Bratislava, 22.11.2022 – Ochranárske združenie Humánny pokrok dnes na tlačovej konferencii oznámilo prelomový záväzok maloobchodného reťazca Tesco ukončiť predaj živých kaprov. Súčasne oznámilo vydanie novej správy o predaji živých kaprov Ryba na suchu, ktorá pojednáva o vianočných tradíciách a problémoch ochrany zvierat spojených s predajom živých kaprov na Slovensku. Na konferencii vystúpil aj Chris Fegan z organizácie Catholic Concern for Animals, ktorý priblížil nezlúčiteľnosť krutosti voči zvieratám s kresťanskými tradíciami a hodnotami.
Na Slovensko podľa ochranárov prichádzajú zmeny. „Záväzok ukončiť predaj živých kaprov dnes prijala maloobchodná spoločnosť Tesco, a to od roku 2023. Znamená to obrovské víťazstvo pre kapry a ďalší krok vpred v ochrane zvierat pred krutosťou. Najviac živých kaprov sa totiž na Slovensku predávalo práve pred Tescom a Kauflandom. Vďaka týmto záväzkom už bude krutosti voči kaprom pred ich prevádzkami čoskoro koniec”, hovorí Martin Smrek, predseda organizácie Humánny pokrok. Na prelome rokov 2021 a 2022 prijali takýto záväzok maloobchodné spoločnosti Kaufland, Terno a Kraj. Podľa Smreka čoskoro k novým záväzkom pribudnú aj ďalšie dva maloobchodné reťazce.
Organizácia Humánny pokrok dnes zverejnila aj správu s názvom RYBA NA SUCHU, ktorá ponúka sumár nových vedeckých poznatkov o schopnosti rýb prežívať strach, cítiť bolesť, ako aj viesť komplexné životy. Po prvýkrát tak verejnosti približuje to, ako veľmi sú ryby podobné suchozemským zvieratám, vrátane ľudí.
Správa sa však venuje aj vianočným tradíciám v našom regióne a pomenováva problémy súvisiace s predajom živých kaprov, ktorých sa len počas vianočných sviatkov na Slovensku zabije takmer jeden milión. Nechýbajú v nej však ani postoje verejnosti k predaju živých kaprov či prehľad záväzkov firiem ukončiť predaj živých kaprov v Poľsku a na Slovensku.
“Počínajúc výlovom sú kapry v tomto procese vyhladované a opakovane vystavované stresu, bolestivej manipulácií, duseniu sa a neošetreným zraneniam, pričom na konci ich čaká leptanie očí a žiabrov chlórovou vodou vo vani a brutálne neodborné zabitie. Kresťanská tradícia pritom nikdy neprikazovala kupovať si kapry na parkovisku pred supermarketom živé, presúvať ich dusiace sa v igelitovej taške, a zabíjať ich doma tupým predmetom či odrezaním hlavy pri plnom vedomí,” hovorí Martin Smrek, predseda organizácie Humánny pokrok.
K predaju živých kaprov sa vyjadril aj Chris Fegan z katolíckeho hnutia na ochranu zvierat v Anglicku, Catholic Concern for Animals. Počas konferencie poukázal na to, že predaj živých kaprov nie je v súlade s katolíckou tradíciou.
„V našej organizácii veríme tomu, že všetky zvieratá vrátane živočíchov žijúcich vo vode aj na súši, sú Božími stvoreniami, patria Bohu a od ľudí sa pre ne žiada rešpekt a starostlivosť”, hovorí Fegan. Ďalej pokračuje, že spájanie predaja živých kaprov s katolíckou tradíciou by malo skončiť. „Obzvlášť tradícia predaja živých kaprov a ich zabíjania doma, pretože toto je voči zvieratám nesmierne kruté a zlé nie len pre ryby, ale aj pre ľudí, ktorí sú toho súčasťou,” doplnil Fegan.
Podľa ochranárov problémy spojené s predajom živých kaprov začína u nás rozpoznávať aj verejnosť. V správe sa spomína aj prieskum agentúry Focus z minulého roka. Podľa výsledkov prieskumu predaj živého kapra vôbec nevyužívajú až dve tretiny populácie Slovenska, živého kapra si domov nosí jedna pätina, a takmer tretina ľudí u nás by predaj živých kaprov postavila rovno mimo slovenský zákon.
- Správa Ryba na suchu na stiahnutie v PDF
- Záväzok spoločnosti Tesco.
- Zvukový záznam z tlačovej konferencie.