TS-fotografia

Hilton oznámil koniec používania vajec z klietkového chovu vo svojich hoteloch po celom svete.

Koalícia 63 neziskových organizácií presvedčila sieť hotelov Hilton, aby sa vzdala používania vajec z klietkového chovu vo všetkých svojich hoteloch po celom svete.

Tlačová správa na stiahnutie v PDF.

Bratislava, 14. máj 2019 – Jedna z najväčších ubytovacích spoločností na svete – Hilton Worldwide (Hilton) – oznámila svoj jasný globálny záväzok ukončiť používanie vajec z klietkového chovu. Urobila tak v dôsledku medzinárodnej kampane 63 významných neziskových organizácií na ochranu zvierat. Nový záväzok spoločnosti Hilton vstúpi do platnosti v roku 2025 a bude sa týkať všetkých vlastných, ako aj licencovaných prevádzok naprieč všetkými ich značkami – vrátane Hilton Hotels & Resorts, Waldorf Astoria a Embassy Suites. Bude sa vzťahovať na všetky vajcia a výrobky z vajec vo všetkých prevádzkach a bude zahŕňať aj každoročné správy o pokroku v tejto oblasti, pričom záväzok bude preložený do jazykov všetkých krajín, v ktorých Hilton pôsobí.

Medzinárodná kampaň, vedúca k záväzku spoločnosti Hilton, trvala menej než 24 hodín a naďalej pokračuje so zameraním sa na sieť hotelov Best Western International (Best Western). Na rozdiel od spoločnosti Hilton, sa Best Western zatiaľ nezaviazal zabezpečovať vo svojej globálnej dodávateľskej sieti, vo viac než 100 krajinách, vajcia nepochádzajúce z klietkového chovu. V skutočnosti má len jeden takýto záväzok, a to vo Francúzsku. Po získaní tohto silného globálneho záväzku od spoločnosti Hilton sa 63 organizácií, stojacich za kampaňou, obracia s plnou pozornosťou na hotelovú sieť Best Western.

Hilton je poprednou hotelovou a rekreačnou skupinou, ktorá samú seba označuje za “lídra pohostinských služieb”. Záväzky nepoužívať vajcia z klietkového chovu doteraz zaviedli u niektorých svojich značiek v 19 zo 106 krajín, v ktorých pôsobia. Avšak Hilton zlyhal v naplnení týchto záväzkov a tým aj začal zaostávať za svojou konkurenciou, ktorá takéto záväzky zaviedla po celom svete.

Medzinárodná kampaň bola vedená členskými organizáciami koalície Open Wing Alliance, ktorej cieľom je zlepšenie podmienok, v akých sú sliepky chované po celom svete. Táto globálna kampaň proti klietkovému chovu sa súčasne zamerala na dve spoločnosti, Hilton a Best Western, a spojila 63 vplyvných ochranárskych organizácií, požadujúcich lepšie zaobchádzanie so sliepkami v dodávateľskej sieti hotelov Hilton.

Odhodlanie spoločnosti Hilton používať vo všetkých svojich hoteloch po celom svete len vajcia z bezklietkových chovov zohráva zásadnú úlohu v odstránení zneužívania a utrpenia zvierat. Ako lídri na trhu upevňujú fakt, že vajcia z bezklietkových chovov sú novým globálnym štandardom. Pozornosť Open Wing Alliance sa teraz obracia na sieť hotelov Best Western a žiada od nich nasledovanie príkladu spoločnosti Hilton a ďalších hotelových spoločností,” dodala Alexandria Beck, riaditeľka organizácie Open Wing Alliance.

Vajcia v súčasnej dodávateľskej sieti hotelov Hilton pochádzajú z fariem, ktoré zatvárajú sliepky do malých špinavých klietok. Klietky sú tak malé a natlačené vtákmi, že v nich sliepky nemôžu robiť nič, čo je pre ne prirodzené a dôležité. Časti ich tiel sa často zaseknú v pletive, čo má za následok polámané kosti, deformácie a závažnú stratu peria. Niektoré sliepky sú tak vyčerpané a neschopné pohybu, že skončia udupané na smrť ostatnými sliepkami v klietke. Prirodzene, keď Hilton dodrží svoj záväzok, toto sa stane minulosťou a podmienky sliepok v ich dodávateľskej sieti sa výrazne zlepšia.

