Kožušinová-farma-v-Príbovciach-2018-58-1

Kožušinové farmy končia už aj v Írsku. Na rade je Slovensko, vyzývajú ochranári

Kožušinový priemysel v Európe sa trasie v základoch. Po Nórsku kožušinové chovy postaví mimo zákon aj Írsko. Vláda sa tento týždeň dohodla na postupnom skoncovaní s kožušinovým sektorom v krajine. Írsko sa tak stane štrnástou krajinou v Európe, kde bude chov zvierat na kožušiny zakázaný. Ďalšie by mohlo byť Slovensko.  

BRATISLAVA 04.07.2019 – Koniec kožušinových fariem v Írsku je na dosah. Írska vláda vyšla v ústrety verejnosti i opozícii a prisľúbila ešte tento rok priniesť legislatívu, ktorá zakáže vznik nových kožušinových chovov a postupne fázovo vyradí z prevádzky existujúce farmy. Aktivisti za práva zvierat tento krok vítajú, avšak vyzývajú írsku vládu, aby nezostalo len pri sľuboch a írska vláda legislatívny zákaz aj čím skôr presadila. Slovenskí ochranári hovoria o dôležitom momente v celoeurópskom boji proti kožušinovým farmám. Na Slovensku totiž zvádzame rovnaký boj proti chovu zvierat na kožušiny. Petícia Ide o chlp má už 75 tisíc podpisov a podľa prieskumov verejnej mienky zákaz kožušinových fariem podporujú viac ako dve tretiny Slovákov a Sloveniek (Focus, 2019). Je načase ísť v šľapajach Írska, vyzvalo združenie pre rozvoj ľudskosti a udržateľnosti Humánny pokrok.

Za zákaz kožušinového chovu v Írsku aktivisti bojujú už celé roky a pôvodne ho predložila do parlamentu opozícia. Malo sa o ňom hlasovať tento týždeň, avšak nemal podporu kľúčových členov vládnej koalície. V uplynulých dňoch ale prišiel nečakaný zvrat a vládna koalícia koniec kožušinového sektora v Írsku odobrila. Ešte tento rok chce predložiť vlastný návrh. Zákaz chovu zvierat na kožušiny má totiž v Írsku širokú podporu verejnosti: až 80% Írov a Írok ho schvaľuje. „Okolo kožušinových fariem sa vedie značná medzinárodná a spoločenská diskusia. Aj keď sme v uplynulých rokoch v regulácii pritvrdili, dnes je už jasné, že očakávania spoločnosti od tohto sektora prešli zásadnou zmenou. Aj veterinárne závery dokazujú, že chov norkov na kožušiny je v rozpore s dobrými životnými podmienkami zvierat. Berúc toto všetko do úvahy, prišiel časy, aby sme v Írsku s týmto priemyslom postupne skoncovali,“ povedal írsky minister poľnohospodárstva Michael Creed. 

Zákaz kožušinových chovov sa v Írsku bude týkať vzniku nových fariem a fázovo skončia tri existujúce kožušinové farmy v mestách Donegal, Kerry a Laois, ktoré dohromady chovajú zhruba 200 tisíc norkov ročne. Koncom minulého roka podporila zákaz chovu zvierat na kožušiny aj štátna veterinárna správa v Írsku. Dala za pravdu vedeckým záverom, že kožušinové zvieratá a konkrétne norky nemožno chovať na kožušinových farmách tak, aby netrpeli s ohľadom na to, že sú to divo žijúce druhy. „Kožušinové farmy nedokážu zabezpečiť také podmienky, aké tzv. kožušinové zvieratá majú vo svojom prirodzenom prostredí a aké potrebujú. Na farmách sú chované v tesných klietkach, žijú v neustálom strese a agónii, dochádza tam ku kanibalizmu a stereotypnému správaniu, ktoré je prejavom životnej nepohody v zajatí. Šťastné norky na farmách ešte nežili,“ vysvetľuje Alexandra Demetrianová z Humánneho pokroku, ktorý v marci zverejnil zábery z kožušinovej farmy v Príbovciach pri Martine. Tie podľa aktivistov ilustrujú bežnú prax v kožušinovom sektore a je na nich badať trápenie zvierat, ktoré opisuje írska štátna veterina. 

Podľa slovenských ochranárov je načase nasledovať Írsko a zakázať chov zvierat na kožušiny aj na Slovensku. „Toto je skvelá inšpirácia pre Slovensko. Írska vláda, poslanci a poslankyne naprieč politickým spektrom zákaz chovu zvierat na kožušiny podporujú, pretože si to želajú ľudia. Rovnaký scenár by sme chceli vidieť aj na Slovensku, a teda, aby sa našla politická podpora v koalícii i opozícii a kožušinové chovy sa podarilo zakázať aj u nás,“ povedala koordinátorka kampane Ide o chlp Alexandra Demetrianová z Humánneho pokroku. Petícia www.ideochlp.sk za zákaz kožušinového chovu na Slovensku po zverejnení záberov z norkovej farmy v Príbovciach raketovo vystrelila a so 75 tisíc podpismi sa stala druhou najúspešnejšou online petíciou v histórii. Zákaz kožušinových fariem na Slovensku podporuje až 68 percent ľudí (Focus, 2019).

