Kožušinová farma v Príbovciach 2018 (40)

Koniec kožušinových fariem na Slovensku žiada už 75 tisíc ľudí, ktorí podpísali petíciu. Ochranári volajú po zákaze.

Za zákaz chovu zvierat na kožušiny na Slovensku sa zasadzuje čoraz viac ľudí. Petícia Ide o chlp!, ktorú spustilo občianske združenie Humánny pokrok, má už vyše 75 tisíc podpisov a mieri vyššie. Je čas na legislatívny zákaz kožušinových fariem, vyzýva združenie.

BRATISLAVA 15.07.2019 – Petícia za zákaz kožušinového chovu na Slovensku presiahla hranicu 75 tisíc podpisov a aktuálne je druhou najúspešnejšou online podpisovou akciou v histórii. Združenie pre rozvoj ľudskosti a udržateľnosti Humánny pokrok, ktoré petíciu Ide o chlp koncom marca spustilo, však mieri vyššie. Podľa prieskumov verejnej mienky totiž kožušinové chovy odmietajú viac ako dve tretiny Slovákov a Sloveniek (Focus, 2019). Ochranári chcú preto počas leta nazbierať ešte viac podpisov pod svoju online petíciu a primäť tak vládu, aby sa zákazom kožušinových fariem zaoberala. Ak by sa podarilo schváliť zákaz chovu zvierat na kožušiny, Slovensko by sa pripojilo k Českej republike, Rakúsku a celkom štrnástim krajinám v Európe, ktoré sa rozhodli s kožušinovými farmami skoncovať.

Humánny pokrok spustil online petíciu Ide o chlp! pred necelými štyrmi mesiacmi a predchádzalo jej zverejnenie záberov z kožušinovej farmy v Príbovciach pri Martine, ktoré šokovali verejnosť. Aj preto podpisová kampaň podľa združenia raketovo vystrelila a behom prvých dní zaznamenala bezprecedentný úspech. „Je neakceptovateľné, že v 21. storočí sa u nás stále deje takéto barbarstvo na zvieratách len pre kožušiny. Dennodenné trápenie divo žijúcich norkov bažiacich po slobode a potoku, ktoré sa namiesto toho tlačia v malých drôtených klietkach, kde sa navzájom napádajú a požierajú. Ich mizerný život sa končí v plynových komorách. Sťahovanie zvierat z kože pre kožušiny už naozaj do modernej krajiny Európskej únie nepatrí,“ apeluje koordinátorka kampane Alexandra Demetrianová, ktorá zároveň upozorňuje, že to, čo sa podarilo zdokumentovať na norkovej farme v Príbovciach, je bežná prax v kožušinovom sektore nielen na Slovensku, ale aj v iných krajinách Európy a po celom svete. Že otvorené hnisajúce rany na norkoch amerických nie sú v poriadku, skonštatoval aj šéf Štátnej veterinárnej správy SR, MVDr. Jozef Bíreš v reakcii pre TV Markíza.

Podľa ochranárov z Humánneho pokroku však nestačí od kožušinových fariem žiadať zlepšenie podmienok zvierat. Chov zvierat na kožušiny treba zakázať, pretože do civilizovanej spoločnosti už nepatrí. „Nie je technicky možné zabezpečiť norkom či líškam na kožušinových farmách také podmienky, aby netrpeli. Potvrdzujú to najnovšie závery vedcov a veterinárov po celej Európe i vo svete, fakty sú na našej strane. Kožušinové farmy ekonomicky ťažia z utrpenia zvierat. Je to biznis model, ktorý keď narušíte lepšími podmienkami pre zvieratá, zosype sa,“ tvrdí Demetrianová a poukazuje pritom na príklad Nemecka, kde vláda maximálne sprísnila regulácie v kožušinových chovoch a následkom svoje brány tento rok zavrela aj posledná kožušinová farma v Nemecku. Podľa Humánneho pokroku by Slovensko malo ísť cestou Českej republiky či Rakúska a úplne zakázať chov zvierat výlučne na kožušiny.

