Kamión Project 1882

Interaktívna výstava Európske turné za zvieratá prišla do Bratislavy

Na Bratislavskom Námestí SNP je v utorok a stredu bezplatná interaktívna výstava o podmienkach zvierat v priemyselných veľkochovoch naprieč Európskou úniou, ktorú organizuje Humánny pokrok spolu s najstaršou švédskou ochranárskou organizáciou Djurens Rätt.

9.7.2024, Bratislava – Na bratislavskom Námestí SNP bude v utorok a stredu stáť bezplatná interaktívna výstava o životných podmienkach zvierat v priemyselných veľkochovoch v Európskej únii, ktorú organizuje Humánny pokrok spolu s najstaršou švédskou organizáciou na ochranu zvierat Djurens Rätt. Súčasťou výstavy bude možnosť nahliadnuť za brány priemyselných veľkochovov pomocou virtuálnej reality, kvíz v ktorom si ľudia budú môcť otestovať svoje vedomosti o zvieratách, ako aj príležitosť vyzvať Európsku komisiu, aby naplnila svoje sľuby zlepšiť ochranu zvierat v EÚ.

Výstava je súčasťou Európskeho turné za zvieratá, ktoré počas tohto roka križuje celú Európsku úniu. V rámci podujatia bude v centre mesta zaparkovaný kamión so špeciálnym prívesom vybavený modernými technológiami, ako je virutálna realita umožňujúca nazrieť na svet v priemyselných veľkochovoch očami zvierat.

Súčasťou podujatia bude aj možnosť podpísať petíciu vyzývajúcu Európsku komisiu, aby naplnila svoje sľuby zvýšiť ochranu zvierat v Európskej únii. Tieto vzišli z Európskych občianskych iniciatív požadujúcich zákaz klietkového chovu zvierat, či koniec kožušinového priemyslu. No Komisia pred voľbami do Európskeho parlamentu návrhy na zlepšenie životných podmienok zvierat, vrátane konca klietkového chovu, nakoniec odložila až na obdobie po voľbách.

Európska komisia najprv vypočula Európske občianske iniciatívy, ktoré jasne volali po konci krutých klietok a kožušín. Potom však podľahla tlaku bohatých agrobarónov a ich lobistov a zlepšenie ochrany zvierat odložila na obdobie po voľbách. Teraz je čas, aby Komisia ukázala, že to s demokratickými nástrojmi myslí vážne a že svoje sľuby plní. A v rámci Európskeho turné za zvieratá budú mať Európania a Európanky šancu Komisii to pripomenúť,”  doplnil riaditeľ Humánneho pokroku, Martin Smrek.

Európske turné za zvieratá bude na bratislavskom Námestí SNP od utorka 9.7. do stredy 10.7. od 12:00 do 20:00, pričom vstup na výstavu je voľný.

ZDIEĽAŤ ČLÁNOK

Kapry celé dni nehybne čakajú natlačené jeden na druhom v malej kadi na rušnej ulici, kde nepoznajú nič iné, len strach. Opakovane sa s nimi hrubo manipuluje a domov si odnášate kapra s bolestivými poraneniami po celom tele. V igelitovej taške sa dusí niekoľko desiatok minút. Takýto prevoz je pre kapra stresujúci boj o holý život. Voda vo vani je pre kapra príliš teplá na to, aby v nej vedel pokojne tráviť svoje posledné hodiny. Vo vode je navyše chlór, ktorý mu páli sliznice a žiabre. Kapor v domácich podmienkach často umiera pomaly a v bolestiach. Častou praktikou je utlčenie na smrť.  

Sliepky v klietkovom chove nemôžu robiť nič, čo je pre ne prirodzené a dôležité. Nemôžu sa kúpať v prachu a zbavovať sa tak parazitov, nemôžu si hľadať potravu a skúmať okolie, čím v prírode trávia väčšinu svojho času, a nemôžu si ani len stavať hniezda. Pre vaječný priemysel sú len strojmi na peniaze. Sliepka sa v takýchto podmienkach zakrátko doslova zblázni, čo následne vedie k početným konfliktom a kanibalizmu.

Každoročne trpí a zomiera na kožušinových farmách krutou a barbarskou smrťou 100 miliónov zvierat. Celý svoj život strávia v malej špinavej klietke a umierajú v plynových komorách, a neraz pri sťahovaní kože zaživa. Od kožušín sa však už odvracajú popredné módne značky, a čoraz viac krajín tento barbarský priemysel stavia mimo zákon. Na Slovensku sa nám to už podarilo v roku 2019. Nasledovalo Taliansko, Francúzsko, Estónsko a Írsko. Teraz je čas, aby sme ho zakázali v celej Európskej únii.