Poslanci a poslankyne, prevažne za strany Smer, Hlas, Sme rodina a SaS, si odhlasovali predčasné ukončenie júnovej schôdze parlamentu. Zmarili tak poslednú šancu, aby parlament prerokoval a schválil zákaz klietkového chovu sliepok, ktorý žiada už viac ako 70 000 ľudí na Slovensku. Organizácia Humánny pokrok tento krok odsúdila a hovorí o zlyhaní parlamentu.
Bratislava, 28. júna – Počas dnešného rokovania parlamentu si poslanci a poslankyne za Smer, Hlas, Sme rodina, SaS, a niektorí nezaradení, odhlasovali predčasné ukončenie 94. schôdze NR SR. Desiatky návrhov sa tak ocitli bez šance na prerokovanie a schválenie. Medzi nimi sa ocitol aj návrh poslanca Tomáša Šudíka na zákaz klietkového chovu sliepok na Slovensku.
Napriek tomu, že mal parlament dostatok času na riadne prerokovanie a schválenie návrhu, si nenašiel čas sa ním zaoberať a skrátením júnovej schôdze ho poslanci a poslankyne v tomto parlamente definitívne pochovali. “Poslanci a poslankyne za Smer, Hlas, Sme rodina, a SaS si dnes odhlasovali predĺženie svojich letných prázdnin, a to na úkor ochrany zvierat. Považujeme to za hanebné zlyhanie a výsmech 70 000 ľuďom, ktorí na Slovensku podpísali petíciu za zákaz klietkového chovu sliepok”, komentoval dnešné hlasovanie riaditeľ Humánneho pokroku, Martin Smrek.
Návrh zákazu klietok predložil do parlamentu poslanec Tomáš Šudík v spolupráci s organizáciou Humánny pokrok, ktorá kampaň za zákaz klietok na Slovensku vedie. Návrh počítal so zákazom tejto praktiky od roku 2024 a päťročným prechodným obdobím pre existujúce klietkové farmy. Reagoval tak na pomalé reakcie hydinárov na zmeny na trhu, ktoré podľa posledných analýz zverejnených Humánnym pokrokom povedú v prípade nečinnosti parlamentu k zvyšovaniu cien vajec.
“Poslanci a poslankyne mali šancu pomôcť nielen miliónom sliepok uväznených v klietkovom chove, ale aj Slovákom a Slovenkám, pre ktorých mohli zabezpečiť cenovo dostupné vajcia od slovenských výrobcov. Namiesto toho si dnes vybrali predĺženie svojich prázdnin. Toto rozhodnutie mojich kolegov a kolegýň je vskutku hanebné a nezodpovedné a je nedôstojnou ignoráciou desaťtisícov Slovákov a Sloveniek volajúcich po zastavení krutosti voči miliónom sliepok na Slovensku”, dodal predkladateľ návrhu Tomáš Šudík.
Dnes už takmer 60 % vajec v EÚ pochádza od sliepok žijúcich mimo klietok a viaceré krajiny, vrátane susedného Česka a Rakúska, už schválili zákaz klietkového chovu. Analýza, ktorú nedávno zverejnil Humánny pokrok zároveň ukázala, že krajiny, ktoré už prešli na bezklietkové chovy, majú ajtak dnes vajcia v obchodoch významne lacnejšie než sú klietkové vajcia na Slovensku. Riešenie tohto stavu ako aj možnosť schváliť zákaz klietkového chovu na Slovensku však teraz bude už v rukách budúceho parlamentu, ktorý zasadne až po septembrových voľbách.