TS-foto

Globálna kampaň za bezklietkové chovy požaduje od hotelov Hilton a Best Western globálny záväzok.

63  neziskových organizácií spúšťa  prelomovú medzinárodnú kampaň  za ukončenie používania vajec z klietkového chovu v dvoch globálnych hotelových spoločnostiach.

Tlačová správa na stiahnutie v PDF

Bratislava, 9.máj 2019 – Dnes spúšťa 63 veľkých organizácií na ochranu zvierat prelomovú globálnu kampaň požadujúcu od hotelov Hilton Worldwide (Hilton) a Best Western International (Best Western) dobehnutie súčasných štandardov ochrany zvierat a ukončenie používania výhradne vajec z klietkového chovu v ich globálnej dodávateľskej sieti.

Prečo táto kampaň?

Obidve spoločnosti, Hilton a Best Western, zaostávajú so záväzkami v oblasti ochrany zvierat a najmä v rámci zabezpečenia získavania vajec z bezklietkového chovu. Zatiaľ čo bezklietkové chovy sa stali novým globálnym štandardom, obidve tieto hotelové spoločnosti naďalej podporujú extrémnu krutosť voči sliepkam vo svojej dodávateľskej sieti po celom svete.

Hilton je popredná hotelová spoločnosť, ktorá sa sama označuje za “lídra hotelierstva”.  Spoločnosť urobila záväzky ohľadom bezklietkových vajec pre niektoré svoje značky v 19 zo 106 krajín v ktorých pôsobí. Žiaľ, Hilton nedokázal naplniť ani tento sľub. Hilton takisto odmietol rozšíriť svoje záväzky na svoje aktivity po celom svete. Best Western disponuje 4200 hotelmi a rezortmi s 13 značkami po celom svete a hrdí sa, že je “globálnou rodinou hotelov.” Je zastúpený vo viac ako 100 krajinách, no zatiaľ má iba jeden takýto záväzok vo Francúzsku.

Medzinárodná kampaň je vedená členskými organizáciami Open Wing Alliance, globálnou koalíciou zjednotenou za ukončenie zneužívania sliepok po celom svete. Táto globálna bezklietková kampaň je prvá svojho druhu a cieli na dve spoločnosti naraz—spájajúca sily 63 vplyvných organizácií na ochranu zvierat za cieľom pokroku v sektore pohostinských zariadení.

Ako lídri v globálnych pohostinských zariadeniach, Hilton Worldwide a Best Western International majú zodpovednosť dodržiavať globálne štandardy ochrany zvierat zavedené ostatnými hotelovými spoločnosťami, vrátane Marriott International, AccorHotels, Hyatt, a InterContinental Hotels Group, dodáva Alexandria Beck, predsedkyňa Open Wing Alliance. Sme presvedčení, že obe spoločnosti urobia správnu vec, a že vypočujú hlasy tisícok znepokojených ľudí reprezentovaných našimi 63 členskými organizáciami.

Prečo je to problém?

Vajcia v dodávateľskej sieti reťazcov Hilton a Best Western pochádzajú z fariem, ktoré držia sliepky v malých špinavých klietkach; každá sliepka má priestor nie väčší ako je veľkosť iPadu. Tieto klietky sú tak malé a preplnené sliepkami, že sliepky nemôžu vykonávať svoje prirodzené potreby, ktoré sú pre ne tak dôležité, ako kladenie vajíčok do hniezda, kúpanie sa v prachu alebo možnosť úplne roztiahnuť krídla. Sliepky v klietkach nikdy nezažijú pocit slnka na ich chrbtoch alebo trávu pod ich nohami. Ich časti tela sa často zachytia do pletiva, čo skončí zlomeninami, deformáciami a vážnou stratou peria. Niektoré sliepky, ktoré sú vyčerpané alebo  neschopné pohybu, sú neraz ušliapané ďalšími sliepkami v klietke.

Existuje pokrok?

