Group photo

Iniciatíva Európa bez kožušín bola oficiálne predstavená Európskej komisii

Po predložení 1,5 milióna overených podpisov je na Európskej komisii, aby oficiálne odpovedala občanom a občiankam, ktorí v rámci najúspešnejšej európskej občianskej iniciatívy týkajúcej sa dobrých životných podmienok zvierat vyzvali na Európu bez kožušín.

Brusel, 20. júla 2023: Organizátori Európskej občianskej iniciatívy (ECI) sa dnes formálne stretli s predstaviteľmi a  predstaviteľkami Európskej komisie (EK), aby predložili vyzbierané podpisy a poukázali na dôležitosť celoplošného zákazu kožušinových fariem a kožušinových výrobkov na európskom trhu.

Viac ako 1,5 milióna občanov a občaniek požiadalo o Európu bez kožušín a 19 členských štátov už úplne alebo čiastočne zakázalo chov tzv. kožušinových zvierat z dôvodu dobrých životných podmienok zvierat a verejného zdravia. Európskej komisii je tak vyslaná jasná správa, že kožušinové chovy sú neospravedlniteľné.

Slovenské organizácie Humánny pokrok a Sloboda zvierat spolu v petícii vyzbierali 38 622 podpisov, z čoho 34 946 bolo platných.

Túto výzvu nedávno predložila aj väčšina členských štátov na poslednom zasadnutí Rady pre poľnohospodárstvo a rybné hospodárstvo (AGRIFISH) a verejne ju podporilo množstvo poslancov a poslankýň Európskeho parlamentu.

Do konca roku 2023 Európska komisia zverejní návrh zameraný na zlepšenie právnych predpisov EÚ v oblasti dobrých životných podmienok zvierat, aby ich zosúladila s najnovšími vedeckými dôkazmi. Iniciátori znova zopakovali, že aj keď je možné zlepšiť štandardy dobrých životných podmienok domácich zvierat, veda jasne ukázala, že pre voľne žijúce zvieratá na kožušinových farmách to nie je možné. V dôsledku toho by sa mal do návrhu zahrnúť zákaz kožušinových fariem.

Okrem toho kožušinové farmy predstavujú významné riziko šírenia zoonotických chorôb, čím ohrozujú ľudí aj zvieratá, čo je fakt, ktorý sa stal všeobecne známy počas nedávnych prepuknutí COVID-19. Zákaz uvádzania kožušinových výrobkov na trh EÚ zabezpečí, že kožušina získaná zo zvierat v tretích krajinách sa nebude môcť predávať v rámci EÚ.

„Jeden a pol milióna podpisov za koniec barbarského kožušinového priemyslu je jasným signálom, že kožušinám už odzvonilo. A vďaka tomu má teraz Európska komisia jedinečnú príležitosť urobiť to, čo je správne, a dostať milióny norkov, líšok a činčíl von z nočnej mory kožušinových fariem. Na Slovensku sme už toto barbarstvo postavili mimo zákon. Teraz prišiel čas, aby tak urobila celá Európska únia,”  hovorí Martin Smrek, riaditeľ Humánneho pokroku.

Po jesennom vypočutí v Európskom parlamente vydá Európska komisia k Európskej občianskej iniciatíve oficiálnu odpoveď do polovice decembra.

ZDIEĽAŤ ČLÁNOK

Kapry celé dni nehybne čakajú natlačené jeden na druhom v malej kadi na rušnej ulici, kde nepoznajú nič iné, len strach. Opakovane sa s nimi hrubo manipuluje a domov si odnášate kapra s bolestivými poraneniami po celom tele. V igelitovej taške sa dusí niekoľko desiatok minút. Takýto prevoz je pre kapra stresujúci boj o holý život. Voda vo vani je pre kapra príliš teplá na to, aby v nej vedel pokojne tráviť svoje posledné hodiny. Vo vode je navyše chlór, ktorý mu páli sliznice a žiabre. Kapor v domácich podmienkach často umiera pomaly a v bolestiach. Častou praktikou je utlčenie na smrť.  

Sliepky v klietkovom chove nemôžu robiť nič, čo je pre ne prirodzené a dôležité. Nemôžu sa kúpať v prachu a zbavovať sa tak parazitov, nemôžu si hľadať potravu a skúmať okolie, čím v prírode trávia väčšinu svojho času, a nemôžu si ani len stavať hniezda. Pre vaječný priemysel sú len strojmi na peniaze. Sliepka sa v takýchto podmienkach zakrátko doslova zblázni, čo následne vedie k početným konfliktom a kanibalizmu.

Každoročne trpí a zomiera na kožušinových farmách krutou a barbarskou smrťou 100 miliónov zvierat. Celý svoj život strávia v malej špinavej klietke a umierajú v plynových komorách, a neraz pri sťahovaní kože zaživa. Od kožušín sa však už odvracajú popredné módne značky, a čoraz viac krajín tento barbarský priemysel stavia mimo zákon. Na Slovensku sa nám to už podarilo v roku 2019. Nasledovalo Taliansko, Francúzsko, Estónsko a Írsko. Teraz je čas, aby sme ho zakázali v celej Európskej únii.