Klietkový chov - ilustračný záber

Ochranári spúšťajú medzinárodnú kampaň zameranú na známe hotelové siete 

Vo svete začína medzinárodná kampaň zameraná na známe hotelové siete Hilton Hotels & Resorts, Louvre Hotel Group a Meliá Hotels, ktoré odmietajú zverejniť, ako pokračujú v napĺňaní svojho záväzku ukončiť používanie vajec z klietkových chovov.

6.3.2024, Bratislava – Takmer 100 zvieracoprávnych organizácii z celého sveta združených v koalícii Open Wing Alliance, vrátane slovenskej organizácie Humánny pokrok, dnes zahájilo medzinárodnú kampaň zameranú na prominentné hotelové siete Hilton Hotels & Resorts, Louvre Hotel Group a Meliá Hotels. Tieto siete v minulosti prijali záväzok nenakupovať vajcia z klietkového chovu, avšak odmietajú zverejniť, ako sa im ho darí napĺňať. Cieľom kampane je vytvoriť verejný tlak a motivovať tak tieto spoločnosti, aby sa pridali ku konkurencii, ktorá o stave svojich záväzkov transparentne informuje. 

Spusteniu kampane predchádzalo vydanie správy, v ktorej ochranári a ochranárky vo februári tohto roka informovali o najväčších obchodných spoločností podnikajúcich v oblasti cestovného ruchu, ktoré prijali záväzok nepoužívať vajcia z klietkového chovu. 

Uvedené hotelové siete, na rozdiel od niektorých svojich priamych konkurentov ako je Marriott International, Kempinski Hotels & Resorts či Radisson Hotel Group, zverejňujú stav naplnenia svojho záväzku len čiastočne alebo vôbec. Definitívne zbohom klietkovým vajciam však vo svete postupne dáva čoraz viac spoločností, a to aj z iných odvetví. “Dopyt ľudí po etickejších vajciach sa z roka na rok zvyšuje a vo svete pribúdajú záväzky firiem takéto vajcia vo svojich dodávateľských reťazcoch nepoužívať”, hovorí manažérka korporátnych vzťahov a komunikácie s firmami Humánneho pokroku, Miroslava Roháčová. “Vedenie týchto hotelových sietí by malo rešpektovať svoj vlastný prísľub a prestať profitovať zo zbytočnej krutosti na sliepkach. V opačnom prípade ide o zavádzanie zákazníkov.” 

Ochranári a ochranárky pritom už roky upozorňujú, že klietkové chovy predstavujú pre sliepky najhoršiu možnú formu chovu a na jednu sliepku v nich pripadá priestor veľkosti hárku papiera A4. Klietky sú také malé, že sliepky si v nich nemôžu ani len roztiahnuť krídla. Kvôli krutým podmienkam bol klietkový chov na celoštátnej úrovni už zakázaný vo Švajčiarsku, Rakúsku, Luxembursku či susednom Česku. V krajinách, ktoré nemajú klietkový chov oficiálne zakázaný, chýbajúcu právnu ochranu vypĺňajú práve záväzky súkromných spoločností. Celkovo bolo vo svete prijatých už viac ako 2500 takýchto záväzkov, z toho úplne naplnených bolo takmer 1200. 

Súčasťou medzinárodnej kampane bude spustenie petície, ako aj séria protestov, ktoré ochranári a ochranárky plánujú usporiadať pred hotelmi patriacimi pod vybrané hotelové siete. Na Slovensku má ako jediný z cieľov zastúpenie americký reťazec Hilton Hotels & Resorts,  s hotelom DoubleTree by Hilton v Košiciach a v Bratislave. 

ZDIEĽAŤ ČLÁNOK

Kapry celé dni nehybne čakajú natlačené jeden na druhom v malej kadi na rušnej ulici, kde nepoznajú nič iné, len strach. Opakovane sa s nimi hrubo manipuluje a domov si odnášate kapra s bolestivými poraneniami po celom tele. V igelitovej taške sa dusí niekoľko desiatok minút. Takýto prevoz je pre kapra stresujúci boj o holý život. Voda vo vani je pre kapra príliš teplá na to, aby v nej vedel pokojne tráviť svoje posledné hodiny. Vo vode je navyše chlór, ktorý mu páli sliznice a žiabre. Kapor v domácich podmienkach často umiera pomaly a v bolestiach. Častou praktikou je utlčenie na smrť.  

Sliepky v klietkovom chove nemôžu robiť nič, čo je pre ne prirodzené a dôležité. Nemôžu sa kúpať v prachu a zbavovať sa tak parazitov, nemôžu si hľadať potravu a skúmať okolie, čím v prírode trávia väčšinu svojho času, a nemôžu si ani len stavať hniezda. Pre vaječný priemysel sú len strojmi na peniaze. Sliepka sa v takýchto podmienkach zakrátko doslova zblázni, čo následne vedie k početným konfliktom a kanibalizmu.

Každoročne trpí a zomiera na kožušinových farmách krutou a barbarskou smrťou 100 miliónov zvierat. Celý svoj život strávia v malej špinavej klietke a umierajú v plynových komorách, a neraz pri sťahovaní kože zaživa. Od kožušín sa však už odvracajú popredné módne značky, a čoraz viac krajín tento barbarský priemysel stavia mimo zákon. Na Slovensku sa nám to už podarilo v roku 2019. Nasledovalo Taliansko, Francúzsko, Estónsko a Írsko. Teraz je čas, aby sme ho zakázali v celej Európskej únii.