eci fur farming ban

Iniciatíva Európa bez kožušín vyzbierala viac ako 1,7 milióna podpisov, Európska komisia musí konať

Iniciatívu Európa bez kožušín za zákaz kožušinového chovu v Európskej únii podpísalo viac ako 1,7 občanov a občianok Európskej únie. Teraz žiadajú Európsku komisiu, aby presadila zákaz kožušinového chovu v celej Európskej únii.

Bratislava – Iniciatíva Európa bez kožušín, ktorá volá po zákaze kožušinového chovu a kožušinových výrobkov na európskom trhu vyzbierala viac ako 1,7 milióna podpisov. Minulý rok v máji ju spustila najväčšia európska zvieracoprávna organizácia Eurogroup for Animals, ktorej členmi sú aj slovenské organizácie Humánny pokrok a Sloboda zvierat. Do kampane za zapojilo viac ako 80 organizácií z celej Európy, vrátane dvoch slovenských. 

Organizácie spolu za desať mesiacov vyzbierali viac ako 1,7 milióna podpisov, ktoré sú zárukou 1 milióna overených podpisov. Slovenské organizácie Humánny pokrok a Sloboda zvierat spolu v petícii vyzbierali takmer 40 000 podpisov.

„Slováci a Slovenky opäť raz ukázali, že sa v kľúčových momentoch dokážu postaviť za zvieratá a dať im svoj hlas. V roku 2019 viac ako 77 000 ľudí podporilo našu kampaň za zákaz kožušinového chovu na Slovensku. Dnes sú to opäť desaťtisíce ľudí volajúcich po zákaze tohto barbarského priemyslu v celej EÚ. Je to skvelá správa pre milióny líšok, norkov a činčíl na kožušinových farmách a výborná vizitka pre Slovensko a mieru ľudskosti, ktorú dokáže ukázať,” hovorí Martin Smrek, riaditeľ organizácie Humánny pokrok

„Pred pár rokmi sa Sloboda zvierat zapojila do boja za zákaz kožušinového chovu na Slovensku. Dnes bojujeme za životy zvierat na kožušinových farmách v celej Európe a Slováci a Slovenky sa opäť pridali a povedali nezmyselnému utrpeniu rázne nie. Európska komisia musí silný hlas Európanov a Európaniek vypočuť a kožušinový priemysel s 30 miliónmi obetí ročne raz a navždy zastaviť,” dodáva Silvia Čaňová, koordinátorka kampane zo Slobody zvierat.   

Eurogroup for animals sa rozhodla uzavrieť iniciatívu o viac ako dva mesiace skôr. Chce totiž využiť príležitosť presadiť požiadavku zákazu kožušinového priemyslu do práve pripravovanej revízie európskej legislatívy o dobrých životných podmienkach zvierat, v rámci stratégie Európskej komisie Z farmy na stôl.

Koncom roka 2023 má Európska komisia zverejniť návrh na zlepšenie legislatívy o dobrých životných podmienkach  zvierat, aby ju zosúladila s najnovšími vedeckými poznatkami. Súčasťou návrhu by mal byť aj zákaz kožušinových chovov. Podľa iniciatívy by sa mali dovážané živočíšne produkty riadiť normami Európskej únie, a preto volá aj po zákaze kožušinových výrobkov na európskom trhu. 

ZDIEĽAŤ ČLÁNOK

Kapry celé dni nehybne čakajú natlačené jeden na druhom v malej kadi na rušnej ulici, kde nepoznajú nič iné, len strach. Opakovane sa s nimi hrubo manipuluje a domov si odnášate kapra s bolestivými poraneniami po celom tele. V igelitovej taške sa dusí niekoľko desiatok minút. Takýto prevoz je pre kapra stresujúci boj o holý život. Voda vo vani je pre kapra príliš teplá na to, aby v nej vedel pokojne tráviť svoje posledné hodiny. Vo vode je navyše chlór, ktorý mu páli sliznice a žiabre. Kapor v domácich podmienkach často umiera pomaly a v bolestiach. Častou praktikou je utlčenie na smrť.  

Sliepky v klietkovom chove nemôžu robiť nič, čo je pre ne prirodzené a dôležité. Nemôžu sa kúpať v prachu a zbavovať sa tak parazitov, nemôžu si hľadať potravu a skúmať okolie, čím v prírode trávia väčšinu svojho času, a nemôžu si ani len stavať hniezda. Pre vaječný priemysel sú len strojmi na peniaze. Sliepka sa v takýchto podmienkach zakrátko doslova zblázni, čo následne vedie k početným konfliktom a kanibalizmu.

Každoročne trpí a zomiera na kožušinových farmách krutou a barbarskou smrťou 100 miliónov zvierat. Celý svoj život strávia v malej špinavej klietke a umierajú v plynových komorách, a neraz pri sťahovaní kože zaživa. Od kožušín sa však už odvracajú popredné módne značky, a čoraz viac krajín tento barbarský priemysel stavia mimo zákon. Na Slovensku sa nám to už podarilo v roku 2019. Nasledovalo Taliansko, Francúzsko, Estónsko a Írsko. Teraz je čas, aby sme ho zakázali v celej Európskej únii.