fbpx
foto

Kampaň za ukončenie klietkového chovu sliepok už získala 15 000 podpisov

Kampaň Viac neznesiem!, ktorá požaduje ukončenie klietkového chovu sliepok, už získala podporu viac ako 15 000 ľudí. Pridala sa aj väčšina maloobchodníkov a časť hotelov.

Tlačová správa na stiahnutie v PDF

Bratislava, 31. Január 2019 – Kampaň proti klietkovému chovu sliepok na Slovensku za svoje necelé dva mesiace od spustenia získala už podporu viac ako 15 000 ľudí. Tí požadujú, aby sa na Slovensku prestali sliepky chovať v klietkach. Kampaň získala podporu aj od maloobchodných predajcov a vajcia z klietkového chovu sa zaviazali vyradiť zo svojej ponuky aj reťazce ako Tesco, Lidl a Kaufland. Tie spolu tvoria viac než polovicu maloobchodného trhu s potravinami. Zmeny však nastávajú aj v hotelových službách a záväzok ukončiť používanie vajec z klietkového chovu prijala napríklad medzinárodná sieť Marriott, pod ktorú spadajú bratislavské hotely Sheraton a Grand Riverpark.

Klietkový chov je v súčasnosti tou najhoršou možnosťou pre sliepky a zároveň tým najnižším legálnym štandardom zaobchádzania so zvieratami. Klietky neumožňujú sliepkam robiť nič, čo je pre ne prirodzené a dôležité. Život strávený v stiesnenej drôtenej klietke, v ktorej má sliepka životný priestor o veľkosti hárku papiera A4, vedie k zvýšenému stresu, frustrácii, neliečeným zraneniam a v mnohých prípadoch až ku kanibalizmu.

Slovensko sa vo vzťahu k sliepkam nachádza na chvoste Európy, čo potvrdzuje aj skutočnosť, že v klietkach sa u nás chová takmer 90 % sliepok. Európsky priemer je pri tom 53 % a lepšie zaobchádzanie so zvieratami vykazujú dokonca aj Rumunsko, Bulharsko, Chorvátsko či Maďarsko. Viaceré krajiny, vrátane susedného Rakúska, preto postavili tento typ chovu mimo zákon, a v Českej Republike sa už väčšina výrobcov rozhodla začať s prechodom na bezklietkový chov. „Zavrhnutie klietok je nevyhnutným vývojom v prístupe ku zvieratám, ktorý môžeme vidieť po celom svete a Slovensko v tomto nebude výnimkou. Uvedomujú si to už aj predajcovia na Slovensku a je čas, aby nové základné štandardy zaobchádzania so zvieratami začali spĺňať aj chovatelia,“ dodal koordinátor kampane Martin Smrek zo združenia Humánny pokrok.

Zber podpisov v kampani Viac neznesiem! však týmto ešte nekončí a kampaň pokračuje ďalej. Ľudia sa môžu pripojiť svojim podpisom na stránke www.viacneznesiem.sk .

###

O organizácii Humánny pokrok

Humánny pokrok je združením pre rozvoj ľudskosti a udržateľnosti. Sme hlasom zvierat a presadzujeme udržateľné riešenia, ktoré dokážu nasýtiť planétu. Humánny pokrok vznikol s cieľom priniesť na Slovensku silný hlas zvierat, ktorý bude klásť dôraz na ľudskosť a udržateľnosť. Združenie je členom globálnej koalície Open Wing Alliance bojujúcej proti klietkovému chovu sliepok a medzinárodnej organizácie Fur Free Alliance bojujúcej za ukončenie kožušinového chovu.

Kontakt pre médiá:

Martin Smrek
+421 948 315 807
martin.smrek@humannypokrok.sk
www.humannypokrok.sk
www.viacneznesiem.sk

ZDIEĽAŤ ČLÁNOK

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email