine. Zábery ukázali zvieratá zatvorené v malých špinavých klietkach, s otvorenými neošetrenými ranami, stereotypné správanie či kanibalizus. Združenie následne požadovalo zákaz kožušinového chovu na Slovensku a spustilo online podpisovú výzvu. Tá sa v priebehu siedmych mesiacov stala, so 76 840 podpismi, druhou najväčšou online podpisovou akciou v histórii Slovenska, pričom viac podpisov sa podarilo vyzbierať len kampani za zrušenie Mečiarových amnestií s 84 000 podpismi. V reakcii na kampaň poslankyňa Eva Antošová (SNS) predložila v septembri do parlamentu návrh zákazu kožušinového chovu. Ten je momentálne v druhom čítaní a parlament by sa ním mal zaoberať na októbrovej schôdzi.

Združenie požaduje zákaz kožušinového chovu najmä z dôvodu krutosti, ktorej sú na kožušinových farmách zvieratá vystavované. Divožijúce zvieratá, ako norok americký, majú v prírode teritórium o rozlohe 3 kilometrov štvorcových, zatiaľ čo v klietke majú sotva pol metra a delia sa oň neraz aj v trojici. Klietka nemá ani podstieľku a pletivo zvieratám zraňuje chodidlá. Tieto samotárske zvieratá sú natlačené v spoločnosti stoviek až tisícov ďalších zvierat, na čo nie sú zvyknuté. To všetko im spôsobuje stres a frustráciu, čo ústi do konfliktov, kanibalizmu a stereotypného správania. Tie možno vidieť aj na záberoch z farmy v Príbovciach pri Martine, s kapacitou zhruba 5000 norkov. “To čo sme mali možnosť vidieť na záberoch z farmy v Príbovciach je realita kožušinových fariem, ktorú môžeme vidieť všade vo svete. Nie je to nič výnimočné, je to štandard tohto priemyslu. Preto je potrebné, aby sme kožušinový priemysel na Slovensku postavili mimo zákon a ukončili toto barbarstvo raz a navždy” dopĺňa Frederika Fratičová zo združenia Humánny pokrok.

Od kožušinového priemyslu sa odvracia aj módny priemysel a už viac než 1000 módnych značiek sa zaviazalo ukončiť používanie kožušín vyrobených zo zvierat. Patria medzi ne aj najväčšie módne ikony ako Gucci, Versace, Armani, či Prada. Európou sa zároveň ženie vlna zákazov kožušinového chovu a takúto právnu úpravu už prijalo 13 Európskych krajín, vrátane našich susedov v Rakúsku a v Česku. Na ďalších zákazoch sa aktuálne pracuje v Poľsku, na Ukrajine, Litve, Lotyšsku, Estónsku, ale aj v Írsku, kde Írska vláda pripravuje svoj vlastný návrh zákazu, a ďalší návrh zákazu bol nedávno doručený do Bulharského parlamentu. Kožušinový priemysel odmieta aj verejnosť na Slovensku o čom svedčí aj nedávno odovzdaná petícia Slobody Zvierat s 25 000 podpismi požadujúcimi zákaz kožušinového chovu, ako aj prieskum agentúry Focus z minulého roka, hovoriaci o 68 % Slovákov a Sloveniek odmietajúcich kožušinové farmy. “Je to jasný signál, že Slovenskej verejnosti nie je osud zvierat ľahostajný a je pripravená postaviť sa na obranu zvierat a chrániť ich pred krutosťou. Týchto 76 840 podpisov je jasná spoločenská objednávka, ktorá potvrdzuje, že nadišiel čas raz a navždy zákazať kožušinový chov na Slovensku” dodáva Martin Smrek z Humánneho pokroku.

Návrh zákona poslankyne Evy Antošovej (SNS) už prešiel prvým čítaním so 120 hlasmi a prešiel už aj čítaním vo výboroch. Podporu mu vyjadril už aj minister životného prostredia, Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, ako aj Štátna veterinárna a potravinová správa. Počas októbrovej schôdze by tak parlament mal uzavrieť druhé čítanie a rozhodnúť o návrhu hlasovaním. O zákaze kožušinového chovu na Slovensku sa tak zrejme rozhodne už v najbližších dňoch.

###

HUMÁNNY POKROK

Humánny pokrok je združením pre rozvoj ľudskosti a udržateľnosti. Sme hlasom zvierat a presadzujeme udržateľné riešenia, ktoré dokážu nasýtiť planétu. Humánny pokrok vznikol s cieľom priniesť na Slovensku silný hlas zvierat, ktorý bude klásť dôraz na ľudskosť a udržateľnosť. Združenie je členom globálnej koalície Open Wing Alliance bojujúcej proti klietkovému chovu sliepok a medzinárodnej organizácie Fur Free Alliance bojujúcej za ukončenie kožušinového chovu

Zábery z kožušinovej farmy v Príbovciach na publikáciu: https://drive.google.com/open?id=1a5JucCeJQaJ93LfAIBIks7leYYoXWS6v

Kontakt:

Martin Smrek – koordinátor kampane Ide o chlp!

+421 948 315 807

martin.smrek@humannypokrok.sk

Odovzdanie petície Národnej rade SR. FOTO: Humánny pokrok

Odovzdanie petície Národnej rade SR. FOTO: Humánny pokrok

ZDIEĽAŤ ČLÁNOK

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email