Viac ako 1 500 spoločností po celom svete sa vzdáva klietok a zákazníci a zákazníčky čoraz viac požadujú bezklietkové vajcia. Medzinárodné záväzky prestať používať kruté klietky sú zverejnené niekoľkými z najväčších spoločností vo svete, vrátane Marriott International, AccorHotels, InterContinental Hotels Group, Carnival Corporation, Norwegian Cruise Lines, General Mills, Unilever, Nestle, Lidl,  Aldi, Aramark, Sodexo a Compass Group. Hilton a Best Western sa na druhej strane nedokázali pripojiť k tomuto hnutiu smerujúcemu k lepšiemu zaobchádzaniu so zvieratami po celom svete. Farmy, ktoré dodávajú klietkové vajcia pre Hilton a Best Western, zabezpečujú tak nízke štandardy, že dokonca aj reťazce fast foodov a mnohé americké väznice používajú bezklietkové vajcia s vyššou mierou ochrany zvierat a vyššími potravinovými štandardami.

Čo ďalej?

Open Wing Alliance spúšťa túto oficiálnu kampaň s dvomi petíciami zacielenými na Hilton a Best Western, aktivitami na sociálnych sieťach a reklamami, ktoré môžu byť dohľadané cez hashtagy #HiltonHorrors a #BestWesternCruelty. Tisícky aktivistov a aktivistiek z celého sveta sa zúčastnia protestov, komunitných akcií a online aktivizmu požadujúc od Hilton a Best Western aby sa zaviazali, že budú používať výhradne vajcia pochádzajúce z bezklietkových chovov.  Pre viac informácií navštívte www.HiltonHorrors.com a www.BestWesternCruelty.com.

###

O organizácii The Open Wing Alliance

The Open Wing Alliance je globálnou koalíciou organizácií na ochranu zvierat, zameraná na vytvorenie jednotného frontu v kampani za ukončenie zneužívania sliepok. Aliancia bola založená v roku 2016 organizáciou The Humane League  a vypracovala sa na globálnu silu s 63 členskými organizáciami meniacimi spôsob, akým  najväčšie spoločnosti sveta zaobchádzajú so zvieratami a nastavujú nové štandardy politiky spoločenskej zodpovednosti po celom svete.

O organizácii Humánny pokrok:

Humánny pokrok je združením pre rozvoj ľudskosti a udržateľnosti. Sme hlasom zvierat a presadzujeme udržateľné riešenia, ktoré dokážu nasýtiť planétu. Humánny pokrok vznikol s cieľom priniesť na Slovensku silný hlas zvierat, ktorý bude klásť dôraz na ľudskosť a udržateľnosť. Združenie je členom globálnej koalície Open Wing Alliance bojujúcej proti klietkovému chovu sliepok a medzinárodnej organizácie Fur Free Alliance bojujúcej za ukončenie kožušinového chovu.

Kontakt pre médiá:

Martin Smrek
+421 948 315 807
martin.smrek@humannypokrok.sk
www.humannypokrok.sk

 

ZDIEĽAŤ ČLÁNOK

Kapry celé dni nehybne čakajú natlačené jeden na druhom v malej kadi na rušnej ulici, kde nepoznajú nič iné, len strach. Opakovane sa s nimi hrubo manipuluje a domov si odnášate kapra s bolestivými poraneniami po celom tele. V igelitovej taške sa dusí niekoľko desiatok minút. Takýto prevoz je pre kapra stresujúci boj o holý život. Voda vo vani je pre kapra príliš teplá na to, aby v nej vedel pokojne tráviť svoje posledné hodiny. Vo vode je navyše chlór, ktorý mu páli sliznice a žiabre. Kapor v domácich podmienkach často umiera pomaly a v bolestiach. Častou praktikou je utlčenie na smrť.  

Sliepky v klietkovom chove nemôžu robiť nič, čo je pre ne prirodzené a dôležité. Nemôžu sa kúpať v prachu a zbavovať sa tak parazitov, nemôžu si hľadať potravu a skúmať okolie, čím v prírode trávia väčšinu svojho času, a nemôžu si ani len stavať hniezda. Pre vaječný priemysel sú len strojmi na peniaze. Sliepka sa v takýchto podmienkach zakrátko doslova zblázni, čo následne vedie k početným konfliktom a kanibalizmu.

Každoročne trpí a zomiera na kožušinových farmách krutou a barbarskou smrťou 100 miliónov zvierat. Celý svoj život strávia v malej špinavej klietke a umierajú v plynových komorách, a neraz pri sťahovaní kože zaživa. Od kožušín sa však už odvracajú popredné módne značky, a čoraz viac krajín tento barbarský priemysel stavia mimo zákon. Na Slovensku sa nám to už podarilo v roku 2019. Nasledovalo Taliansko, Francúzsko, Estónsko a Írsko. Teraz je čas, aby sme ho zakázali v celej Európskej únii.