Klietkový chov odmieta už viac než 60 % ľudí na Slovensku

Najnovší prieskum ukázal, že klietkový chov sliepok by na Slovensku mimo zákon postavilo viac než 60 % ľudí. Podpora zákazu za rok narástla o 6 %.

12.5.2020 v Bratislave: Najnovší prieskum agentúry Focus z decembra minulého roka ukázal, že na Slovensku naďalej rastie podpora zákazu klietkového chovu sliepok. Podporuje ho v súčasnosti už 60.3 % ľudí na Slovensku. Je to doposiaľ historicky najvyššia podpora ochrany sliepok v krajine a medziročne podpora zákazu narástla o viac než 6 percentuálnych bodov. Podpora zákazu klietkového chovu sa preniesla aj do ďalších postojov verejnosti. V prieskume sa 59 % ľudí vyjadrilo, že by podľa nich obchody a reštaurácie vôbec nemali vajcia z klietkového chovu používať či predávať, čo je o 7 % viac ako pred rokom. A dodatočne je 54,5 % ľudí pripravených si priplatiť za zlepšenie podmienok sliepok, od ktorých vajcia získavajú, a ich podiel tak od minulého roka stúpol o 4,5 %. Slováci a Slovenky však začínajú volať aj po ochrane kurčiat chovaných na mäso, takzvaných brojlerov. Ich lepšiu ochranu podporuje už 72,5 % opýtaných. Prieskum vykonala agentúra Focus v dňoch 2.-9.12.2019 osobným dotazovaním na vzorke 1008 respondentov/tiek.

Verejnosť čoraz jasnejšie hovorí, že klietkový chov do 21. storočia nepatrí. Sliepky sú inteligentné a spoločenské zvieratá, a pre ľudí je čoraz dôležitejšie, aby sa im dostávalo primeranej ochrany pred krutosťou a zlým zaobchádzaním. Pozitívnym signálom je aj to, že moderné a vyspelé firmy už na požiadavky verejnosti reagujú a zverejňujú záväzky skončiť s krutosťou voči sliepkam. Bezklietkové vajcia sa tak stali novou normou maloobchodu nie len na Slovensku, ale v celej Európe, ako aj za jej hranicami”, doplnil Martin Smrek, koordinátor kampane Viac neznesiem. V tejto kampani už viac než 21 000 ľudí žiada ukončenie predaja klietkových vajec.

Na rastúci tlak spotrebiteľov a spotrebiteliek začali reagovať už aj hydinári a v piatok 7. februára sa v spoločnom memorande s Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka zaviazali do roku 2030 prerobiť klietkové chovy na podstielkové, voliérové a voľnovýbehové. “Záväzok hydinárov skončiť do roku 2030 s klietkovým chovom považujeme za dôležitý krok správnym smerom, ktorý stanovuje jasný definitívny koniec krutosti klietkového chovu na Slovensku. Je však pred nami ešte dlhá cesta a preto budeme dohliadať na to, aby táto transformácia začala čo najskôr a aby pri nej neboli zopakované chyby z minulosti”, doplnil Martin Smrek z Humánneho pokroku, dodávajúc, že na Slovensku je stále približne 83 % sliepok zatvorených v klietkach, čo je jedným z najvyšších podielov v celej Európskej únii.

Klietkový chov je pre sliepky tou najhoršou legálnou alternatívou. Tie v ňom nemôžu robiť nič čo je pre ne prirodzené a dôležité a každá sliepka v ňom má životný priestor o veľkosti hárku papiera A4. Celý život tak strávia natlačené v malých špinavých klietkach, kde sa nemôžu ani prebehnúť či preletieť a za celý život neuvidia denné svetlo. Od klietkového chovu sa preto odvracajú popredné firmy naprieč všetkými odvetviami z celého sveta. V Európe už takmer 800 firiem urobilo záväzok ukončiť používanie vajec z klietkového chovu najneskôr do roku 2025 a na Slovensku tak urobilo už 7 reťazcov, spolu pokrývajúcich 75 % maloobchodného trhu s potravinami. Klietkový chov sliepok je už zakázaný napríklad u našich susedov v Rakúsku.

