kapry

COOP Jednota prijala záväzok ukončiť predaj živých kaprov 

Bratislava – Záväzok ukončiť predaj živých kaprov na svojej webovej stránke zverejnila COOP Jednota s platnosťou od 1. januára 2023. Pripojili sa tak k ďalším šiestim maloobchodným značkám na Slovensku, ktoré záväzok už prijali. Záväzok družstvo prijalo po dialógu s ochranárskou organizáciou Humánny pokrok.

Pri predaji živých kaprov podľa ochranárov a ochranárok dochádza k zbytočnému utrpeniu a ukončenie tohto predaja je preto podľa organizácie Humánny pokrok najlepším možným riešením. Navyše podľa nezávislého prieskumu agentúry Focus z roku 2021 sa väčšina Slovákov a Sloveniek predaj živých kaprov nevyužíva.

Od roku 2023 už nenájdeme predaj živých kaprov pred žiadnou prevádzkou väčších maloobchodných značiek na Slovensku, keďže záväzok COOP Jednoty sa pridáva k ostatným reťazcom Kaufland, Terno, Kraj, Tesco, Billa a Lidl. Kapra si budú môcť zákazníci a zákazníčky naďalej kúpiť chladeného alebo mrazeného podobne ako iné ryby, alebo priamo na rybníku u chovateľov.

„COOP Jednota prisľúbila, že téma udržateľnosti a zodpovedného podnikania pôjde u nich do popredia a verím, že toto je len prvý krok k tomu, aby sa COOP Jednota zaradila medzi moderné maloobchodné reťazce, a že aj v budúcnosti bude otvorená záväzkom na ochranu zvierat,” hovorí Miroslava Roháčová, špecialistka na vzťahy s firmami v Humánnom pokroku.

Organizácia vedie kampaň Kaprie peklo a ich petíciu ku kampani podpísalo už 13 551 Slovákov a Sloveniek.

ZDIEĽAŤ ČLÁNOK