Legislatívne zákazy kožušinových chovov sú v Európe čoraz častejšie. Tento mesiac takýto zákon schválili v Nórsku, v ostatných rokoch aj v Holandsku, Belgicku, Luxembursku či Spojenom kráľovstve. Nezaostávajú ani krajiny Východnej Európy – Srbsko, Slovinsko, Chorvátsko, Bosna a Hercegovina. V susednom Rakúsku kožušinové chovy postavili mimo zákon už pred 15-mi rokmi a začiatkom tohto roka platí aj v Českej republike, kde dnes klietky na farmách zívajú prázdnotou. Kožušín sa navyše vzdávajú aj tie najprestížnejšie značky módneho priemyslu – naposledy Prada Group, predtým aj Gucci, Versace, Armani či jedna z módnych udalostí roka Amsterdam Fashion Week.

Kožušinový priemysel ročne odchová a spotrebuje 100 miliónov zvierat. Z kožušín sa vyrábajú zimné kabáty, ale aj módne doplnky či dokonca umelé riasy. To by čoskoro mohlo byť minulosťou. Dopyt po kožušinách totiž klesá a s ním aj celosvetová produkcia. Tento rok sa vyrobí až o 30 percent menej kožušín z norkov a pokles produkcie sa očakáva naprieč sektorom aj v nasledujúcich rokoch.

Online petíciu za zákaz kožušinového chovu na Slovensku môžu ľudia podpísať na stránke www.ideochlp.sk, na ktorej nájdu aj autentické zábery z kožušinovej farmy v Príbovciach.

###

O Humánnom pokroku:
Humánny pokrok je združením pre rozvoj ľudskosti a udržateľnosti. Sme hlasom zvierat a presadzujeme udržateľné riešenia, ktoré dokážu nasýtiť planétu. Humánny pokrok vznikol s cieľom priniesť na Slovensku silný hlas zvierat, ktorý bude klásť dôraz na ľudskosť a udržateľnosť. Združenie je členom globálnej koalície Open Wing Alliance bojujúcej proti klietkovému chovu sliepok a medzinárodnej organizácie Fur Free Alliance bojujúcej za ukončenie kožušinového chovu.

Webstránka kampane: www.ideochlp.sk

Zábery z kožušinovej farmy v Príbovciach na publikáciu:
Zdroj FOTO: Humánny pokrok
https://drive.google.com/open?id=1a5JucCeJQaJ93LfAIBIks7leYYoXWS6v

Kontakt pre médiá:
Alexandra Demetrianová
koordinátorka kampane
+421 948 463 704
alexandra.demetrianova@humannypokrok.sk

ZDIEĽAŤ ČLÁNOK

Kapry celé dni nehybne čakajú natlačené jeden na druhom v malej kadi na rušnej ulici, kde nepoznajú nič iné, len strach. Opakovane sa s nimi hrubo manipuluje a domov si odnášate kapra s bolestivými poraneniami po celom tele. V igelitovej taške sa dusí niekoľko desiatok minút. Takýto prevoz je pre kapra stresujúci boj o holý život. Voda vo vani je pre kapra príliš teplá na to, aby v nej vedel pokojne tráviť svoje posledné hodiny. Vo vode je navyše chlór, ktorý mu páli sliznice a žiabre. Kapor v domácich podmienkach často umiera pomaly a v bolestiach. Častou praktikou je utlčenie na smrť.  

Sliepky v klietkovom chove nemôžu robiť nič, čo je pre ne prirodzené a dôležité. Nemôžu sa kúpať v prachu a zbavovať sa tak parazitov, nemôžu si hľadať potravu a skúmať okolie, čím v prírode trávia väčšinu svojho času, a nemôžu si ani len stavať hniezda. Pre vaječný priemysel sú len strojmi na peniaze. Sliepka sa v takýchto podmienkach zakrátko doslova zblázni, čo následne vedie k početným konfliktom a kanibalizmu.

Každoročne trpí a zomiera na kožušinových farmách krutou a barbarskou smrťou 100 miliónov zvierat. Celý svoj život strávia v malej špinavej klietke a umierajú v plynových komorách, a neraz pri sťahovaní kože zaživa. Od kožušín sa však už odvracajú popredné módne značky, a čoraz viac krajín tento barbarský priemysel stavia mimo zákon. Na Slovensku sa nám to už podarilo v roku 2019. Nasledovalo Taliansko, Francúzsko, Estónsko a Írsko. Teraz je čas, aby sme ho zakázali v celej Európskej únii.