kapry

COOP Jednota prijala záväzok ukončiť predaj živých kaprov 

Bratislava – Záväzok ukončiť predaj živých kaprov na svojej webovej stránke zverejnila COOP Jednota s platnosťou od 1. januára 2023. Pripojili sa tak k ďalším šiestim maloobchodným značkám na Slovensku, ktoré záväzok už prijali. Záväzok družstvo prijalo po dialógu s ochranárskou organizáciou Humánny pokrok.

Pri predaji živých kaprov podľa ochranárov a ochranárok dochádza k zbytočnému utrpeniu a ukončenie tohto predaja je preto podľa organizácie Humánny pokrok najlepším možným riešením. Navyše podľa nezávislého prieskumu agentúry Focus z roku 2021 sa väčšina Slovákov a Sloveniek predaj živých kaprov nevyužíva.

Od roku 2023 už nenájdeme predaj živých kaprov pred žiadnou prevádzkou väčších maloobchodných značiek na Slovensku, keďže záväzok COOP Jednoty sa pridáva k ostatným reťazcom Kaufland, Terno, Kraj, Tesco, Billa a Lidl. Kapra si budú môcť zákazníci a zákazníčky naďalej kúpiť chladeného alebo mrazeného podobne ako iné ryby, alebo priamo na rybníku u chovateľov.

„COOP Jednota prisľúbila, že téma udržateľnosti a zodpovedného podnikania pôjde u nich do popredia a verím, že toto je len prvý krok k tomu, aby sa COOP Jednota zaradila medzi moderné maloobchodné reťazce, a že aj v budúcnosti bude otvorená záväzkom na ochranu zvierat,” hovorí Miroslava Roháčová, špecialistka na vzťahy s firmami v Humánnom pokroku.

Organizácia vedie kampaň Kaprie peklo a ich petíciu ku kampani podpísalo už 13 551 Slovákov a Sloveniek.

ZDIEĽAŤ ČLÁNOK

Kapry celé dni nehybne čakajú natlačené jeden na druhom v malej kadi na rušnej ulici, kde nepoznajú nič iné, len strach. Opakovane sa s nimi hrubo manipuluje a domov si odnášate kapra s bolestivými poraneniami po celom tele. V igelitovej taške sa dusí niekoľko desiatok minút. Takýto prevoz je pre kapra stresujúci boj o holý život. Voda vo vani je pre kapra príliš teplá na to, aby v nej vedel pokojne tráviť svoje posledné hodiny. Vo vode je navyše chlór, ktorý mu páli sliznice a žiabre. Kapor v domácich podmienkach často umiera pomaly a v bolestiach. Častou praktikou je utlčenie na smrť.  

Sliepky v klietkovom chove nemôžu robiť nič, čo je pre ne prirodzené a dôležité. Nemôžu sa kúpať v prachu a zbavovať sa tak parazitov, nemôžu si hľadať potravu a skúmať okolie, čím v prírode trávia väčšinu svojho času, a nemôžu si ani len stavať hniezda. Pre vaječný priemysel sú len strojmi na peniaze. Sliepka sa v takýchto podmienkach zakrátko doslova zblázni, čo následne vedie k početným konfliktom a kanibalizmu.

Každoročne trpí a zomiera na kožušinových farmách krutou a barbarskou smrťou 100 miliónov zvierat. Celý svoj život strávia v malej špinavej klietke a umierajú v plynových komorách, a neraz pri sťahovaní kože zaživa. Od kožušín sa však už odvracajú popredné módne značky, a čoraz viac krajín tento barbarský priemysel stavia mimo zákon. Na Slovensku sa nám to už podarilo v roku 2019. Nasledovalo Taliansko, Francúzsko, Estónsko a Írsko. Teraz je čas, aby sme ho zakázali v celej Európskej únii.