Thomas Iversen

Aktualizovali sme dáta Kauflandu o nákupe čerstvých vajec

Bratislava, 18. októbra 2023 – Najbližšie k naplneniu záväzku ukončiť predaj vajec z klietkových chovov je Kaufland. Aktualizované dáta, ktoré poskytli, zmenili mieru naplnenie záväzkov maloobchodných značiek na Slovensku.

Druhá a tretia správa Slovensko na ceste ku koncu klietkového chovu: Správa o stave potravinárskeho priemyslu a trhu s vajcami, ktorá každoročne ponúka mieru naplnenia bezklietkových záväzkov, bola aktualizovaná. Kauflandu sa v ostatných rokoch stále darí poskytovať najväčší počet vajec z alternatívnych chovov. Za posledné tri roky v ich ponuke nájdete viac ako 70 % bezklietkových vajec, v ostatnom roku ich bolo 76 %. Správy každoročne vypracováva organizácia Humánny pokrok.


Kaufland podobne ako Tesco, Terno, Kraj, Billa, Lidl a Metro prijali záväzky ukončiť predaj vajec z klietkových chovov do roku 2025. COOP Jednota je poslednou väčšou maloobchodnou značkou na Slovensku, ktorá záväzok doposiaľ neprijala. Podiel sliepok v klietkových chovoch má však na Slovensku, ale najmä v Európskej únii klesajúcu tendenciu. V EÚ je podiel klietkových necelých 40 %, na Slovensku je to stále viac ako 73 %, čo predstavuje viac ako 2 milióny sliepok žijúcich v krutých podmienkach klietkového chovu.


„Záväzky reťazcov a sledovanie ich napĺňania je dôsledkom rastúcej pozornosti verejnosti, ktorej čoraz viac záleží na podmienkach zvierat. Rozhodujúcim rokom bude však rok 2025, kedy maloobchodným reťazcom uplynie čas na naplnenie ich záväzkov ukončiť používanie vajec z klietkového chovu. Klietky sú pre sliepky najhoršou možnosťou a celý život v nich pretrpia. Preto je dôležité, aby reťazce záväzky dodržali,” hovorí Miroslava Roháčová, špecialistka na vzťahy s firmami z organizácie Humánny pokrok.


Na Slovensku klietkové chovy nie sú zakázané. Petíciu za zákaz klietkového chovu podpísalo viac ako 70 000 ľudí a návrh na zákon, ktorý by klietky zakázal bol pred letom predložený v parlamente, minulá vláda ho však nestihla prerokovať kvôli skráteniu schôdze.

ZDIEĽAŤ ČLÁNOK