LA

Los Angeles zakáže od roku 2020 predaj kožušín

Zastupiteľstvo druhého najväčšieho mesta v USA jednohlasne prijalo uznesenie zakazujúce predaj kožušín v meste od roku 2020. Stane sa tak najväčším mestom na svete, ktoré zakázalo na svojom území predaj kožušín.

Tlačová správa na stiahnutie v PDF

Los Angeles sa týmto opatrením pridáva k ďalším americkým mestám, ako napríklad San Francisco čo Berkeley, ktoré tiež nedávno takýto zákaz prijali. Nasledujú tak trend, ktorý aktuálne hýbe aj celým módnym priemyslom a záväzok skoncovať s predajom kožušín prijali aj najznámejšie módne ikony ako Gucci, Versace, Hugo Boss, Burberry, Michael Kors, Jimmy Choo a mnoho ďalších.

Kožušinový chov zabije ročne zhruba 100 miliónov zvierat, ktoré svoj život trávia v malých drôtených klietkach. Neprirodzené prostredie im spôsobuje frustráciu ústiacu do konfliktov a neraz aj do kanibalizmu. Zvieratá sú na konci zabíjané elektrošokmi cez konečník, alebo splyňovaním. Kožušinový priemysel zároveň znamená aj značnú environmentálnu záťaž spôsobenú spracovaním kožušín. V súčasnosti už dlho existujú alternatívy, ktoré sú na nerozoznanie od zvieracích kožušín a využíva ich čoraz viac módnych značiek.

Správa o zákaze predaja kožušín prichádza počas módnych týždňov, ktoré od začiatku septembra prebiehajú vo viacerých metropolách sveta, vrátane miest ako New York, Londýn a Paríž, pričom práve dnešným dňom začína módny týždeň v Miláne. Ten je sprevádzaný kampaňou v ktorej zvieraco-právne organizácie z celého sveta, zastrešené alianciou Fur Free Alliance, vyzývajú módnu značku Prada, aby sa pridala ku svojej konkurencii a skončila s používaním kožušín. Do kampane sa už zapojili tisícky ľudí z celého sveta a podporiť ju môžu aj ľudia na Slovensku a vedenie spoločnosti Prada môžu vyzvať emailom na adrese www.humannypokrok.sk/prada.


O Humánnom pokroku:

Humánny pokrok je združením pre rozvoj ľudskosti a udržateľnosti. Je hlasom zvierat a presadzuje udržateľné riešenia, ktoré dokážu nasýtiť planétu. Združenie vzniklo spojením viacerých slovenských zvieraco-právnych projektov v snahe priniesť na Slovensko silný hlas zvierat.

O Fur Free Alliance:

Fur Free Alliance je zoskupením 40 organizácií z 30 krajín sveta, ktoré sa spojili s cieľom ukončiť chov zvierat kvôli kožušinám vo svete. V súčasnosti vedie svoju doposiaľ najväčšiu medzinárodnú kampaň požadujúcu od značky Prada aby ukončila používanie kožušín. Do kampane sa už zapojili tisícky ľudí z celého sveta.

Kontakt:

Martin Smrek

Humánny pokrok

+421 948 315 807

martin.smrek@humannypokrok.sk

ZDIEĽAŤ ČLÁNOK

Kapry celé dni nehybne čakajú natlačené jeden na druhom v malej kadi na rušnej ulici, kde nepoznajú nič iné, len strach. Opakovane sa s nimi hrubo manipuluje a domov si odnášate kapra s bolestivými poraneniami po celom tele. V igelitovej taške sa dusí niekoľko desiatok minút. Takýto prevoz je pre kapra stresujúci boj o holý život. Voda vo vani je pre kapra príliš teplá na to, aby v nej vedel pokojne tráviť svoje posledné hodiny. Vo vode je navyše chlór, ktorý mu páli sliznice a žiabre. Kapor v domácich podmienkach často umiera pomaly a v bolestiach. Častou praktikou je utlčenie na smrť.  

Sliepky v klietkovom chove nemôžu robiť nič, čo je pre ne prirodzené a dôležité. Nemôžu sa kúpať v prachu a zbavovať sa tak parazitov, nemôžu si hľadať potravu a skúmať okolie, čím v prírode trávia väčšinu svojho času, a nemôžu si ani len stavať hniezda. Pre vaječný priemysel sú len strojmi na peniaze. Sliepka sa v takýchto podmienkach zakrátko doslova zblázni, čo následne vedie k početným konfliktom a kanibalizmu.

Každoročne trpí a zomiera na kožušinových farmách krutou a barbarskou smrťou 100 miliónov zvierat. Celý svoj život strávia v malej špinavej klietke a umierajú v plynových komorách, a neraz pri sťahovaní kože zaživa. Od kožušín sa však už odvracajú popredné módne značky, a čoraz viac krajín tento barbarský priemysel stavia mimo zákon. Na Slovensku sa nám to už podarilo v roku 2019. Nasledovalo Taliansko, Francúzsko, Estónsko a Írsko. Teraz je čas, aby sme ho zakázali v celej Európskej únii.