Norková farma

Až 60% ľudí na Slovensku podporuje celoeurópsky zákaz kožušinového chovu

Najnovší prieskum na Slovensku ukázal 60% podporu celoeurópskeho zákazu kožušinového chovu.

8.4.2021 v Bratislave: Až 60 % opýtaných Slovákov a Sloveniek v nedávnom online prieskume medzinárodnej agentúry zaoberajúcej sa prieskumom trhu a analýzou dát so sídlom vo Veľkej Británii YouGov súhlasilo s tým, že EÚ musí prijať mimoriadne opatrenia a ukončiť chov a množenie zvierat na kožušinových farmách z dôvodu ochrany zdravia ľudí a zvierat v EÚ. Takisto 56% z nich súhlasilo, že je potrebné, aby členské štáty EÚ vrátane Slovenska na EÚ naliehali, aby urýchlene odporučila ukončenie chovu a množenia zvierat pre kožušiny.

Online prieskum bol vypracovaný od 29.3. do 1.4.2021 agentúrou YouGov na požiadanie neziskovej organizácie Four Paws. Do online prieskumu sa zapojilo 501 Slovákov a Sloveniek starších ako 18 rokov a odpovedali na otázku či EÚ musí prijať mimoriadne opatrenia a ukončiť chov a množenie zvierat na kožušinových farmách z dôvodu ochrany zdravia ľudí a zvierat v EÚ. Druhou otázkou na ktorú odpovedali bolo či je potrebné, aby členské štáty EÚ vrátane Slovenska na EÚ naliehali, aby urýchlene odporučila ukončenie chovu a množenia zvierat pre kožušiny. “Výsledky prieskumu pre Slovensko jasne ukazujú, že väčšina ľudí ukončenie kožušinových fariem podporuje a EÚ únia sa tomu musí prispôsobiť,” dodáva Martin Smrek z Humánneho pokroku.

Organizácia Humánny pokrok sa z dôvodu ochrany zdravia ľudí a zvierat zapojila aj do globálnej kampane za zákaz kožušinového chovu, ktorá bola spustená minulý rok. Zvieracoprávne koalície Fur Free Alliance a Eurogroup for Animals, ktorých je Humánny pokrok členom, od Európskej únie a štátov G20 požadujú, aby okamžite pozastavili chov zvierat na kožušinových farmách z dôvodu šírenia koronavírusu z noriek na ľudí a späť. Počas kampane sa na Slovensku do dnešného dňa podarilo vyzbierať viac ako 14 000 podpisov. Petíciu je možné podpísať na webovej stránke Humánneho pokroku.

Hlavnou príčinou spustenia globálnej kampane bolo šírenie ochorenia COVID-19 na norkových kožušinových farmách, ktoré začalo takmer pred rokom. Koronavírus sa na farmách začal šíriť veľmi rýchlo a v Dánsku neskôr dokonca zmutoval. Preto nastali obavy, že šírenie ochorenia môže výrazne ovplyvniť zdravie ľudí, ale aj zvierat. “Jediným spoľahlivým riešením, ktoré zabezpečí ako ochranu verejného zdravia tak aj ochranu zvierat pred krutosťou, je európsky zákaz kožušinového priemyslu. Preto je čas, aby Európska únia bezodkladne podnikla potrebné kroky týmto smerom,” dodáva Martina Kamenská z Humánneho pokroku.

ZDIEĽAŤ ČLÁNOK

Kapry celé dni nehybne čakajú natlačené jeden na druhom v malej kadi na rušnej ulici, kde nepoznajú nič iné, len strach. Opakovane sa s nimi hrubo manipuluje a domov si odnášate kapra s bolestivými poraneniami po celom tele. V igelitovej taške sa dusí niekoľko desiatok minút. Takýto prevoz je pre kapra stresujúci boj o holý život. Voda vo vani je pre kapra príliš teplá na to, aby v nej vedel pokojne tráviť svoje posledné hodiny. Vo vode je navyše chlór, ktorý mu páli sliznice a žiabre. Kapor v domácich podmienkach často umiera pomaly a v bolestiach. Častou praktikou je utlčenie na smrť.  

Sliepky v klietkovom chove nemôžu robiť nič, čo je pre ne prirodzené a dôležité. Nemôžu sa kúpať v prachu a zbavovať sa tak parazitov, nemôžu si hľadať potravu a skúmať okolie, čím v prírode trávia väčšinu svojho času, a nemôžu si ani len stavať hniezda. Pre vaječný priemysel sú len strojmi na peniaze. Sliepka sa v takýchto podmienkach zakrátko doslova zblázni, čo následne vedie k početným konfliktom a kanibalizmu.

Každoročne trpí a zomiera na kožušinových farmách krutou a barbarskou smrťou 100 miliónov zvierat. Celý svoj život strávia v malej špinavej klietke a umierajú v plynových komorách, a neraz pri sťahovaní kože zaživa. Od kožušín sa však už odvracajú popredné módne značky, a čoraz viac krajín tento barbarský priemysel stavia mimo zákon. Na Slovensku sa nám to už podarilo v roku 2019. Nasledovalo Taliansko, Francúzsko, Estónsko a Írsko. Teraz je čas, aby sme ho zakázali v celej Európskej únii.