Volkswagen - protest

Ochranári zvierat protestovali pred Volkswagenom

Bratislava 2. decembra 2022 – Ochranári zvierat z organizácie Humánny pokrok včera protestovali pred závodom Volkswagen Slovakia. Upozorňovali na to, že gastroskupina Medusa, ktorá zabezpečuje závodné stravovanie pre vyše 11-tisíc zamestnancov spoločnosti Volkswagen Slovakia, napriek opakovaným protestom a petícií s vyše 5000 podpismi neprijala záväzok, že prestane používať vajcia od sliepok z klietkových chovov.

Podľa ochranárov z organizácie Humánny pokrok strávia sliepky v klietkových chovoch celý život v malých klietkach, zatiaľ čo ich potreby nie sú naplnené. Každá sliepka má podľa nich životný priestor o veľkosti hárku papiera A4.

„Na utrpenie sliepok v klietkových chovoch sme upozorňovali pomocou transparentu zobrazujúceho hrôzy klietkového chovu, s ktorým sme stáli pred vchodom do závodu Volkswagen Slovakia. Partnerom gastroskupiny Medusa chceme dať priestor na to, aby ku krutosti voči sliepkam zaujali jasné stanovisko a vyzvali gastroskupinu vyzvali k zmene,” vysvetľuje kampanierka Humánneho pokroku, Lucia Tupá. 

Záväzok prestať s používaním vajec z klietkových chovov už prijali takmer všetky maloobchodné reťazce s potravinami na Slovensku, ktoré pokrývajú tri štvrtiny maloobchodného trhu s potravinami. Podľa organizácie prijalo takýto záväzok aj množstvo popredných reštaurácií či cateringových spoločností, vrátane Sodexo a Compass Group, a dokonca aj lacných reťazcov rýchleho občerstvenia, ako sú KFC, Burger King či Pizza Hut.

„Vyspelé firmy, ktoré počúvajú svojich zákazníkov a zákazníčky, sa už zaviazali s krutými klietkovými vajcami skončiť. Lídri na automobilovom trhu dnes naozaj nie sú odkázaní na podporovanie krutého zaobchádzania so zvieratami,” hovorí predseda Humánneho pokroku, Martin Smrek. 

Ochranári vyzývajú vedenie Volkswagen Slovensko, aby zaujalo jasné stanovisko ku krutosti v ich dodávateľskej sieti a pokračujú v kampani požadujúcej od gastroskupiny Medusa, aby sa jasne a transparentne zaviazala skončiť s používaním vajec z klietkového chovu.

ZDIEĽAŤ ČLÁNOK

Kapry celé dni nehybne čakajú natlačené jeden na druhom v malej kadi na rušnej ulici, kde nepoznajú nič iné, len strach. Opakovane sa s nimi hrubo manipuluje a domov si odnášate kapra s bolestivými poraneniami po celom tele. V igelitovej taške sa dusí niekoľko desiatok minút. Takýto prevoz je pre kapra stresujúci boj o holý život. Voda vo vani je pre kapra príliš teplá na to, aby v nej vedel pokojne tráviť svoje posledné hodiny. Vo vode je navyše chlór, ktorý mu páli sliznice a žiabre. Kapor v domácich podmienkach často umiera pomaly a v bolestiach. Častou praktikou je utlčenie na smrť.  

Sliepky v klietkovom chove nemôžu robiť nič, čo je pre ne prirodzené a dôležité. Nemôžu sa kúpať v prachu a zbavovať sa tak parazitov, nemôžu si hľadať potravu a skúmať okolie, čím v prírode trávia väčšinu svojho času, a nemôžu si ani len stavať hniezda. Pre vaječný priemysel sú len strojmi na peniaze. Sliepka sa v takýchto podmienkach zakrátko doslova zblázni, čo následne vedie k početným konfliktom a kanibalizmu.

Každoročne trpí a zomiera na kožušinových farmách krutou a barbarskou smrťou 100 miliónov zvierat. Celý svoj život strávia v malej špinavej klietke a umierajú v plynových komorách, a neraz pri sťahovaní kože zaživa. Od kožušín sa však už odvracajú popredné módne značky, a čoraz viac krajín tento barbarský priemysel stavia mimo zákon. Na Slovensku sa nám to už podarilo v roku 2019. Nasledovalo Taliansko, Francúzsko, Estónsko a Írsko. Teraz je čas, aby sme ho zakázali v celej Európskej únii.