3_studnicky_interier_0051-2

Prvá reštaurácia na Liptove sa zaviazala nepoužívať klietkové vajcia

Koliba Tri Studničky u Tomášovcov sa pridala ku spoločnostiam, ktoré povedali nie krutému klietkovému chovu sliepok a prijala záväzok používať výhradne vajcia z bezklietkových chovov.

3. septembra 2020 v Demänovskej doline: Reštaurácia Tri Studničky je v liptovskom regióne prvou, ktorá sa v rámci spoločenskej zodpovednosti rozhodla chrániť sliepky a od septembra odoberať už iba vajcia pochádzajúce z bezklietkových chovov. Dôvodom je, že klietkový chov je z pohľadu životných podmienok pre sliepky tou najhoršou alternatívou.

“Dlhodobo sa zamýšľame aj nad nadspotrebou mäsa. Trh tlačí na ceny a tie sa prejavujú v prístupe chovateľov. Kedysi vzácna surovina dnes cenovo konkuruje iným rastlinným v minulosti lacným produktom. Je ťažké odmietnuť dobrú cenu, byť zásadový a správať sa ináč ako väčšina, ale to je jediná cesta. Záväzok nepoužívať klietkové vajcia nás oslovil práve preto, môžeme tak malým dielom prispieť k dobrej veci,” hovorí majiteľ reštaurácie Richard Tomáš.

Medzi slovenskými reštauráciami sa prvé záväzky na ochranu sliepok objavili len v júli tohto roka, kedy ich zverejnilo päť prevádzok v Bratislave a Stupave. V slovenskom potravinárskom sektore naopak majú takýto záväzok už takmer všetky významné reťazce, ktoré spolu pokrývajú približne 75% maloobchodného trhu, ako aj veľkoobchod Metro.

“V klietkovom chove nemajú sliepky možnosť robiť nič iné, než znášať vajcia. Životný priestor mimo mreží je naozaj to najmenej, čo im môžeme zabezpečiť. Firmy majú v oblasti ochrany zvierat veľký vplyv, preto sme radi, že sa so svojím záväzkom pridala ďalšia reštaurácia. Dúfam, že ju budú nasledovať ešte mnohé a pomôžu tak ukončiť klietkový chov,” vyjadril sa Martin Smrek, predseda združenia Humánny pokrok, ktoré v kampani Viac neznesiem! bojuje proti klietkovému chovu sliepok na Slovensku.

Podľa prieskumu agentúry Focus z konca minulého roka si 59% ľudí na Slovensku myslí, že reštaurácie, obchody a výrobcovia potravín by klietkové vajcia nemali používať, a 60.3% je názoru, že klietkový chov nosníc by sa mal úplne zakázať. Nie je preto prekvapivé, že sa tu podobne ako v iných krajinách vyvíja z bezklietkových záväzkov nový štandard v oblasti spoločenskej zodpovednosti firiem.

###

HUMÁNNY POKROK Humánny pokrok je združením pre rozvoj ľudskosti a udržateľnosti. Sme hlasom zvierat a presadzujeme udržateľné riešenia, ktoré dokážu nasýtiť planétu. Humánny pokrok vznikol s cieľom priniesť na Slovensku silný hlas zvierat, ktorý bude klásť dôraz na ľudskosť a udržateľnosť. Združenie je členom globálnej koalície Open Wing Alliance bojujúcej proti klietkovému chovu sliepok, medzinárodnej organizácie Fur Free Alliance bojujúcej za ukončenie kožušinového chovu a najväčšej zvieracoprávnej koalície v EÚ – Eurogroup for Animals. V roku 2019 presadilo združenie zákaz kožušinového chovu na Slovensku.

ZDIEĽAŤ ČLÁNOK