Koniec doby klietkovej

Európsky parlament vyzval na zákaz klietok v poľnohospodárstve EÚ

Koniec doby klietkovej v EÚ je opäť o čosi bližšie: Európsky parlament dnes vyzval Európsku komisiu, aby do roku 2027 zakázala používanie klietok v chove hospodárskych zvierat. Rezolúciu o Európskej občianskej iniciatíve (EIO) Koniec doby klietkovej prijal parlament drvivou väčšinou poslancov a poslankýň (558 za, 37 proti a 85 sa zdržalo hlasovania). Uznesenie naliehavo žiada Európsku komisiu, aby zrevidovala zastaranú smernicu o hospodárskych zvieratách s cieľom postupne ukončiť používanie krutých klietkových systémov v chove zvierat. V stiesnených klietkach každý rok trpí viac ako 300 miliónov hospodárskych zvierat – sliepky, prepeličky, husi a kačice, prasnice, králiky a teľatá.

Uznesenie tiež zdôrazňuje, že všetky výrobky uvedené na trh EÚ – vrátane dovážaných – musia vyhovovať budúcim normám bez klietok a zároveň upozorňuje na potrebu poskytnúť poľnohospodárom a poľnohospodárkam primerané stimuly a finančné programy na podporu pri prechode na systémy bez klietok.

Silvia Čaňová zo Slobody zvierat: “Občania a občianky Európskej únie čakajú na zákaz klietok roky! Sme radi, že Európsky parlament zaujal pevný postoj – neuhol, ale hlas 1,4 milióna ľudí, ktorí podporili iniciatívu „Koniec doby klietkovej” vypočul! Teraz je na rade Komisia a očakávame, že po slovách prídu skutky – ambiciózny harmonogram na ukončenie používania krutých a prežitých klietok v poľnohospodárstve.“ 

Martin Smrek z Humánneho pokroku: „Dnes urobili poslanci a poslankyne Európskeho parlamentu dôležitý krok na ceste ku koncu doby klietkovej. Vyslali jasný signál Komisii, že pre klietky v Európskej únii v 21. storočí už nie je priestor. A obrovskú podporu v hlasovaní vnímame ako jasný mandát pre Komisu, aby začala konať a premenila koniec klietok v EÚ na realitu.”

Europarlament ďalej vyzval Komisiu, aby „predložila návrhy na zákaz krutého, zbytočného a násilného výkrmu husí a kačíc pri výrobe foie gras“. Poslanci a poslankyne tiež urgujú Komisiu, aby urýchlila revíziu právnych predpisov EÚ v oblasti welfare zvierat do roku 2022 namiesto plánovaného roku 2023. To by umožnilo zákaz klietok v chove zvierat zaviesť ešte počas mandátu súčasnej Komisie, ktorá opustí úrad v roku 2024.

Eurokomisárka pre zdravie, Stella Kyriakides, ktorá sa zúčastnila diskusie o rezolúcii a vyjadrila EIO Koniec doby klietkovej podporu, poznamenala, že záväzok Komisie zlepšiť welfare zvierat „ostáva morálnou, zdravotnou aj ekonomickou nevyhnutnosťou“. Komisia plánuje oznámiť svoju odpoveď na EIO už 30. júna tohto roku a výsledkom by mal byť návrh nových právnych predpisov. Návrh následne musia odobriť Európsky parlament a Rada EÚ.

ZDIEĽAŤ ČLÁNOK

Kapry celé dni nehybne čakajú natlačené jeden na druhom v malej kadi na rušnej ulici, kde nepoznajú nič iné, len strach. Opakovane sa s nimi hrubo manipuluje a domov si odnášate kapra s bolestivými poraneniami po celom tele. V igelitovej taške sa dusí niekoľko desiatok minút. Takýto prevoz je pre kapra stresujúci boj o holý život. Voda vo vani je pre kapra príliš teplá na to, aby v nej vedel pokojne tráviť svoje posledné hodiny. Vo vode je navyše chlór, ktorý mu páli sliznice a žiabre. Kapor v domácich podmienkach často umiera pomaly a v bolestiach. Častou praktikou je utlčenie na smrť.  

Sliepky v klietkovom chove nemôžu robiť nič, čo je pre ne prirodzené a dôležité. Nemôžu sa kúpať v prachu a zbavovať sa tak parazitov, nemôžu si hľadať potravu a skúmať okolie, čím v prírode trávia väčšinu svojho času, a nemôžu si ani len stavať hniezda. Pre vaječný priemysel sú len strojmi na peniaze. Sliepka sa v takýchto podmienkach zakrátko doslova zblázni, čo následne vedie k početným konfliktom a kanibalizmu.

Každoročne trpí a zomiera na kožušinových farmách krutou a barbarskou smrťou 100 miliónov zvierat. Celý svoj život strávia v malej špinavej klietke a umierajú v plynových komorách, a neraz pri sťahovaní kože zaživa. Od kožušín sa však už odvracajú popredné módne značky, a čoraz viac krajín tento barbarský priemysel stavia mimo zákon. Na Slovensku sa nám to už podarilo v roku 2019. Nasledovalo Taliansko, Francúzsko, Estónsko a Írsko. Teraz je čas, aby sme ho zakázali v celej Európskej únii.