Aktualizovali sme dáta Kauflandu o nákupe čerstvých vajec

Bratislava, 18. októbra 2023 – Najbližšie k naplneniu záväzku ukončiť predaj vajec z klietkových chovov je Kaufland. Aktualizované dáta, ktoré poskytli, zmenili mieru naplnenie záväzkov maloobchodných značiek na Slovensku.

Druhá a tretia správa Slovensko na ceste ku koncu klietkového chovu: Správa o stave potravinárskeho priemyslu a trhu s vajcami, ktorá každoročne ponúka mieru naplnenia bezklietkových záväzkov, bola aktualizovaná. Kauflandu sa v ostatných rokoch stále darí poskytovať najväčší počet vajec z alternatívnych chovov. Za posledné tri roky v ich ponuke nájdete viac ako 70 % bezklietkových vajec, v ostatnom roku ich bolo 76 %. Správy každoročne vypracováva organizácia Humánny pokrok.


Kaufland podobne ako Tesco, Terno, Kraj, Billa, Lidl a Metro prijali záväzky ukončiť predaj vajec z klietkových chovov do roku 2025. COOP Jednota je poslednou väčšou maloobchodnou značkou na Slovensku, ktorá záväzok doposiaľ neprijala. Podiel sliepok v klietkových chovoch má však na Slovensku, ale najmä v Európskej únii klesajúcu tendenciu. V EÚ je podiel klietkových necelých 40 %, na Slovensku je to stále viac ako 73 %, čo predstavuje viac ako 2 milióny sliepok žijúcich v krutých podmienkach klietkového chovu.


„Záväzky reťazcov a sledovanie ich napĺňania je dôsledkom rastúcej pozornosti verejnosti, ktorej čoraz viac záleží na podmienkach zvierat. Rozhodujúcim rokom bude však rok 2025, kedy maloobchodným reťazcom uplynie čas na naplnenie ich záväzkov ukončiť používanie vajec z klietkového chovu. Klietky sú pre sliepky najhoršou možnosťou a celý život v nich pretrpia. Preto je dôležité, aby reťazce záväzky dodržali,” hovorí Miroslava Roháčová, špecialistka na vzťahy s firmami z organizácie Humánny pokrok.


Na Slovensku klietkové chovy nie sú zakázané. Petíciu za zákaz klietkového chovu podpísalo viac ako 70 000 ľudí a návrh na zákon, ktorý by klietky zakázal bol pred letom predložený v parlamente, minulá vláda ho však nestihla prerokovať kvôli skráteniu schôdze.

ZDIEĽAŤ ČLÁNOK

Kapry celé dni nehybne čakajú natlačené jeden na druhom v malej kadi na rušnej ulici, kde nepoznajú nič iné, len strach. Opakovane sa s nimi hrubo manipuluje a domov si odnášate kapra s bolestivými poraneniami po celom tele. V igelitovej taške sa dusí niekoľko desiatok minút. Takýto prevoz je pre kapra stresujúci boj o holý život. Voda vo vani je pre kapra príliš teplá na to, aby v nej vedel pokojne tráviť svoje posledné hodiny. Vo vode je navyše chlór, ktorý mu páli sliznice a žiabre. Kapor v domácich podmienkach často umiera pomaly a v bolestiach. Častou praktikou je utlčenie na smrť.  

Sliepky v klietkovom chove nemôžu robiť nič, čo je pre ne prirodzené a dôležité. Nemôžu sa kúpať v prachu a zbavovať sa tak parazitov, nemôžu si hľadať potravu a skúmať okolie, čím v prírode trávia väčšinu svojho času, a nemôžu si ani len stavať hniezda. Pre vaječný priemysel sú len strojmi na peniaze. Sliepka sa v takýchto podmienkach zakrátko doslova zblázni, čo následne vedie k početným konfliktom a kanibalizmu.

Každoročne trpí a zomiera na kožušinových farmách krutou a barbarskou smrťou 100 miliónov zvierat. Celý svoj život strávia v malej špinavej klietke a umierajú v plynových komorách, a neraz pri sťahovaní kože zaživa. Od kožušín sa však už odvracajú popredné módne značky, a čoraz viac krajín tento barbarský priemysel stavia mimo zákon. Na Slovensku sa nám to už podarilo v roku 2019. Nasledovalo Taliansko, Francúzsko, Estónsko a Írsko. Teraz je čas, aby sme ho zakázali v celej Európskej únii.