fbpx
Zákaz klietok

Ochranári požadujú zákaz klietok na Slovensku

Ochranárska organizácia Humánny pokrok dnes spúšťa novú kampaň za zákaz klietok pre sliepky.

22.3.2021 v Bratislave: Organizácia na ochranu zvierat, Humánny pokrok, dnes spustila novú kampaň za zákaz klietkového chovu sliepok na Slovensku. Vyzýva v nej slovenských politikov a političky, aby klietkový chov zakázali. Dôvodom je, že väčšina sliepok na Slovensku stále žije napriek rastúcemu dopytu po alternatívach, naďalej v krutých podmienkach klietkového chovu. Kampaň je vyvrcholením požiadavky Slovákov a Sloveniek za ukončenie krutosti voči sliepkam a požaduje definitívne vyriešenie tejto otázky na Slovensku legislatívnou cestou. 

Na Slovensku žije v klietkovom chove viac ako 83% sliepok, čím sa radíme na chvost Európy v ochrane sliepok pred krutosťou a pokrok prichádza len veľmi pomaly. A to aj napriek neustále rastúcemu dopytu po vajciach pochádzajúcich z alternatívnych chovov, ktoré viac zohľadňujú potreby sliepok. Sliepky v klietkovom chove totiž nemôžu robiť nič, čo je pre ne prirodzené a dôležité a podľa ochranárov sú pre ne klietky tou najhoršou alternatívou.

Ako ukazuje prieskum agentúry Focus z decembra 2019, zákaz klietkového chovu sliepok podporuje až 60% opýtaných Slovákov a Sloveniek a viac než polovica z nich je už ochotná si za lepšiu ochranu sliepok aj priplatiť. Najväčšie obchodné reťazce na Slovensku, ktoré pokrývajú viac ako 75% trhu, ale aj viaceré reštaurácie, hotely a výrobcovia potravín, sa už zaviazali ukončiť používanie vajec z klietkového chovu najneskôr od roku 2025. Napriek tomu je na Slovensku stále viac než 8 z 10 sliepok žije v klietke. Je najvyšší čas, aby Slovensko začalo v ochrane zvierat dobiehať ostatné krajiny EÚ a zaujalo jasný postoj ku krutosti voči sliepkam a odmietlo ju zákonom,” dodáva Martina Kamenská z Humánneho pokroku. 

Klietkový chov je už zakázaný napríklad v susednom Česku a v Rakúsku, ale aj vo Švajčiarsku, či Luxembursku. Prísne regulácie v praxi odstraňujúce klietkový chov zaviedli napríklad v Nemecku, Francúzsku, či belgickom Valónsku. Diskusie o zákaze klietok prebiehajú v mnohých ďalších európskych krajinách a rokuje sa o nich už aj na úrovni EÚ.  Viac ako 1000 obchodných reťazcov, hotelov, reštaurácií a výrobcov potravín v Európe, sa už taktiež zaviazalo, že prestanú používať vajcia z klietkového chovu a celosvetovo toto číslo presiahlo počet 2000 – vrátane tých najväčších potravinárskych firiem sveta ako Nestlé a Unilever. “Je čas, aby sme aj my konečne odstránili kruté a nehumánne klietky a začali tak dobiehať základné štandardy ochrany zvierat rozšírené v Európskych krajinách. Preto vyzývame vládu Slovenskej republiky a Národnú Radu, aby postavili kruté klietky raz a navždy mimo zákon”, dodáva Martina Kamenská, koordinátorka kampane Zákaz klietok.

Kampaň organizácie Humánny pokrok nadväzuje na ich predošlú kampaň s názvom Viac neznesiem. Počas tejto kampane podporilo v petícii požiadavku na ukončenie klietkového chovu sliepok viac ako 22 000 ľudí a tri štvrtiny slovenského maloobchodu sa zaviazali skončiť s používaním klietkových vajec. Verejnosť sa do kampane môže zapojiť na stránke www.zakazklietok.sk, kde môže online petíciou vyzvať slovenských politikov a političky, aby zakázali klietkový chov sliepok na Slovensku.

ZDIEĽAŤ ČLÁNOK