Humánny pokrok

Humánny pokrok je novým združením pre rozvoj ľudskosti a udržateľnosti

Od septembra začína na Slovensku pôsobiť nové združenie Humánny pokrok, ktorého cieľom je rozvoj ľudskosti a udržateľnosti. Združenie zastrešuje niekoľko už existujúcich úspešných slovenských projektov a má ambície stať sa silným hlasom zvierat.

Tlačová správa na stiahnute v PDF

Nové združenie Humánny pokrok sa bude zaoberať rozvojom ľudskosti a udržateľnosti na Slovensku. Zameriavať sa bude prioritne na oblasť práv zvierat a stravovania, pričom obe budú zasadené do kontextu udržateľnosti. Vzniklo zlúčením viacerých organizácií, vrátane združenia Nerob Cirkus, ktoré dlhodobo bojuje proti vystupovaniu zvierat v cirkusoch, a OZ VEGÁNSKE HODY, ktoré sa od roku 2009 venuje propagácii rastlinného stravovania na Slovensku a organizuje festivaly Vegánske hody v Bratislave, Košiciach a Žiline.

Humánny pokrok sa bude zaoberať témami a skupinami, ktoré sú na Slovensku dlhodobo zanedbávané. Pozornosť bude venovať najmä hospodárskym zvieratám, kvalite ich života, napĺňaniu ich potrieb, a rozvoju práv zvierat. Zaoberať sa však bude aj ostatnými oblasťami ľudských činností, pri ktorých sú využívané zvieratá, akými si napríklad cirkusy, či oblečenie, a v neposlednom rade aj rozvoju udržateľného rastlinného stravovania.Chceme na Slovensko priniesť silný hlas zvierat, ktorý pomôže otvoriť verejnú debatu o podmienkach, v ktorých sú zvieratá chované a z ktorých pochádzajú naše každodenné potraviny či oblečenie. Mnohé z nich totiž zahŕňajú množstvo krutosti a utrpenia, ktoré je v 21. storočí naozaj nepotrebné a neprijateľné.“, dodáva Martin Smrek, ktorý je predsedom novovzniknutého združenia Humánny pokrok.

Združenie je členom viacerých popredných medzinárodných zvieracoprávnych organizácií a bude sa zapájať do celosvetových kampaní za práva zvierat, rozvíjajúcich rastlinné stravovanie, a udržateľnosť. O svojich aktivitách bude informovať ako na stránkach už existujúcich projektov Nerob Cirkus a Vegánske hody, tak aj na svojej novej webstránke www.humannypokrok.sk

Kontakt pre médiá:

Martin Smrek

predseda Humánneho pokroku

+421 948 315 807

martin.smrek@humannypokrok.sk

ZDIEĽAŤ ČLÁNOK

Kapry celé dni nehybne čakajú natlačené jeden na druhom v malej kadi na rušnej ulici, kde nepoznajú nič iné, len strach. Opakovane sa s nimi hrubo manipuluje a domov si odnášate kapra s bolestivými poraneniami po celom tele. V igelitovej taške sa dusí niekoľko desiatok minút. Takýto prevoz je pre kapra stresujúci boj o holý život. Voda vo vani je pre kapra príliš teplá na to, aby v nej vedel pokojne tráviť svoje posledné hodiny. Vo vode je navyše chlór, ktorý mu páli sliznice a žiabre. Kapor v domácich podmienkach často umiera pomaly a v bolestiach. Častou praktikou je utlčenie na smrť.  

Sliepky v klietkovom chove nemôžu robiť nič, čo je pre ne prirodzené a dôležité. Nemôžu sa kúpať v prachu a zbavovať sa tak parazitov, nemôžu si hľadať potravu a skúmať okolie, čím v prírode trávia väčšinu svojho času, a nemôžu si ani len stavať hniezda. Pre vaječný priemysel sú len strojmi na peniaze. Sliepka sa v takýchto podmienkach zakrátko doslova zblázni, čo následne vedie k početným konfliktom a kanibalizmu.

Každoročne trpí a zomiera na kožušinových farmách krutou a barbarskou smrťou 100 miliónov zvierat. Celý svoj život strávia v malej špinavej klietke a umierajú v plynových komorách, a neraz pri sťahovaní kože zaživa. Od kožušín sa však už odvracajú popredné módne značky, a čoraz viac krajín tento barbarský priemysel stavia mimo zákon. Na Slovensku sa nám to už podarilo v roku 2019. Nasledovalo Taliansko, Francúzsko, Estónsko a Írsko. Teraz je čas, aby sme ho zakázali v celej Európskej únii.