V českom parlamente prešiel už zákon o zákaze klietkového chovu prvým čítaním s tým, že v nasledujúcom mesiaci sa pravdepodobne rozhodne o jeho schválení. Zákon sa v Čechách dostal do pozornosti verejnosti po tom, ako proti nemu hlasovali členovia poslaneckého klubu ANO, na ktorého čele je český premiér Andrej Babiš, čo následne viedlo k spusteniu verejnej výzvy s názvom “Výzva Babišovi” vytvorenou organizáciou OBRAZ – Obránci zvířat. Organizácia s výraznou podporou verejnosti prostredníctvom tejto výzvy apelovala na premiéra Babiša, aby vo svojej strane zasiahol. Pri tejto príležitosti organizácia OBRAZ – Obránci zvířat taktiež vypustila doteraz nezverejnené zábery z klietkových fariem v Čechách vrátane šokujúcich výpovedí ich zamestnancov. Tie spolu so spomenutými zábermi vyvolali vlnu spoločenského rozhorčenia, ktorá vyústila do tisícok mailov a správ adresovaných priamo českému premiérovi volajúcich po zákaze.    

Okrem toho zákaz klietkového chovu požaduje aj viac ako 1,6 milióna ľudí v rámci kampane Koniec doby klietkovej a zákazom klietok sa tak bude už čoskoro musieť zaoberať aj Európsky parlament.

###

Humánny pokrok
Humánny pokrok je združením pre rozvoj ľudskosti a udržateľnosti. Sme hlasom zvierat a presadzujeme udržateľné riešenia, ktoré dokážu nasýtiť planétu. Humánny pokrok vznikol s cieľom priniesť na Slovensku silný hlas zvierat, ktorý bude klásť dôraz na ľudskosť a udržateľnosť. Združenie je členom globálnej koalície Open Wing Alliance bojujúcej proti klietkovému chovu sliepok a medzinárodnej organizácie Fur Free Alliance bojujúcej za ukončenie kožušinového chovu. V roku 2019 presadilo združenie zákaz kožušinového chovu na Slovensku.

Kontaktná osoba
Martina Kamenská
martina.kamenska@humannypokrok.sk
+421 940 602 991

ZDIEĽAŤ ČLÁNOK

Kapry celé dni nehybne čakajú natlačené jeden na druhom v malej kadi na rušnej ulici, kde nepoznajú nič iné, len strach. Opakovane sa s nimi hrubo manipuluje a domov si odnášate kapra s bolestivými poraneniami po celom tele. V igelitovej taške sa dusí niekoľko desiatok minút. Takýto prevoz je pre kapra stresujúci boj o holý život. Voda vo vani je pre kapra príliš teplá na to, aby v nej vedel pokojne tráviť svoje posledné hodiny. Vo vode je navyše chlór, ktorý mu páli sliznice a žiabre. Kapor v domácich podmienkach často umiera pomaly a v bolestiach. Častou praktikou je utlčenie na smrť.  

Sliepky v klietkovom chove nemôžu robiť nič, čo je pre ne prirodzené a dôležité. Nemôžu sa kúpať v prachu a zbavovať sa tak parazitov, nemôžu si hľadať potravu a skúmať okolie, čím v prírode trávia väčšinu svojho času, a nemôžu si ani len stavať hniezda. Pre vaječný priemysel sú len strojmi na peniaze. Sliepka sa v takýchto podmienkach zakrátko doslova zblázni, čo následne vedie k početným konfliktom a kanibalizmu.

Každoročne trpí a zomiera na kožušinových farmách krutou a barbarskou smrťou 100 miliónov zvierat. Celý svoj život strávia v malej špinavej klietke a umierajú v plynových komorách, a neraz pri sťahovaní kože zaživa. Od kožušín sa však už odvracajú popredné módne značky, a čoraz viac krajín tento barbarský priemysel stavia mimo zákon. Na Slovensku sa nám to už podarilo v roku 2019. Nasledovalo Taliansko, Francúzsko, Estónsko a Írsko. Teraz je čas, aby sme ho zakázali v celej Európskej únii.