fbpx

Ochranári vyzývajú Krištáľové krídlo k ukončeniu spolupráce s COOP Jednota

Ochranári zvierat zo združenia Humánny pokrok vyzvali Krištáľové krídlo, aby ukončilo spoluprácu s reťazcom COOP Jednota. Odvolávajú sa na krutosť voči sliepkam a nedemokratické praktiky reťazca.

Necelý týždeň pred odovzdávaním prestížnej ceny Krištáľové krídlo ochranári z Humánneho pokroku žiadajú organizátorov, aby ukončili spoluprácu s reťazcom COOP Jednota, ktorý je generálnym reklamným partnerom podujatia. Odvolávajú sa na krutosť voči sliepkam a nedemokratické praktiky reťazca. COOP Jednota Slovensko je totiž posledným veľkým reťazcom na Slovensku, ktorý sa ešte nezaviazal skončiť s klietkovým chovom. Namiesto toho sa pokúšal ochranárov umlčať súdom.

Ochranári proti reťazcu COOP Jednota spustili v októbri kampaň, ktorá požadovala, aby spravil rovnaký záväzok ako už majú Tesco, Lidl, Billa, Kaufland, Kraj, Terno a Delia a skončil s používaním klietkových vajec najneskôr do roku 2025. Reťazec však namiesto toho začal útočiť na ochranárov a snažil sa im súdnou cestou zakázať informovať verejnosť o tom, z akých podmienok pochádzajú vajcia v jeho prevádzkach. Na tri mesiace sa mu to podarilo dosiahnuť neodkladným opatrením okresného súdu, avšak ochranárom dal za pravdu odvolací súd, ktorý snahy o ich umlčanie označil za neoprávnený zásah do práva na slobodu prejavu. Združenie preto opäť pokračuje v kampani požadujúcej od COOP Jednota aby sa postavila krutosti čelom a zaviazala sa ukončiť používanie vajec z klietkových chovov.

Krištáľové krídlo si vážime a považujeme ho za jedno z najprestížnejších ocenení na Slovensku. Aj preto považujeme za veľmi dôležité, aby sa nestalo nástrojom greenwashingu nezodpovedných korporácií. Krídlo je symbolom slobody. A žiadne krídlo do klietky nepatrí. Práve preto sme presvedčení, že si Krištáľové krídlo zaslúži partnerov, ktorí ho nebudú spájať s peniazmi zarobenými na krutosti ku sliepkam a zatváraní miliónov krídiel do malých špinavých klietok. Preto touto cestou vyzývame organizátorov, aby budúcu spoluprácu s reťazcom COOP Jednota podmienili tým, že sa tento zaviaže ukončiť používanie vajec z klietkového chovu najneskôr od roku 2025, alebo spoluprácu s nimi ukončili” dodal koordinátor kampane Viac neznesiem, Martin Smrek.

Ochranárom z Humánneho pokroku prekáža aj personálne obsadenie veľkej poroty – najvyššieho hodnotiaceho orgánu Krištáľového krídla: “Ako problematické vnímame aj pôsobenie predsedu predstavenstva COOP Jednota Slovensko, Gabriela Csollára, na poste predsedu veľkej poroty Krištáľového krídla. Domnievame sa, že takto dôležitý post by mal byť vyhradený ľuďom reprezentujúcim tie najvyššie štandardy morálnej integrity a nie predstaviteľom korporácií, ktoré sa snažia dupať po ochranároch a neziskových organizáciách upozorňujúcich na krutosť voči zvieratám v ich vlastnej dodávateľskej sieti zastrašovacími súdnymi konaniami” doplnil Martin Smrek.

Klietkový chov je v súčasnosti najhoršou stále legálnou alternatívou pre sliepky. Tie sú v ňom zatvorené v malých špinavých klietkach, v ktorých má každá sliepka životný priestor len o niečo väčší ako hárok papiera A4. V klietkach nemôžu robiť nič, čo je pre ne prirodzené a dôležité, a za celý život neuvidia denné svetlo a nepocítia pod nohami nič iné, než pletivo. Od klietkového chovu sa počas posledných rokov začali odvracať tie najväčšie spoločnosti naprieč všetkými sektormi a v súčasnosti sa už v Európe zaviazalo takmer 800 spoločností, že s klietkovými vajcami skončia. V susednom Česku je to už 15 reťazcov pokrývajúcich 90% maloobchodného trhu, vrátane českej COOP Jednota. V Poľsku 33 reťazcov, vrátane 9 z 10 najväčších. V Rakúsku už sa pred vyše dekádou takto zaviazali všetky reťazce. Na Slovensku sa proti klietkovému chovu v rámci kampane Viac neznesiem postavilo už viac než 21 000 ľudí a svoje záväzky skončiť s klietkami na Slovensku zverejnili už napríklad Tesco, Lidl, Billa, Kaufland, Kraj, Terno a Delia, ktoré spolu pokrývajú 75 % maloobchodného trhu s potravinami. COOP Jednota je tak posledným veľkým reťazcom na Slovensku, ktorý ešte takýto záväzok nemá. 

###

HUMÁNNY POKROK

Humánny pokrok je združením pre rozvoj ľudskosti a udržateľnosti. Sme hlasom zvierat a presadzujeme udržateľné riešenia, ktoré dokážu nasýtiť planétu. Humánny pokrok vznikol s cieľom priniesť na Slovensku silný hlas zvierat, ktorý bude klásť dôraz na ľudskosť a udržateľnosť. Združenie je členom globálnej koalície Open Wing Alliance bojujúcej proti klietkovému chovu sliepok a medzinárodnej organizácie Fur Free Alliance bojujúcej za ukončenie kožušinového chovu. V roku 2019 presadilo združenie zákaz kožušinového chovu na Slovensku.

Kontakt:

Martin Smrek – koordinátor kampane Viac neznesiem!

+421 948 315 807

martin.smrek@humannypokrok.sk

ZDIEĽAŤ ČLÁNOK

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email