Naprieč mnohými odvetviami po celom svete sa prehnala vlna záväzkov od popredných firiem, ktoré po spolupráci s Open Wing Alliance prechádzajú na používanie výhradne vajec z bezklietkového chovu. Medzinárodné záväzky za skoncovanie s používaním krutých klietok prichádzajú od najväčších firiem na svete, vrátane Marriott International, Accor Hotels, Hyatt, InterContinental Hotels, General Mills, Unilever, Nestle, Lidl, Aldi, Aramark, Sodexo, Mondelez, či Compass Group.

Výrazné pokroky sa však dejú aj na Slovensku. Petíciu za ukončenie používania vajec z klietkového chovu Viac neznesiem už podpísalo viac než 18 000 Slovákov a Sloveniek a svoje záväzky ukončiť používanie vajec z klietkového chovu už zverejnila väčšina maloobchodného trhu, vrátane značiek ako Tesco, Lidl, Kaufland a Billa. “Záväzky hotelov Hilton či Marriott, ale aj nedávne záväzky Billa a Kaufland, vysielajú jasný signál, že klietkový chov patrí do minulosti a že firmy začínajú počúvať svojich zákazníkov a zákazníčky, ktorí klietkové chovy odmietajú. Teraz je načase, aby po slovenských obchodných reťazcoch začali svojich zákazníkov počúvať aj slovenské hotely a skoncovali s barbarskou praxou klietkového chovu”, dodáva Martin Smrek z Humánneho pokroku – organizácie, ktorá sa na Slovensku do medzinárodnej kampane priamo zapojila.

###

O organizácii The Open Wing Alliance

The Open Wing Alliance je globálnou koalíciou organizácií na ochranu zvierat, zameraná na vytvorenie jednotného frontu v kampani za ukončenie zneužívania sliepok. Aliancia bola založená v roku 2016 organizáciou The Humane League  a vypracovala sa na globálnu silu s 63 členskými organizáciami meniacimi spôsob, akým  najväčšie spoločnosti sveta zaobchádzajú so zvieratami a nastavujú nové štandardy politiky spoločenskej zodpovednosti po celom svete.

O organizácii Humánny pokrok:

Humánny pokrok je združením pre rozvoj ľudskosti a udržateľnosti. Sme hlasom zvierat a presadzujeme udržateľné riešenia, ktoré dokážu nasýtiť planétu. Humánny pokrok vznikol s cieľom priniesť na Slovensku silný hlas zvierat, ktorý bude klásť dôraz na ľudskosť a udržateľnosť. Združenie je členom globálnej koalície Open Wing Alliance bojujúcej proti klietkovému chovu sliepok a medzinárodnej organizácie Fur Free Alliance bojujúcej za ukončenie kožušinového chovu.

Kontakt pre médiá:

Martin Smrek
+421 948 315 807
martin.smrek@humannypokrok.sk
www.humannypokrok.sk

ZDIEĽAŤ ČLÁNOK

Kapry celé dni nehybne čakajú natlačené jeden na druhom v malej kadi na rušnej ulici, kde nepoznajú nič iné, len strach. Opakovane sa s nimi hrubo manipuluje a domov si odnášate kapra s bolestivými poraneniami po celom tele. V igelitovej taške sa dusí niekoľko desiatok minút. Takýto prevoz je pre kapra stresujúci boj o holý život. Voda vo vani je pre kapra príliš teplá na to, aby v nej vedel pokojne tráviť svoje posledné hodiny. Vo vode je navyše chlór, ktorý mu páli sliznice a žiabre. Kapor v domácich podmienkach často umiera pomaly a v bolestiach. Častou praktikou je utlčenie na smrť.  

Sliepky v klietkovom chove nemôžu robiť nič, čo je pre ne prirodzené a dôležité. Nemôžu sa kúpať v prachu a zbavovať sa tak parazitov, nemôžu si hľadať potravu a skúmať okolie, čím v prírode trávia väčšinu svojho času, a nemôžu si ani len stavať hniezda. Pre vaječný priemysel sú len strojmi na peniaze. Sliepka sa v takýchto podmienkach zakrátko doslova zblázni, čo následne vedie k početným konfliktom a kanibalizmu.

Každoročne trpí a zomiera na kožušinových farmách krutou a barbarskou smrťou 100 miliónov zvierat. Celý svoj život strávia v malej špinavej klietke a umierajú v plynových komorách, a neraz pri sťahovaní kože zaživa. Od kožušín sa však už odvracajú popredné módne značky, a čoraz viac krajín tento barbarský priemysel stavia mimo zákon. Na Slovensku sa nám to už podarilo v roku 2019. Nasledovalo Taliansko, Francúzsko, Estónsko a Írsko. Teraz je čas, aby sme ho zakázali v celej Európskej únii.