Dizajn bez názvu (1)

Billa prijala záväzok skončiť s predajom živých kaprov

23. novembra 2022 v Bratislave Spoločnosť Billa ako ďalšia prijala záväzok nepredávať živé kapry. Na Slovensku tak učinili už skoro všetky veľké maloobchodné reťazce.

Tento týždeň priniesol pre kapry na Slovensku samé dobré správy. Po Tescu je Billa ďalšou spoločnosťou, ktorá prijala záväzok nepredávať a ani nesprostredkovávať predaj živých kaprov na svojich pozemkoch. Podľa ochranárov z Humánneho pokroku je predaj živých kaprov problematický najmä kvôli stresujúcemu a bolestivému zaobchádzaniu s kaprami od výlovu až po usmrtenie a postupne s ním končia už takmer všetky veľké maloobchodné reťazce.

„Manipulácia s ešte žijúcim kaprom, určeným na Štedrú večeru, či odpaľovanie petárd počas silvestrovskej noci. Záver roka sa na Slovensku spája s niektorými tradíciami, ktoré ubližujú zvieratám, ľuďom i životnému prostrediu. Uvedomuje si to spoločnosť BILLA, ktorá už dlhodobo nepredáva živé ryby a zábavnú pyrotechniku nemala v ponuke nikdy,” povedala za spoločnosť Billa hovorkyňa Kvetoslava Kirchnerová. 

„Kapry si zaslúžia našu ochranu rovnako ako každé iné zviera. A každý ďalší záväzok firiem, ktoré sa rozhodnú im túto ochranu zabezpečiť, posúva našu spoločnosť o krok vpred” hovorí Martin Smrek, predseda zvieracoprávnej organizácie Humánny Pokrok a pokračuje, „Tohtotýždňové záväzky spoločností Billa a Tesco sú víťazstvom pre kapry vedúcim k humánnejším sviatkom pre všetkých.”

Kampaň Kaprie peklo s petíciou za zákaz predaja živých kaprov na Slovensku pokračujú a ľudia ju naďalej môžu podporiť svojim podpisom.

ZDIEĽAŤ ČLÁNOK

Kapry celé dni nehybne čakajú natlačené jeden na druhom v malej kadi na rušnej ulici, kde nepoznajú nič iné, len strach. Opakovane sa s nimi hrubo manipuluje a domov si odnášate kapra s bolestivými poraneniami po celom tele. V igelitovej taške sa dusí niekoľko desiatok minút. Takýto prevoz je pre kapra stresujúci boj o holý život. Voda vo vani je pre kapra príliš teplá na to, aby v nej vedel pokojne tráviť svoje posledné hodiny. Vo vode je navyše chlór, ktorý mu páli sliznice a žiabre. Kapor v domácich podmienkach často umiera pomaly a v bolestiach. Častou praktikou je utlčenie na smrť.  

Sliepky v klietkovom chove nemôžu robiť nič, čo je pre ne prirodzené a dôležité. Nemôžu sa kúpať v prachu a zbavovať sa tak parazitov, nemôžu si hľadať potravu a skúmať okolie, čím v prírode trávia väčšinu svojho času, a nemôžu si ani len stavať hniezda. Pre vaječný priemysel sú len strojmi na peniaze. Sliepka sa v takýchto podmienkach zakrátko doslova zblázni, čo následne vedie k početným konfliktom a kanibalizmu.

Každoročne trpí a zomiera na kožušinových farmách krutou a barbarskou smrťou 100 miliónov zvierat. Celý svoj život strávia v malej špinavej klietke a umierajú v plynových komorách, a neraz pri sťahovaní kože zaživa. Od kožušín sa však už odvracajú popredné módne značky, a čoraz viac krajín tento barbarský priemysel stavia mimo zákon. Na Slovensku sa nám to už podarilo v roku 2019. Nasledovalo Taliansko, Francúzsko, Estónsko a Írsko. Teraz je čas, aby sme ho zakázali v celej Európskej únii.