Organizácia Humánny pokrok dnes zverejnila analýzu o dopade konca slovenského klietkového chovu sliepok na ceny vajec. Parlament by mal na júnovej schôdzi rokovať o návrhu zákona na zákaz klietkového chovu sliepok. Poslanec Tomáš Šudík (OĽaNO) a riaditeľ Humánneho pokroku Martin Smrek dnes na tlačovej konferencii upozornili na dva možné scenáre, medzi ktorými si parlament bude môcť vybrať – včasná modernizácia slovenských chovov na bezklietkové, v súlade s odporúčaniami Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín, alebo nahradenie slovenských vajec vajcami z dovozu z tretích krajín, ktoré už túto modernizáciu začali.
Bratislava, 20. júna 2023 ‒ Analýza s názvom Garanciou drahých vajec je nerobiť nič vychádzala z dát zverejnených v analýze z Ekonomickej univerzity v Bratislave, v novej analýze prechodu Poľska na bezklietkové systémy a z dát o veľkoobchodných cenách vajec v EÚ pravidelne zverejňovaných Európskou komisiou. Z analýzy vyplynulo, že pokiaľ Slovensko nezabezpečí včasný prechod hydinárskych podnikov na bezklietkové systémy, Slovensku bude hroziť po roku 2025 nedostatok slovenských vajec v obchodoch. Tie by boli následne nahradené vajcami z dovozu, pričom najväčším exportérom v regióne je Poľsko, ktoré napreduje v prechode na bezklietkové chovy výrazne rýchlejšie ako Slovensko. Len za posledné dva roky prerobilo na bezklietkové systémy väčšiu kapacitu, ako je celá Slovenská produkcia vajec.
Poľsko vajcia uvádza na trh za veľkoobchodné ceny dlhodobo o 19 % vyššie ako Slovensko. Poľské vajcia by podľa novej analýzy aj po zarátaní odhadovaných nákladov na prerábku klietkových chovov na bezklietkové priniesli takmer dvojnásobne vyššie zdraženie ako pri prerábke slovenských chovov na bezklietkové. Maloobchodné ceny vajec by tak pri najhoršom scenári prerábky slovenských klietkových chovov narástli o 0,19 – 0,29 EUR na balenie 10 vajec veľkosti M a pri scenári s dovozom z Poľska by sa zdraženie dostalo na takmer dvojnásobok, teda 0,46 – 0,52 EUR na balenie, a to bez zarátania samotných nákladov na dovoz na Slovensko.
„Analýza ukázala, že nič také ako lacné poľské vajcia neexistuje. Existujú len drahé poľské vajcia, ktoré slovenský trh zaplavia, ak parlament bude naďalej ignorovať požiadavku 70 000 ľudí volajúcich po zákaze klietok a nepomôže hydinárom s nevyhnutnou modernizáciou ich chovov na bezklietkové. A ak bude parlament naďalej zaháľať, spôsobí tým takmer dvojnásobné zdraženie vajec oproti scenáru, kedy by štát zabezpečil modernizáciu slovenských hydinárskych podnikov a zabezpečil sebestačnosť Slovenska v produkcii vajec,” povedal Martin Smrek, riaditeľ organizácie Humánny pokrok.
Väčšina produkcie vajec v EÚ dnes pochádza z bezklietkových chovov a už takmer 60 % sliepok v EÚ žije mimo klietok. Viaceré krajiny, vrátane Rakúska, Nemecka, Dánska, či susedného Česka, už klietkové chovy zakázali. Na Slovensku je v klietkových chovoch 2,2 milióna sliepok, čo predstavuje takmer tri štvrtiny slovenských sliepok chovaných na vajcia a hydinári na Slovensku za rok 2022 prerobili na bezklietkové 1,6 % svojich chovov. Chov sliepok v klietkach pritom nedávno odmietol už aj Európsky úrad pre bezpečnosť potravín. Na Slovensku petíciu za zákaz klietok podpísalo už 70 014 ľudí.
Tisícky firiem, vrátane maloobchodných reťazcov sa zaviazali skončiť s používaním klietkových vajec už od roku 2025, pričom na Slovensku takýto záväzok prijali už takmer tri štvrtiny maloobchodného trhu s potravinami. To znamená, že o dva roky sa z obchodov vo veľkej miere vytratia z ponuky klietkové vajcia. Keďže väčšina (74 %) slovenskej produkcie vajec je práve klietková, slovenská produkcia nebude stačiť na pokrytie trhu a vajcia sa budú musieť importovať napríklad práve z Poľska.
„Ak parlament nebude konať, prehráme všetci. Spotrebiteľov a spotrebiteľky budú čakať drahé vajcia z poľského dovozu. Pracovné miesta, ktoré by vznikli vďaka modernizácií hydinárskych podnikov utečú spolu so ziskami z predaja vajec do zahraničia. Slovenskí hydinári budú mať problém prežiť zmeny na trhu. A milióny slovenských sliepok ostanú naďalej uväznené v klietkach. Toto je vzácna situácia, v ktorej urobiť morálne správne rozhodnutie znamená pomôcť vyhrať všetkým zúčastneným. A je trestuhodné, že parlament toto rozhodnutie doposiaľ nezvládol urobiť,” dodal Smrek.
Podľa poslanca Tomáša Šudíka (OĽaNO) niektoré strany avízovali, že zákaz klietok nepodporia, pretože chcú chrániť Slovákov a Slovenky pred zvyšovaním cien vajec. Podľa neho je zákaz klietok spôsobom, ako uchrániť slovenských spotrebiteľov a spotrebiteľky pred priplácaním si za dovozové drahé vajcia z Poľska. To podľa analýzy hrozí, ak parlament zákaz klietok odmietne.
„Vyzývam kolegov a kolegyne, aby si stáli za svojim slovom a postarali sa o to, aby vajcia na Slovensku neboli pre ľudí drahšie. Tou cestou je podpora zákazu krutého klietkového chovu sliepok a naštartovanie modernizácie slovenského hydinárskeho priemyslu. A teraz je čas aby sme na túto cestu spoločne vykročili, tak ako to už dokázali naši susedia v Česku. V opačnom prípade, prehráme všetci,” povedal T. Šudík, poslanec OĽaNO a predkladeľ návrhu zákona na zákaz klietkového chovu sliepok.