Dizajn bez názvu

Humánny pokrok spustil kampaň, v ktorej vyzýva skupinu Medusa, aby sa zaviazala ukončiť krutosť voči sliepkam

Ochranárska organizácia Humánny pokrok práve spustila kampaň vyzývajúcu skupinu Medusa prestať používať vajcia z klietkových chovov. Medusa je pritom najväčšou gastronomickou skupinou pôsobiacou na slovenskom trhu a jej postoj tak môže ovplyvniť obrovské množstvo sliepok.

Bratislava, 20. júla 2022 – Organizácia Humánny pokrok zahájila kampaň vyzývajúcu skupinu Medusa, ktorá prevádzkuje viacero prémiových reštaurácií so značkami ako Mint, Werk, Nox, či Wagamama, ale aj siete Primi, Rio či Trafo, k ochrane sliepok pred krutosťou. Medusa sa totiž odmieta zaviazať k základným štandardom ochrany zvierat bežným v 21. storočí, ktoré sa už zaviazali dodržiavať tisícky spoločností po celom svete. Ide nielen o popredné firmy naprieč všetkými sektormi, ale dokonca aj o lacné reťazce rýchleho občerstvenia.

Medusa pritom otvára ďalšie a ďalšie luxusné prevádzky a naberá stovky nových zamestnancov a zamestnankýň. Napriek tomu, že si môže dovoliť investovať do svojho rastu státisíce eur, odmieta prijať záväzok prestať používať vajcia od sliepok, ktoré strávia celý život natlačené hlava na hlave v malej špinavej klietke, v ktorej majú priestor veľkosti hárku papiera A4. V takýchto podmienkach sa sliepky doslova zbláznia, čo vedie ku konfliktom a neraz aj ku kanibalizmu,“ vysvetľuje Miroslava Roháčová zo združenia Humánny pokrok.

O utrpenie sliepok v klietkových chovoch sa zaujíma stále viac ľudí. V minulosti preto podpísalo petíciu za skoncovanie s vajcami z klietok viac než 22 000 ľudí. Na Slovensku následne prijali záväzok prestať s používaním vajec z klietkových chovov takmer všetky maloobchodné reťazce a viaceré reštaurácie, vrátane popredných bratislavských reštaurácií, ako Bratislava flagship restaurant, 1. Slovak Pub, či siete Sushi Time. Nechýbajú však medzi nimi ani reťazce rýchleho občerstvenia, ako KFC, Burger King, Pizza Hut, ale aj sieť Wagamama, ktorú paradoxne na Slovensku prevádzkuje práve Medusa.

Klietkový chov je pritom prežitkom, ktorý už dávno nepotrebujeme. Väčšina sliepok v Európskej únii už dávno žije mimo klietok a s touto krutou praktikou sa už zaviazali skončiť dokonca aj tie najlacnejšie reťazce rýchleho občerstvenia. Je preto nepochopiteľné, že najväčšia slovenská gastronomická skupina, ktorá sa pýši svojimi prémiovými reštauráciami, sa naďalej odmieta zaviazať ukončiť používanie krutých klietkových vajec z týchto hororových tovární na vajcia. Je čas, aby Medusa vstúpila do 21. storočia a povedala barbarstvu klietkového chovu jasné a nespochybniteľné NIE”, doplnil riaditeľ Humánneho pokroku Martin Smrek.
Humánny pokrok súčasne spúšťa aj petíciu, v ktorej vyzýva skupinu Medusa, aby skončila s krutosťou voči sliepkam a prijala záväzok ukončiť používanie vajec z krutých klietkových chovov, ako to už urobilo aj viacero reštaurácií na Slovensku aj vo svete. Petíciu je možné podpísať na webovej stránke www.krutamedusa.sk. Okrem tejto petície pripravujú aktivisti a aktivistky aj protesty pred prevádzkami skupiny Medusa.

ZDIEĽAŤ ČLÁNOK

Kapry celé dni nehybne čakajú natlačené jeden na druhom v malej kadi na rušnej ulici, kde nepoznajú nič iné, len strach. Opakovane sa s nimi hrubo manipuluje a domov si odnášate kapra s bolestivými poraneniami po celom tele. V igelitovej taške sa dusí niekoľko desiatok minút. Takýto prevoz je pre kapra stresujúci boj o holý život. Voda vo vani je pre kapra príliš teplá na to, aby v nej vedel pokojne tráviť svoje posledné hodiny. Vo vode je navyše chlór, ktorý mu páli sliznice a žiabre. Kapor v domácich podmienkach často umiera pomaly a v bolestiach. Častou praktikou je utlčenie na smrť.  

Sliepky v klietkovom chove nemôžu robiť nič, čo je pre ne prirodzené a dôležité. Nemôžu sa kúpať v prachu a zbavovať sa tak parazitov, nemôžu si hľadať potravu a skúmať okolie, čím v prírode trávia väčšinu svojho času, a nemôžu si ani len stavať hniezda. Pre vaječný priemysel sú len strojmi na peniaze. Sliepka sa v takýchto podmienkach zakrátko doslova zblázni, čo následne vedie k početným konfliktom a kanibalizmu.

Každoročne trpí a zomiera na kožušinových farmách krutou a barbarskou smrťou 100 miliónov zvierat. Celý svoj život strávia v malej špinavej klietke a umierajú v plynových komorách, a neraz pri sťahovaní kože zaživa. Od kožušín sa však už odvracajú popredné módne značky, a čoraz viac krajín tento barbarský priemysel stavia mimo zákon. Na Slovensku sa nám to už podarilo v roku 2019. Nasledovalo Taliansko, Francúzsko, Estónsko a Írsko. Teraz je čas, aby sme ho zakázali v celej Európskej únii.