20230208_185146

Ochranári včera protestovali pred reštauráciami Mint a Nox, ktoré vlastní najväčšia gastro skupina na Slovensku

Bratislava – Aktivisti a aktivistky z organizácie Humánny pokrok včera protestovali pred reštauráciami Mint a Nox, ktoré vlastní Medusa group, najväčšia gastronomická skupina na Slovensku. Protestujúci upozorňovali na to, že gastro skupina ešte stále ignoruje požiadavku takmer 6 a pol tisíca ľudí, ktorí podpísali petíciu vyzývajúcu gastro skupinu zaviazať sa ukončiť používanie vajec z klietkového chovu. 

Ochranári a ochranárky upriamujú pozornosť na nevyhovujúce podmienky klietok. Upozorňujú aj na to, že sliepky v klietkach nemôžu napĺňať svoje prirodzené potreby, čo vedie k značným fyzickým aj psychickým problémom.

„Naše transparenty zobrazujú krutú realitu klietkového chovu, ktorý je tým najhorším možným spôsobom, ako chovať sliepky. Klietky sú malé, špinavé a životný priestor sliepky je veľký približne ako hárok papiera A4. Kde je dopyt, tam je ponuka. Gastroskupina Medusa môže svojím záväzkom ovplyvniť to, ako chov sliepok na Slovensku bude ďalej vyzerať,” hovorí počas protestu Alex Kukumbergová, kampanierka Humánneho pokroku

Organizácia Humánny pokrok v minulosti informovala o tom, že záväzok prestať s používaním vajec z klietkových chovov prijali už takmer všetky maloobchodné reťazce s potravinami na Slovensku. Tie pokrývajú tri štvrtiny maloobchodného trhu s potravinami. Takýto záväzok prijalo aj množstvo reštaurácií či cateringových spoločností vrátane Sodexo a Compass Group, ako aj lacných reťazcov rýchleho občerstvenia, medzi ktoré patrí KFC, Burger King či Pizza Hut.

„Popredné celosvetové spoločnosti už v minulosti dokázali urobiť krok vpred pre zvieratá a ukončiť používanie klietkových vajec. Vedenie gastroskupiny Medusa musí vypočuť svojich zákazníkov a zákazníčky, ktorí nechcú, aby naďalej podporovala krutosť voči zvieratám,” hovorí predseda Humánneho pokroku, Martin Smrek. 

Už viac ako 6 400 ľudí vyjadrilo svoj nesúhlas s tým, že Medusa group vo svojich prevádzkach stále používa vajcia z klietkového chovu. Ochranári a ochranárky z Humánneho pokroku aj naďalej vyzývajú vedenie Medusa group, aby sa gastro skupina jasne a transparentne zaviazala skončiť s používaním vajec z klietkového chovu. 

ZDIEĽAŤ ČLÁNOK

Kapry celé dni nehybne čakajú natlačené jeden na druhom v malej kadi na rušnej ulici, kde nepoznajú nič iné, len strach. Opakovane sa s nimi hrubo manipuluje a domov si odnášate kapra s bolestivými poraneniami po celom tele. V igelitovej taške sa dusí niekoľko desiatok minút. Takýto prevoz je pre kapra stresujúci boj o holý život. Voda vo vani je pre kapra príliš teplá na to, aby v nej vedel pokojne tráviť svoje posledné hodiny. Vo vode je navyše chlór, ktorý mu páli sliznice a žiabre. Kapor v domácich podmienkach často umiera pomaly a v bolestiach. Častou praktikou je utlčenie na smrť.  

Sliepky v klietkovom chove nemôžu robiť nič, čo je pre ne prirodzené a dôležité. Nemôžu sa kúpať v prachu a zbavovať sa tak parazitov, nemôžu si hľadať potravu a skúmať okolie, čím v prírode trávia väčšinu svojho času, a nemôžu si ani len stavať hniezda. Pre vaječný priemysel sú len strojmi na peniaze. Sliepka sa v takýchto podmienkach zakrátko doslova zblázni, čo následne vedie k početným konfliktom a kanibalizmu.

Každoročne trpí a zomiera na kožušinových farmách krutou a barbarskou smrťou 100 miliónov zvierat. Celý svoj život strávia v malej špinavej klietke a umierajú v plynových komorách, a neraz pri sťahovaní kože zaživa. Od kožušín sa však už odvracajú popredné módne značky, a čoraz viac krajín tento barbarský priemysel stavia mimo zákon. Na Slovensku sa nám to už podarilo v roku 2019. Nasledovalo Taliansko, Francúzsko, Estónsko a Írsko. Teraz je čas, aby sme ho zakázali v celej Európskej únii.