Lidl prijal záväzok nepredávať živé kapry

Maloobchodná sieť Lidl prijala záväzok nepredávať živé kapry na Slovensku s okamžitou platnosťou. Záväzok zverejnila po dialógu s ochranárskou organizáciou Humánny pokrok. 

Lidl patrí so svojimi 156 predajňami medzi najväčšie maloobchodné reťazce na Slovensku a prijatím záväzku sa stal šiestou sieťou, ktorá sa rozhodla nepredávať živé kapry. V novembri tohto roka prijali rovnaký záväzok aj reťazce Billa a Tesco a v predošlom roku reťazce Kaufland, ale aj Terno a Kraj.

Podľa ochranárov ovplyvní predaj živých kaprov na Slovensku takmer milión kaprov ročne. „Oceňujeme, že sa Lidl rozhodol postaviť za kapry, a jasne odmietol ich vystavovanie krutému zaobchádzaniu. Kapry ako aj iné ryby sú citlivé a vnímavé bytosti. Záväzok odzrkadľuje rastúci spoločenský tlak na ich ochranu pred krutým zaobchádzaním počas Vianočných sviatkov,” hovorí Miroslava Roháčová, špecialistka na vzťahy s firmami pre Humánny pokrok.

Kapry na Slovensku podľa organizácie potrebujú ochranu rovnako ako ostatné zvieratá. „Vedecké štúdie opakovane ukazujú, že ryby dokážu prežívať stres, strach a bolesť podobne ako ľudia a iné cicavce. Kapor si tak počas vianočných sviatkov prechádzajú skutočným kaprím peklom. A najnovšie vedecké poznatky nám ukazujú, že pre kapry potrebujeme zabezpečiť aspoň takú mieru ochrany, ako poskytujeme
ostatným zvieratám,” vysvetľuje Martin Smrek, predseda organizácie Humánny pokrok.

Petíciu kampane za zákaz predaja živých kaprov podpísalo už viac ako 9 000 ľudí. Kampaň stále pokračuje a informácie o nej sú dostupné na www.kapriepeklo.sk.

ZDIEĽAŤ ČLÁNOK

Kapry celé dni nehybne čakajú natlačené jeden na druhom v malej kadi na rušnej ulici, kde nepoznajú nič iné, len strach. Opakovane sa s nimi hrubo manipuluje a domov si odnášate kapra s bolestivými poraneniami po celom tele. V igelitovej taške sa dusí niekoľko desiatok minút. Takýto prevoz je pre kapra stresujúci boj o holý život. Voda vo vani je pre kapra príliš teplá na to, aby v nej vedel pokojne tráviť svoje posledné hodiny. Vo vode je navyše chlór, ktorý mu páli sliznice a žiabre. Kapor v domácich podmienkach často umiera pomaly a v bolestiach. Častou praktikou je utlčenie na smrť.  

Sliepky v klietkovom chove nemôžu robiť nič, čo je pre ne prirodzené a dôležité. Nemôžu sa kúpať v prachu a zbavovať sa tak parazitov, nemôžu si hľadať potravu a skúmať okolie, čím v prírode trávia väčšinu svojho času, a nemôžu si ani len stavať hniezda. Pre vaječný priemysel sú len strojmi na peniaze. Sliepka sa v takýchto podmienkach zakrátko doslova zblázni, čo následne vedie k početným konfliktom a kanibalizmu.

Každoročne trpí a zomiera na kožušinových farmách krutou a barbarskou smrťou 100 miliónov zvierat. Celý svoj život strávia v malej špinavej klietke a umierajú v plynových komorách, a neraz pri sťahovaní kože zaživa. Od kožušín sa však už odvracajú popredné módne značky, a čoraz viac krajín tento barbarský priemysel stavia mimo zákon. Na Slovensku sa nám to už podarilo v roku 2019. Nasledovalo Taliansko, Francúzsko, Estónsko a Írsko. Teraz je čas, aby sme ho zakázali v celej Európskej únii.