Slovensko je ďalšou krajinou na zozname, kde sa hovorí o skoncovaní s kožušinovými farmami. Rokujú o tom aj na susednej Ukrajine, v Poľsku, pobaltských štátoch, v Bulharsku. K zákazom kožušinových chovov v ostatných rokoch pristúpili aj v Holandsku, Belgicku, Nórsku, Srbsku, Chorvátsku, Slovinsku a v Bosne a Hercegovine. Najnovšie takýto prísľub dala vláda v Írsku. Následkom toho je kožušinový priemysel nielen v Európe na ústupe. Klesá dopyt aj produkcia – tento rok bude na farmách zabitých o 30 percent menej norkov, pretože o kožušiny už nie je taký záujem. Ruky preč od kožušín a utrpenia zvierat na kožušinových farmách dáva aj módny priemysel. Čoraz viac veľkých značiek verejne prisľúbilo, že už nebudú kožušiny používať – medzi inými aj Prada, Gucci, Versace, Armani, Jean Paul Gaultier, Burberry a mnoho ďalších.

Online petíciu za zákaz kožušinového chovu na Slovensku môžu ľudia podpísať online na stránke http://www.ideochlp.sk, na ktorej nájdu aj autentické zábery z kožušinovej farmy v Príbovciach.

###

O Humánnom pokroku:
Humánny pokrok je združením pre rozvoj ľudskosti a udržateľnosti. Sme hlasom zvierat a presadzujeme udržateľné riešenia, ktoré dokážu nasýtiť planétu. Humánny pokrok vznikol s cieľom priniesť na Slovensku silný hlas zvierat, ktorý bude klásť dôraz na ľudskosť a udržateľnosť. Združenie je členom globálnej koalície Open Wing Alliance bojujúcej proti klietkovému chovu sliepok a medzinárodnej organizácie Fur Free Alliance bojujúcej za ukončenie kožušinového chovu.

Webstránka kampane: www.ideochlp.sk

Zábery z kožušinovej farmy v Príbovciach na publikáciu:
Zdroj FOTO: Humánny pokrok
https://drive.google.com/open?id=1a5JucCeJQaJ93LfAIBIks7leYYoXWS6v

Kontakt pre médiá:
Alexandra Demetrianová
koordinátorka kampane
+421 948 463 704
alexandra.demetrianova@humannypokrok.sk



ZDIEĽAŤ ČLÁNOK

Kapry celé dni nehybne čakajú natlačené jeden na druhom v malej kadi na rušnej ulici, kde nepoznajú nič iné, len strach. Opakovane sa s nimi hrubo manipuluje a domov si odnášate kapra s bolestivými poraneniami po celom tele. V igelitovej taške sa dusí niekoľko desiatok minút. Takýto prevoz je pre kapra stresujúci boj o holý život. Voda vo vani je pre kapra príliš teplá na to, aby v nej vedel pokojne tráviť svoje posledné hodiny. Vo vode je navyše chlór, ktorý mu páli sliznice a žiabre. Kapor v domácich podmienkach často umiera pomaly a v bolestiach. Častou praktikou je utlčenie na smrť.  

Sliepky v klietkovom chove nemôžu robiť nič, čo je pre ne prirodzené a dôležité. Nemôžu sa kúpať v prachu a zbavovať sa tak parazitov, nemôžu si hľadať potravu a skúmať okolie, čím v prírode trávia väčšinu svojho času, a nemôžu si ani len stavať hniezda. Pre vaječný priemysel sú len strojmi na peniaze. Sliepka sa v takýchto podmienkach zakrátko doslova zblázni, čo následne vedie k početným konfliktom a kanibalizmu.

Každoročne trpí a zomiera na kožušinových farmách krutou a barbarskou smrťou 100 miliónov zvierat. Celý svoj život strávia v malej špinavej klietke a umierajú v plynových komorách, a neraz pri sťahovaní kože zaživa. Od kožušín sa však už odvracajú popredné módne značky, a čoraz viac krajín tento barbarský priemysel stavia mimo zákon. Na Slovensku sa nám to už podarilo v roku 2019. Nasledovalo Taliansko, Francúzsko, Estónsko a Írsko. Teraz je čas, aby sme ho zakázali v celej Európskej únii.