kožušinový chov

Luxusná značka Dolce & Gabbana odmietla kožušinu

Svetoznáma luxusná módna značka Dolce & Gabbana odteraz nebude používať pravú kožušinu.

31.1.2022 v Bratislave: Talianska luxusná značka s oblečením dnes oznámila, že od tohto roku prestane používať vo svojich kolekciách pravú kožušinu. Kožušinu zo zvierat nahradí udržateľnejšími a etickými alternatívami. O tomto záväzku značky informuje globálna koalícia Fur Free Alliance a jej členská organizácia Humánny pokrok. 

PR a marketingový špecialista módnej značky sa k záväzku vyjadril takto: „Dolce & Gabbana pracuje na udržateľnejšej budúcnosti, ktorá nemôže uvažovať o používaní kožušiny zo zvierat. Celý módny priemysel má významnú sociálnu zodpovednosť, ktorú treba propagovať a podporovať: do našich kolekcií začleníme inovatívne materiály a vyvinieme výrobné procesy šetrné k životnému prostrediu, pričom zároveň zachováme pracovné miesta a know-how remeselníkov, ktorým inak hrozí zánik.“

Záväzok svetoznámej značky Dolce & Gabbana jednoznačne oceňujeme. Je veľmi dobrým krokom, že takéto mienkotvorné spoločnosti smerujú k ochrane zvierat pred krutým životom v kožušinovom chove a zároveň volia inovatívne a udržateľné riešenia. Široká verejnosť totiž čím ďalej, tým viac etické materiály a produkty požaduje. Smerom k humánnym alternatívam kožušiny by sa mali uberať všetky módne značky a spoločnosti,“ dodala Martina Kamenská z Humánneho pokroku.

Značka Dolce & Gabbana sa svojím záväzkom pridáva k ďalším talianskym módnym značkám Armani, Gucci, Prada a iným. Zároveň samotné Taliansko zakázalo kožušinový chov minulý rok. Vďaka týmto udalostiam sa podarí pred krutou smrťou uchrániť státisíce bezbranných zvierat.

ZDIEĽAŤ ČLÁNOK

Kapry celé dni nehybne čakajú natlačené jeden na druhom v malej kadi na rušnej ulici, kde nepoznajú nič iné, len strach. Opakovane sa s nimi hrubo manipuluje a domov si odnášate kapra s bolestivými poraneniami po celom tele. V igelitovej taške sa dusí niekoľko desiatok minút. Takýto prevoz je pre kapra stresujúci boj o holý život. Voda vo vani je pre kapra príliš teplá na to, aby v nej vedel pokojne tráviť svoje posledné hodiny. Vo vode je navyše chlór, ktorý mu páli sliznice a žiabre. Kapor v domácich podmienkach často umiera pomaly a v bolestiach. Častou praktikou je utlčenie na smrť.  

Sliepky v klietkovom chove nemôžu robiť nič, čo je pre ne prirodzené a dôležité. Nemôžu sa kúpať v prachu a zbavovať sa tak parazitov, nemôžu si hľadať potravu a skúmať okolie, čím v prírode trávia väčšinu svojho času, a nemôžu si ani len stavať hniezda. Pre vaječný priemysel sú len strojmi na peniaze. Sliepka sa v takýchto podmienkach zakrátko doslova zblázni, čo následne vedie k početným konfliktom a kanibalizmu.

Každoročne trpí a zomiera na kožušinových farmách krutou a barbarskou smrťou 100 miliónov zvierat. Celý svoj život strávia v malej špinavej klietke a umierajú v plynových komorách, a neraz pri sťahovaní kože zaživa. Od kožušín sa však už odvracajú popredné módne značky, a čoraz viac krajín tento barbarský priemysel stavia mimo zákon. Na Slovensku sa nám to už podarilo v roku 2019. Nasledovalo Taliansko, Francúzsko, Estónsko a Írsko. Teraz je čas, aby sme ho zakázali v celej Európskej únii.