aktivistky s klietkou

Pred parlamentom bude po zvyšok marcovej schôdze stáť replika klietky z klietkového chovu

Organizácia Humánny pokrok umiestnila pred budovu Národnej rady (NR) SR repliku klietky z klietkového chovu, ktorá tam bude po zvyšok marcovej schôdze. Ochranári tak chcú poslancom a poslankyniam pripomínať zlé podmienky pre 2,3 milióna sliepok v klietkach, o ktorých budú rozhodovať už na tejto schôdzi.

Bratislava –  Organizácia Humánny pokrok, ktorá vedie kampaň Zákaz klietok za zákaz klietkového chovu sliepok na Slovensku, bude po zvyšok marcovej schôdze pripomínať poslancom a poslankyniam NR SR zlé životné podmienky sliepok v klietkach. Pred parlament umiestnili repliku klietky z klietkového chovu.

Nezaradený poslanec NR SR Tomáš Šudík predložil návrh na zákaz klietkového chovu sliepok do parlamentu ešte v polovici februára. Návrh požaduje zákaz klietkových chovov sliepok od roku 2024 s prechodným obdobím do konca roku 2028, kedy bude zároveň končiť ich plánovaná životnosť. Poslanci a poslankyne Národnej rady by mali hlasovať o návrhu už na marcovej schôdzi.

Organizácia Humánny pokrok nedávno zverejnila investigatívne zábery z troch slovenských klietkových chovov, ktoré ukazujú zlé životné podmienky pre sliepky v klietkach. Podľa ochranárov je klietkový chov pre sliepky tou najhoršou legálnou alternatívou. Dnes vyzývajú poslancov a poslankyne NR SR, aby zakázali klietkový chov sliepok na Slovensku.  

„Slovenská verejnosť mohla na investigatívnych záberoch vidieť extrémnu krutosť voči zvieratám. Sliepky s holými a ošklbanými krkmi, s neošetrenými ranami, ktorým na tele chýba väčšina peria. Celý svoj život prežijú v malej špinavej klietke, kde pre hydinárov predstavujú iba stroje na vajcia a nemôžu robiť nič, čo je pre ne prirodzené. Poslanci a poslankyne majú teraz najlepšiu príležitosť zastaviť toto barbarstvo,” hovorí Martin Smrek, riaditeľ Humánneho pokroku.

V slovenskom klietkovom chove žije 2,3 milióna sliepok. Sliepky stoja na holých drôtených mrežiach a na každú z nich pripadá priestor veľkosti približne hárku papiera A4. V klietkach nemôžu vykonávať svoje prirodzené potreby ako hrabanie v zemi, čím trávia väčšinu svojho bdelého času alebo kúpať sa v prachu, čím sa zbavujú parazitov a ani svoju najdôležitejšiu potrebu – stavanie hniezda. Práve pre nedostatok možností prejavovať svoje prirodzené potreby sa sliepky v klietkach zbláznia, často sa navzájom napádajú a dochádza aj ku kanibalizmu. 

Klietkový chov sliepok zakázali už krajiny ako Nemecko, Švajčiarsko, Luxembursko, Dánsko, Valónska časť Belgicka, a dokonca aj susedné Rakúsko a Česko. Tisícky firiem, vrátane maloobchodných reťazcov sa zaviazali skončiť s používaním klietkových vajec už od roku 2025, pričom na Slovensku takýto záväzok prijali už tri štvrtiny maloobchodného trhu s potravinami. V klietkovom chove na Slovensku žije 75 % sliepok. 

Organizácia Humánny pokrok vedie kampaň Zákaz klietok a ich petíciu za zákaz klietkového chovu sliepok na Slovensku podpísalo už viac ako 61 000 ľudí. 

ZDIEĽAŤ ČLÁNOK

Kapry celé dni nehybne čakajú natlačené jeden na druhom v malej kadi na rušnej ulici, kde nepoznajú nič iné, len strach. Opakovane sa s nimi hrubo manipuluje a domov si odnášate kapra s bolestivými poraneniami po celom tele. V igelitovej taške sa dusí niekoľko desiatok minút. Takýto prevoz je pre kapra stresujúci boj o holý život. Voda vo vani je pre kapra príliš teplá na to, aby v nej vedel pokojne tráviť svoje posledné hodiny. Vo vode je navyše chlór, ktorý mu páli sliznice a žiabre. Kapor v domácich podmienkach často umiera pomaly a v bolestiach. Častou praktikou je utlčenie na smrť.  

Sliepky v klietkovom chove nemôžu robiť nič, čo je pre ne prirodzené a dôležité. Nemôžu sa kúpať v prachu a zbavovať sa tak parazitov, nemôžu si hľadať potravu a skúmať okolie, čím v prírode trávia väčšinu svojho času, a nemôžu si ani len stavať hniezda. Pre vaječný priemysel sú len strojmi na peniaze. Sliepka sa v takýchto podmienkach zakrátko doslova zblázni, čo následne vedie k početným konfliktom a kanibalizmu.

Každoročne trpí a zomiera na kožušinových farmách krutou a barbarskou smrťou 100 miliónov zvierat. Celý svoj život strávia v malej špinavej klietke a umierajú v plynových komorách, a neraz pri sťahovaní kože zaživa. Od kožušín sa však už odvracajú popredné módne značky, a čoraz viac krajín tento barbarský priemysel stavia mimo zákon. Na Slovensku sa nám to už podarilo v roku 2019. Nasledovalo Taliansko, Francúzsko, Estónsko a Írsko. Teraz je čas, aby sme ho zakázali v celej Európskej únii.