EU Volby

Európske voľby 2024: Takmer 600 kandidátov a kandidátok prisľúbilo postaviť sa v Európskom parlamente za zvieratá 

Takmer 600 kandidátov a kandidátok na poslancov/kyne Európskeho parlamentu sa zaviazalo urobiť viac pre ochranu zvierat v EÚ, ak budú v júnových voľbách zvolení/é do Európskeho parlamentu. Zo Slovenska takýto záväzok prijalo doposiaľ 43 kandidátov a kandidátok.

Bratislava, 22.5.2024 – Kampaň Vote for Animals vyzýva kandidátov a kandidátky do Európskeho parlamentu, aby prijali záväzok, že urobia viac pre lepšiu ochranu zvierat v EÚ. Zastrešuje ju najväčšia európska platforma na ochranu zvierat – Eurogroup for Animals, a podieľajú sa na nej jej členovia, 57 organizácií na ochranu zvierat z celej Európy. Na Slovensku kampaň pod názvom Voľte za zvieratá realizujú ochranárske organizácie Humánny pokrok a Sloboda zvierat.

Kampaň vyzýva kandidátov a kandidátky na prijatie tzv. sľubu pre zvieratá, ktorý zahŕňa 10 kľúčových tém v oblasti ochrany zvierat, ktoré je potrebné naliehavo riešiť zmenou právnych predpisov EÚ. Týkajú sa prepravy živých hospodárskych zvierat, používania zvierat vo vede a výskume, welfare rýb a vodných druhov, ochrany voľne žijúcich zvierat, dovozu produktov živočíšneho pôvodu z tretích krajín či dobrých životných podmienok spoločenských zvierat. Medzi záväzkami je aj podpora zákazu chovu kožušinových zvierat a predaja kožušín na trhu Európskej únie, zákazu klietkových chovov v poľnohospodárstve, udržateľnosť produkcie potravín a požiadavka na vymenovanie komisára/komisárky EÚ pre dobré životné podmienky zvierat.

Občania EÚ majú možnosť prostredníctvom e-mailovej výzvy zo stránky Vote for Animals (dostupná vo všetkých jazykoch EÚ) požiadať kandidátov/ky, aby sľub podpísali. Doposiaľ poslalo odkaz kandidátom/kam vyše 9000 občanov/ok z celej EÚ.

Záväzok prijali kandidáti a kandidátky z takmer celého politického spektra z 26 členských štátov. Doposiaľ Sľub pre zvieratá prijalo 43 kandidátov/ok zo Slovenska, stále tak však prostredníctvom stránky Vote for Animals môžu urobiť aj ďalší.

Sloboda zvierat a Humánny pokrok budú oddnes až do moratória na stránke Voltezazvierata.sk uvádzať signatárov a signatárky Sľubu pre zvieratá, a vyzývať voličov a voličky, aby vo voľbách do Európskeho parlamentu mali na pamäti ochranu zvierat a to, ktorí kandidáti a kandidátky sa zaviazali pracovať v prospech zvierat.

Požiadavku na zlepšenie právnych predpisov EÚ v oblasti ochrany zvierat jasne vyjadrila vedecká obec a tiež občania vo viacerých prieskumoch: 91 % Európanov a Európaniek je presvedčených, že ochrana dobrých životných podmienok zvierat na farmách je kľúčová, zatiaľ čo 84 % sa domnieva, že súčasné ochranné opatrenia nestačia.

Túžbu veľkej časti verejnosti po lepšej ochrane zvierat ukázali aj výsledky viacerých Európskych občianskych iniciatív (Koniec doby klietkovej, Európa bez kožušín, Zachráňme kozmetiku bez krutosti), každú podpísalo viac ako 1 milión občanov a občianok a všetky žiadajú zmeny právnych predpisov pre miliardy zvierat, ktoré každoročne trpia kvôli krutým praktikám v poľnohospodárstve, na kožušinových farmách a vo vede a výskume EÚ.

Silvia Čaňová, Sloboda zvierat: „Teší nás, že záväzok postaviť s v EÚ parlamente za zvieratá podpísalo tak veľa kandidátov a kandidátok aj zo Slovenska. Je to pre nás a najmä pre verejnosť prísľub, že budúci Európsky parlament bude presadzovať legislatívu, ktorá skoncuje s utrpením v klietkových chovoch, dlhých transportoch, v laboratóriách či na kožušinových farmách a lepšie ochráni miliardy zvierat v EÚ. Aby sa tak naozaj stalo, musia na to voliči a voličky pamätať i v deň EÚ volieb a svoj hlas dať tým kandidátom/kam, ktorí/é sa zaviazali pracovať v prospech zvierat!“

Lucia Tupá, Humánny pokrok: “Väčšina ľudí v Európskej únii aj na Slovensku si praje, aby boli zvieratá lepšie chránené. Dosiahnuť to môžeme jedine tak, že budeme voliť kandidátov a kandidátky, ktorí načúvajú verejnosti a nie je im ľahostajné utrpenie zvierat.”

ZDIEĽAŤ ČLÁNOK

Kapry celé dni nehybne čakajú natlačené jeden na druhom v malej kadi na rušnej ulici, kde nepoznajú nič iné, len strach. Opakovane sa s nimi hrubo manipuluje a domov si odnášate kapra s bolestivými poraneniami po celom tele. V igelitovej taške sa dusí niekoľko desiatok minút. Takýto prevoz je pre kapra stresujúci boj o holý život. Voda vo vani je pre kapra príliš teplá na to, aby v nej vedel pokojne tráviť svoje posledné hodiny. Vo vode je navyše chlór, ktorý mu páli sliznice a žiabre. Kapor v domácich podmienkach často umiera pomaly a v bolestiach. Častou praktikou je utlčenie na smrť.  

Sliepky v klietkovom chove nemôžu robiť nič, čo je pre ne prirodzené a dôležité. Nemôžu sa kúpať v prachu a zbavovať sa tak parazitov, nemôžu si hľadať potravu a skúmať okolie, čím v prírode trávia väčšinu svojho času, a nemôžu si ani len stavať hniezda. Pre vaječný priemysel sú len strojmi na peniaze. Sliepka sa v takýchto podmienkach zakrátko doslova zblázni, čo následne vedie k početným konfliktom a kanibalizmu.

Každoročne trpí a zomiera na kožušinových farmách krutou a barbarskou smrťou 100 miliónov zvierat. Celý svoj život strávia v malej špinavej klietke a umierajú v plynových komorách, a neraz pri sťahovaní kože zaživa. Od kožušín sa však už odvracajú popredné módne značky, a čoraz viac krajín tento barbarský priemysel stavia mimo zákon. Na Slovensku sa nám to už podarilo v roku 2019. Nasledovalo Taliansko, Francúzsko, Estónsko a Írsko. Teraz je čas, aby sme ho zakázali v celej Európskej únii.