fbpx
Mink at a fur farm in Ontario.

Pandémia spustila celosvetovú kampaň za zákaz kožušinových fariem

Ochranárske organizácie dnes spustili globálnu kampaň za zákaz kožušinových fariem vo svete, adresovanú G20 a Európskej únii.

3.decembra v Bratislave:  Medzinárodná koalícia Fur Free Alliance dnes spustila globálnu kampaň za zákaz kožušinového chovu vo svete. Súčasťou kampane je petícia, ktorá vyzýva zoskupenie G20, aby uzavrelo všetky kožušinové farmy na svete. K výzve viac než 50 zvieracoprávnych organizácii z viac než 40 krajín sveta sa pridáva aj Humánny pokrok, ktorý je členom aliancie a zastupuje kampaň na Slovensku. Kožušinové zvieratá a najmä norky sa totiž potvrdili ako prenášači ochorenia SARS-CoV-2, ktoré spôsobuje COVID-19. Stovky potvrdených prípadov nakazených norkov sa objavili na farmách v Holandsku, USA, Dánsku, Švédsku, Taliansku, Francúzsku, Grécku, Španielsku a Litve. Vírus na holandských farmách dokonca zmutoval a infikoval sa ním už aj personál dánskych fariem. Zdravotnícki experti a experky sa preto obávajú, že vývoj mutácii COVID-19 na kožušinových farmách môže ohroziť budúcu vakcináciu ľudí voči ochoreniu COVID-19 a spôsobiť ďalšie komplikácie. 

Zvieratá na kožušinových farmách žijú v neustálom strese, pretože ich prirodzené potreby nie sú na farmách naplnené a sú napádané ostatnými zvieratami na farme. Stres im následne spôsobuje zníženú imunitu kvôli ktorej sa ľahšie a rýchlejšie nakazia rôznymi chorobami. V podmienkach kožušinových fariem zvieratá naviac žijú v špinavom a nehygienickom prostredí. “Kožušinové farmy sú dokonalým prostredím pre šírenie patogénov a vznik nových ochorení, ako napríklad mutácia COVID-19 na farmách v Dánsku. Stali sa tak časovanou bombou, ktorej zneškodnenie si vyžaduje okamžité a globálne riešenie”, dodáva Martin Smrek z Humánneho pokroku.

Kvôli nehumánnym a krutým podmienkam na kožušinových farmách sa už 20 krajín sveta vydalo na cestu ich zákazu. Slovensko kožušinový chov zakázalo ako 14. krajina sveta, potom ako viac než 77 000 ľudí podpísalo petíciu za jeho zákaz v rámci kampane Ide o chlp, organizovanej združením Humánny pokrok, a ďalších 25 000 v kampani Slobody zvierat. Zákon bol schválený v roku 2019 s prechodným obdobím do roku 2025, kedy sa musí zatvoriť aj posledná kožušinová farma v Príbovciach pri Martine. Ďalšie krajiny Európy a sveta taktiež obmedzujú kožušinové chovy a kvôli šíreniu pandémie na farmách pristúpili k hromadnému zabíjaniu zvierat: “Zvieratá v kožušinových chovoch, potom ako prežili celý život v otrasných podmienkach, nečaká nič iné ako zbytočná smrť kvôli módnym doplnkom ako sú brmbolce na čiapky, prívesky na telefón, či umelé mihalnice” dodáva Martina Kamenská z Humánneho pokroku.

Žalostné podmienky na kožušinových farmách a vývoj vo svete podľa organizátorov ukazujú, že vypuknutie novej pandémie na kožušinových farmách je len otázkou času. Preto v petícii vyzývajú krajiny G20 k zatvoreniu všetkých kožušinových fariem na svete.

Petíciu možno podpísať na stránke: https://humannypokrok.sk/stop-smrtiacim-kozusinam/

###

HUMÁNNY POKROK

Humánny pokrok je združením pre rozvoj ľudskosti a udržateľnosti. Sme hlasom zvierat a presadzujeme udržateľné riešenia, ktoré dokážu nasýtiť planétu. Humánny pokrok vznikol s cieľom priniesť na Slovensku silný hlas zvierat, ktorý bude klásť dôraz na ľudskosť a udržateľnosť. Združenie je členom globálnej koalície Open Wing Alliance bojujúcej proti klietkovému chovu sliepok, medzinárodnej organizácie Fur Free Alliance bojujúcej za ukončenie kožušinového chovu a najväčšej zvieracoprávnej koalície v EÚ – Eurogroup for Animals. V roku 2019 presadilo združenie zákaz kožušinového chovu na Slovensku.

Kontakt pre médiá:

Martin Smrek

Predseda

martin.smrek@humannypokrok.sk

+421 948 315 807

Mink at a fur farm in Ontario.

ZDIEĽAŤ ČLÁNOK