COOP Jednota ako jediná v celej strednej Európe porušila svoj záväzok skončiť s krutým zaobchádzaním so zvieratami. Humánny pokrok preto oznamuje spustenie kampane.
17. decembra v Bratislave – Všetky veľké maloobchodné siete na Slovensku, ktoré pokrývajú 95 % maloobchodného trhu s potravinami, sa zaviazali chrániť kapry pred ďalším zbytočným utrpením a skončiť s predajom kaprov z kadí pred svojimi prevádzkami. Zatiaľ čo sa však všetky ostatné svojimi záväzkami riadia, COOP Jednota ako jediná nielen na Slovensku, ale aj v celej strednej Európe porušila svoj záväzok skončiť s krutým zaobchádzaním so zvieratami a oklamala verejnosť.
COOP Jednota verejne klame o tom, že takýto predaj neumožňuje. Záväzok zverejnený na ich webstránke, ktorý je platný od 1. januára 2023, sa týka všetkých prevádzok obchodnej siete COOP Jednota, vrátane ich vlastných, licencovaných a franchisingových prevádzok. Tento rok sa však rozhodla záväzok porušiť a predávať živých kaprov. Ochranári a ochranárky sa preto rozhodli na klamstvo COOP Jednoty upozorniť kampaňou.
„COOP Jednota klame. Na jednej strane predstiera, že je zodpovednou firmou chrániacou zvieratá pred krutosťou a zožala za to chválu od verejnosti, no pritom sa pokútne rozhodla, napriek svojim miliardovým tržbám, ako jediný reťazec na Slovensku dôveru verejnosti zapredať za pár eur a potichu ďalej trápiť zvieratá. Čo urobí COOP Jednota pre peniaze nabudúce? Nájdeme u nich salámu z chránených zvierat? Alebo kožušiny zo psov a mačiek?,“ zareagoval na kroky COOP Jednoty Martin Smrek, riaditeľ ochranárskej organizácie Humánny pokrok.
Humánny pokrok pristúpil k rozhodnutiu spustiť kampaň potom, ako rokovania so spoločnosťou COOP Jednota zlyhali. „COOP Jednota klame, opakovane. Už minulý rok záväzok vedome porušila, keď oznámila predaj živých kaprov vo svojich prevádzkach na severe Slovenska. Situáciu sme s nimi riešili a ubezpečili nás, že sa to už nebude opakovať. Napriek tomu dnes COOP Jednota opäť klame celé Slovensko. Takéto hrubé porušenie záväzkov spoločenskej zodpovednosti firmou s miliardovými tržbami, a to kvôli pár eurám, sme ešte nezažili v celej strednej Európe, a považujeme ho za hanebné a odsúdeniahodné. Obzvlášť, keď sú obeťami týchto klamstiev nielen ľudia, ale aj nevinné zvieratá. Preto spúšťame kampaň, ktorá bude verejnosť informovať o tom, ako ich COOP Jednota celý čas vodila za nos,” doplnil Martin Smrek z Humánneho pokroku.
Koniec s predajom živých kaprov sa stáva normou pri reťazcoch nielen na Slovensku, ale tiež v Poľsku, kde má záväzok skončiť s predajom živých kaprov 10 najväčších maloobchodov. Postupne sa zákazy stávajú normou aj v Česku, kde majú záväzky Lidl, Billa a Tesco. Minulý rok sa k reťazcom navyše pridalo aj mesto Žilina, ktoré na svojich pozemkoch zakázalo predaj živých kaprov. Tento rok spustilo mesto Praha kampaň informujúcu o negatívach a utrpení spôsobenom predajom živých kaprov. Dôvodom týchto zmien je odmietanie utrpenia, ktoré kaprom spôsobuje stres a dusenie počas prenosu do domácností, bolestivé vystavovanie chlórovej vode a neodborné zabitie. Na nevhodnosť prenosu v igelitke a pobyt kaprov vo vani už začalo upozorňovať dokonca aj Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.
Zdroj: Humánny pokrok