Materská spoločnosť siete Billa potvrdila, že klietkové vajcia po konci 2025 prestane predávať

Po tlaku verejnosti skupina REWE potvrdila svoj záväzok nepredávať klietkové vajcia od konca 2025 a poskytla dáta o napĺňaní svojho záväzku.

Bratislava 19. 3. 2025 – REWE Group, jedna z najväčších maloobchodných spoločností na svete, verejne potvrdila svoj záväzok predávať po konci roka 2025 vajcia už len z bezklietkového chovu, a to vo všetkých krajinách svojho pôsobenia vrátane Slovenska. Informovala tiež o významnom pokroku v plnení svojho záväzku – už teraz 83 % v ich dodávateľskej sieti záväzok napĺňa.

Spoločnosť zverejnila správu o pokroku a potvrdenie svojho záväzku len 11 dní po spustení kampane ochranárskej organizácie Humánny pokrok, ktorá je členom Open Wing Alliance. Ochranárske združenia v informačnej kampani poukazovali na to, že spoločnosť REWE nezverejnila aktualizácie o svojom pokroku naprieč rozsiahlym sieťou 15 700 maloobchodných prevádzok a značiek v oblasti pohostinstva na celom svete, čo je v rozpore s jej sľubmi informovať o svojom pokroku. Informačná kampaň následne spustila vlnu verejnej podpory.

Verejnosť dala jasne najavo, že sľuby o lepších podmienkach pre zvieratá nemôžu ostať len na papieri. Záväzok skupiny REWE nie je len o ochrane zvierat, ale aj o budovaní dôvery zákazníkov, ktorí čoraz viac očakávajú férové a transparentné dodávateľské reťazce,“ uviedol Martin Smrek, riaditeľ organizácie Humánny pokrok.

REWE Group okrem toho potvrdila, že 100 % vajec v Rakúsku a Nemecku už teraz pochádza z bezklietkových chovov. Na Slovensku pôsobí jej dcérska spoločnosť Billa, na ktorú sa záväzok nepredávať po konci roka 2025 vajcia z klietkových chovov vzťahuje tiež. Na rozdiel od svojej materskej spoločnosti už pred kampaňou informácie o svojom pokroku zverejňovala.

Záväzok REWE Group a jeho postupné napĺňanie je dôležitým krokom k ukončeniu zbytočného utrpenia miliónov sliepok, ktoré trpia v malých drôtených klietkach, kde nemôžu robiť nič, čo je pre ne prirodzené a dôležité. Na jednu sliepku v klietke pripadá priestor len veľkosti hárku papiera A4, čo sliepky dovádza doslova do šialenstva,” vysvetlil Smrek.

Kvôli utrpeniu zvierat sú vo svete sú takéto záväzky už štandardom. Celkovo bolo celosvetovo prijatých už viac ako 2500 takýchto záväzkov, z toho úplne naplnených bolo takmer 1200. Na Slovensku záväzok po roku 2025 prestať predávať vajcia pochádzajúce z klietkových chovov prijali takmer všetky maloobchodné siete s potravinami.

###

Humánny pokrok

Humánny pokrok je združením pre rozvoj ľudskosti a udržateľnosti. Sme hlasom zvierat, bránime ich slobodu a budujeme udržateľný svet bez krutosti. Humánny pokrok vznikol s cieľom priniesť na Slovensku silný hlas zvierat, ktorý bude klásť dôraz na ľudskosť a udržateľnosť. Združenie je členom globálnej koalície Open Wing Alliance bojujúcej proti klietkovému chovu sliepok, medzinárodnej organizácie Fur Free Alliance bojujúcej za ukončenie kožušinového chovu a najväčšej zvieracoprávnej koalície v EÚ – Eurogroup for Animals. V roku 2019 presadilo združenie zákaz kožušinového chovu na Slovensku.

Open Wing Alliance

Open Wing Alliance (OWA), založená v roku 2016 organizáciou The Humane League, je globálnou koalíciou 95 organizácií na ochranu zvierat vo viac ako 75 krajinách na šiestich kontinentoch. OWA mení spôsob, akým najväčšie svetové spoločnosti zaobchádzajú so zvieratami, a nastavuje nový štandard pre firemné politiky v oblasti welfare hospodárskych zvierat lokálne – na všetkých hlavných trhoch – aj globálne. Prostredníctvom zdieľaných znalostí, zdrojov a ľudskej sily je OWA zjednotená okolo svojho cieľa ukončiť zneužívanie kurčiat na celom svete.

ZDIEĽAŤ ČLÁNOK

Kapry celé dni nehybne čakajú natlačené jeden na druhom v malej kadi na rušnej ulici, kde nepoznajú nič iné, len strach. Opakovane sa s nimi hrubo manipuluje a domov si odnášate kapra s bolestivými poraneniami po celom tele. V igelitovej taške sa dusí niekoľko desiatok minút. Takýto prevoz je pre kapra stresujúci boj o holý život. Voda vo vani je pre kapra príliš teplá, navyše obsahuje chlór, ktorý mu páli sliznice a žiabre. Kapor v domácich podmienkach často umiera pomaly a v bolestiach. Častou praktikou je utlčenie na smrť, či odrezanie hlavy pri plnom vedomí. 

Sliepky v klietkovom chove nemôžu robiť nič, čo je pre ne prirodzené a dôležité. Nemôžu sa kúpať v prachu a zbavovať sa tak parazitov, nemôžu si hľadať potravu a skúmať okolie, čím v prírode trávia väčšinu svojho času, a nemôžu si ani len stavať hniezda.
Pre vaječný priemysel sú len strojmi na peniaze. Sliepka sa v takýchto podmienkach zakrátko doslova zblázni, čo následne vedie k početným konfliktom a kanibalizmu.

Každoročne trpí a zomiera na kožušinových farmách krutou smrťou 100 miliónov zvierat. Celý svoj život strávia v malej špinavej klietke a umierajú v plynových komorách, a neraz pri sťahovaní kože zaživa. Od kožušín sa však už odvracajú popredné módne značky, a čoraz viac krajín tento barbarský priemysel stavia mimo zákon. Na Slovensku sa nám to už podarilo v roku 2019. Nasledovalo Taliansko, Francúzsko, Estónsko a Írsko. Teraz je čas, aby sme ho zakázali v celej Európskej únii.