Ochranári zvierat kritizujú lovenie kaprov v plaveckých bazénoch

Organizácie na ochranu zvierat Humánny pokrok a Sloboda zvierat v spoločnom vyhlásení ostro kritizujú praktiku lovenia kaprov deťmi v plaveckých bazénoch. Volajú po zákaze predaja živých kaprov.

22. decembra 2022 v Bratislave – Ochranárske organizácie upozorňujú na podujatia pre deti, ktoré podľa nich propagujú týranie zvierat. Na týchto podujatiach organizátori, neraz s podporou samospráv, vypúšťajú živé kapry do plaveckých bazénov s chlórovanou vodou a úlohou detí je loviť kapry v bazénoch vlastnými telami, pričom chytené živé kapry následne dostanú ako odmeny. Len tento týždeň sa také podujatie konalo v priestoroch ŠKP Košice a informoval o nich portál Košice Online. Ochranári upozorňujú na možné početné porušenia zákona o veterinárnej starostlivosti a týranie zvierat a zvažujú aj právne kroky.

Podľa ochranárskych združení ide o zarážajúco barbarskú prax. Kapry sú na týchto podujatiach vypustené do bazénu s vodou teplejšou o 8-16°C viac ako umožňuje zákon, čo kaprovi spôsobí teplotný šok, ktorý môže byť smrteľný. Voda v bazéne je navyše chlórovaná a pre oči a žiabre kapra je žieravinou. Následne ho vo vode začnú naháňať a chytať desiatky detí. Kapor sa v tomto prostredí pokúša bojovať o život a utiecť,  musí čeliť bolestivým stiskom a úderom detí snažiacich sa ho chytiť, duseniu pri vyťahovaní z vody, bolestivej strate ochranného slizu rozleptaného chlórom vo vode, či zakázanému chytaniu za oči a žiabre.

Zákon o veterinárnej starostlivosti pritom jasne zakazuje trápenie a stresovanie zvierat pred zabitím, bolestivé zaobchádzanie, používanie živých zvierat ako odmien v súťažiach, a legislatíva upravuje aj podmienky, v akých môžu byť zvieratá držané. „Je priam neuveriteľné, že v 21. storočí na Slovensku vedieme deti k úplne zbytočnej a extrémnej krutosti voči zvieratám, robíme z nich hračky a odmeny, ktoré môžeme z dlhej chvíle pokojne uštvať na smrť. O to zarážajúcejšia je nečinnosť kontrolných orgánov. Je to zároveň ďalším dôkazom potreby sprísnenia legislatívy a zákazu predaja živých kaprov,” hovorí Martin Smrek, z organizácie Humánny pokrok, ktorá vedie kampaň za ukončenie predaja živých kaprov na Slovensku.

V minulosti na tento problém upozorňovala aj organizácia Sloboda zvierat. „Predtým ako sa kapor dostane na štedrovečerný stôl, zažije obrovskú dávku utrpenia z výlovu, hladovania, transportu, nešetrnej manipulácie a nakoniec často neodborného a bolestivého usmrtenia. Sme pobúrení takýmito aktivitami, ktoré nie sú zábavné, ale naopak podporujú týranie zvierat! Deti by sme mali viesť k súcitu so živými tvormi. Zároveň očakávame, že ŠVPS zakročí a lovenie kaprov v bazénoch pre zábavu zakáže,” hovorí Silvia Čaňová zo Slobody zvierat.

Iniciatívu Humánneho pokroku za ukončenie predaja živých kaprov, s názvom Kaprie peklo, už v ich online petícii podporilo takmer 12 000 ľudí. Reagovať začali aj maloobchodné reťazce, ktoré prijali záväzky ukončiť predaj živých kaprov. Už tento rok s ním skončili Kaufland, Kraj, Terno, Billa a Lidl, a od budúceho roka živé kapry nebude predávať už ani Tesco. Predaj živých kaprov na najviac exponovaných miestach počas vianočných sviatkov bude od budúceho roka na Slovensku minulosťou.

ZDIEĽAŤ ČLÁNOK

Kapry celé dni nehybne čakajú natlačené jeden na druhom v malej kadi na rušnej ulici, kde nepoznajú nič iné, len strach. Opakovane sa s nimi hrubo manipuluje a domov si odnášate kapra s bolestivými poraneniami po celom tele. V igelitovej taške sa dusí niekoľko desiatok minút. Takýto prevoz je pre kapra stresujúci boj o holý život. Voda vo vani je pre kapra príliš teplá na to, aby v nej vedel pokojne tráviť svoje posledné hodiny. Vo vode je navyše chlór, ktorý mu páli sliznice a žiabre. Kapor v domácich podmienkach často umiera pomaly a v bolestiach. Častou praktikou je utlčenie na smrť.  

Sliepky v klietkovom chove nemôžu robiť nič, čo je pre ne prirodzené a dôležité. Nemôžu sa kúpať v prachu a zbavovať sa tak parazitov, nemôžu si hľadať potravu a skúmať okolie, čím v prírode trávia väčšinu svojho času, a nemôžu si ani len stavať hniezda. Pre vaječný priemysel sú len strojmi na peniaze. Sliepka sa v takýchto podmienkach zakrátko doslova zblázni, čo následne vedie k početným konfliktom a kanibalizmu.

Každoročne trpí a zomiera na kožušinových farmách krutou a barbarskou smrťou 100 miliónov zvierat. Celý svoj život strávia v malej špinavej klietke a umierajú v plynových komorách, a neraz pri sťahovaní kože zaživa. Od kožušín sa však už odvracajú popredné módne značky, a čoraz viac krajín tento barbarský priemysel stavia mimo zákon. Na Slovensku sa nám to už podarilo v roku 2019. Nasledovalo Taliansko, Francúzsko, Estónsko a Írsko. Teraz je čas, aby sme ho zakázali v celej Európskej únii.