Dizajn bez názvu

Humánny pokrok spustil kampaň, v ktorej vyzýva skupinu Medusa, aby sa zaviazala ukončiť krutosť voči sliepkam

Ochranárska organizácia Humánny pokrok práve spustila kampaň vyzývajúcu skupinu Medusa prestať používať vajcia z klietkových chovov. Medusa je pritom najväčšou gastronomickou skupinou pôsobiacou na slovenskom trhu a jej postoj tak môže ovplyvniť obrovské množstvo sliepok.

Bratislava, 20. júla 2022 – Organizácia Humánny pokrok zahájila kampaň vyzývajúcu skupinu Medusa, ktorá prevádzkuje viacero prémiových reštaurácií so značkami ako Mint, Werk, Nox, či Wagamama, ale aj siete Primi, Rio či Trafo, k ochrane sliepok pred krutosťou. Medusa sa totiž odmieta zaviazať k základným štandardom ochrany zvierat bežným v 21. storočí, ktoré sa už zaviazali dodržiavať tisícky spoločností po celom svete. Ide nielen o popredné firmy naprieč všetkými sektormi, ale dokonca aj o lacné reťazce rýchleho občerstvenia.

Medusa pritom otvára ďalšie a ďalšie luxusné prevádzky a naberá stovky nových zamestnancov a zamestnankýň. Napriek tomu, že si môže dovoliť investovať do svojho rastu státisíce eur, odmieta prijať záväzok prestať používať vajcia od sliepok, ktoré strávia celý život natlačené hlava na hlave v malej špinavej klietke, v ktorej majú priestor veľkosti hárku papiera A4. V takýchto podmienkach sa sliepky doslova zbláznia, čo vedie ku konfliktom a neraz aj ku kanibalizmu,“ vysvetľuje Miroslava Roháčová zo združenia Humánny pokrok.

O utrpenie sliepok v klietkových chovoch sa zaujíma stále viac ľudí. V minulosti preto podpísalo petíciu za skoncovanie s vajcami z klietok viac než 22 000 ľudí. Na Slovensku následne prijali záväzok prestať s používaním vajec z klietkových chovov takmer všetky maloobchodné reťazce a viaceré reštaurácie, vrátane popredných bratislavských reštaurácií, ako Bratislava flagship restaurant, 1. Slovak Pub, či siete Sushi Time. Nechýbajú však medzi nimi ani reťazce rýchleho občerstvenia, ako KFC, Burger King, Pizza Hut, ale aj sieť Wagamama, ktorú paradoxne na Slovensku prevádzkuje práve Medusa.

Klietkový chov je pritom prežitkom, ktorý už dávno nepotrebujeme. Väčšina sliepok v Európskej únii už dávno žije mimo klietok a s touto krutou praktikou sa už zaviazali skončiť dokonca aj tie najlacnejšie reťazce rýchleho občerstvenia. Je preto nepochopiteľné, že najväčšia slovenská gastronomická skupina, ktorá sa pýši svojimi prémiovými reštauráciami, sa naďalej odmieta zaviazať ukončiť používanie krutých klietkových vajec z týchto hororových tovární na vajcia. Je čas, aby Medusa vstúpila do 21. storočia a povedala barbarstvu klietkového chovu jasné a nespochybniteľné NIE”, doplnil riaditeľ Humánneho pokroku Martin Smrek.
Humánny pokrok súčasne spúšťa aj petíciu, v ktorej vyzýva skupinu Medusa, aby skončila s krutosťou voči sliepkam a prijala záväzok ukončiť používanie vajec z krutých klietkových chovov, ako to už urobilo aj viacero reštaurácií na Slovensku aj vo svete. Petíciu je možné podpísať na webovej stránke www.krutamedusa.sk. Okrem tejto petície pripravujú aktivisti a aktivistky aj protesty pred prevádzkami skupiny Medusa.

ZDIEĽAŤ ČLÁNOK