fbpx
thumbnail_large-1

Prvé slovenské reštaurácie nasledujú svetový trend lepšej ochrany sliepok

Štyri slovenské reštaurácie a kaviareň prijali záväzok ukončiť používanie klietkových vajec. Stali sa tak na Slovensku prvými, ktoré sa rozhodli oficiálne chrániť sliepky vo svojej dodávateľskej sieti pred krutosťou klietkového chovu.

Donedávna sme mohli na Slovensku záväzok nepoužívať klietkové vajcia vidieť len pri potravinárskych reťazcoch a hoteloch, vďaka piatim prevádzkam však majú zastúpenie už aj medzi reštauráciami a kaviarňami. Pre bezklietkovú politiku sa rozhodli jedny z najznámejších a zároveň najväčších bratislavských podnikov 1. Slovak pub, Kláštorný pivovar, Bratislavská reštaurácia Flagship a Kaviareň F. X. Messerschmidta ako aj stupavská reštaurácia spojená s farmou – Biofarma Príroda. Klietkové vajcia úplne prestanú používať už od augusta tohto roka. Stanú sa tak priekopníkmi bezklietkových štandardov v slovenskom reštauračnom sektore a prispejú k ukončeniu klietkového chovu, v ktorom žijú na Slovensku stále takmer tri milióny sliepok.

“Sami prevádzkujeme farmu a hospodársky dvor v Stupave. Snažíme sa predávať pokrmy s príbehom a z poctivých surovín. Roky sme predávali na Biofarme v našom obchodíku Vajcia z vinice a aj sme ich používali v kuchyni na prípravu jedál, robili osvetu a vieme, že ľuďom na tom záleží. Myslím, že každý, kto by videl život zvierat v klietkovom chove na vlastné oči by usúdil, že niečo také nechce podporovať,” hovorí Martina Hlinová, manažérka spomínaných prevádzok.

Kým medzi slovenskými reštauráciami sú bezklietkové záväzky novinkou, pri potravinárskych reťazcoch ide už o bežnú súčasť politiky spoločenskej zodpovednosti. Záväzok nepoužívať klietkové vajcia najneskôr od roku 2025 majú takmer všetky veľké reťazce, medzi nimi Billa, Terno, Tesco, Kaufland, Lidl či Metro. Skutočnosť, že éra klietkových chovov končí potvrdzuje aj tohtoročný záväzok Únie hydinárov prerobiť všetky svoje chovy na bezklietkové najneskôr do roku 2030. Postoj verejnosti je totiž jasný –  zákaz klietkového chovu si podľa prieskumu agentúry Focus z konca minulého roka na Slovensku želá vyše 60% ľudí.

“Ľudia si čoraz väčšmi uvedomujú, aký dopad majú ich voľby na životy sliepok, a zodpovednosť v tomto smere chcú vidieť aj od firiem. Sme preto veľmi radi, že prvé záväzky chrániť sliepky prichádzajú už aj od popredných reštaurácií. Ich rozhodnutie prijať bezklietkový záväzok je výborným krokom a nastavuje nové štandardy gastro služieb na Slovensku, ktoré budú čoskoro nasledovať aj ďalšie reštaurácie,” vyjadril sa Martin Smrek, predseda zvieracoprávneho združenia Humánny pokrok a koordinátor kampane za ukončenie klietkového chovu sliepok na Slovensku Viac neznesiem!, ktorú v pridruženej petícii podporilo už vyše 21 000 ľudí.

Situácia na Slovensku je súčasťou globálneho posunu v ochrane sliepok. Každý rok sa pridávajú ďalšie spoločnosti, ktoré odmietajú používanie klietkových vajec, a to od malých reštaurácií až po gigantov ako je Unilever, Sodexo, Hilton, Subway, McDonald’s alebo Starbucks. Reagujú tak na povedomie svojich zákazníkov o krutosti, ktorú klietky predstavujú, a pomáhajú pred ňou chrániť milióny nosníc po celom svete.

###

HUMÁNNY POKROK

Humánny pokrok je združením pre rozvoj ľudskosti a udržateľnosti. Sme hlasom zvierat a presadzujeme udržateľné riešenia, ktoré dokážu nasýtiť planétu. Humánny pokrok vznikol s cieľom priniesť na Slovensku silný hlas zvierat, ktorý bude klásť dôraz na ľudskosť a udržateľnosť. Združenie je členom globálnej koalície Open Wing Alliance bojujúcej proti klietkovému chovu sliepok, medzinárodnej organizácie Fur Free Alliance bojujúcej za ukončenie kožušinového chovu a najväčšej zvieracoprávnej koalície v EÚ – Eurogroup for Animals. V roku 2019 presadilo združenie zákaz kožušinového chovu na Slovensku.

Kontakt:

Martin Smrek – koordinátor kampane Viac neznesiem!

+421 948 315 807

martin.smrek@humannypokrok.sk

Interiér jednej z najväčších reštaurácií v Bratislave - Flagship, ktorá patrí medzi prvé prevádzky so záväzkom nepoužívať klietkové vajcia. Zdroj: Bratislavská reštaurácia Flagship

Flagship restaurant

Interiér jednej z najväčších reštaurácií v Bratislave – Flagship, ktorá patrí medzi prvé prevádzky so záväzkom nepoužívať klietkové vajcia. Zdroj: Bratislavská reštaurácia Flagship

Záber z Biofarmy Príroda v Stupave, kde majitelia chovajú vlastné ovce, prasatá, kravy alebo hydinu a prevádzkujú reštauráciu. Ochranu sliepok a pôvod vajec z bezklietkových chovov po novom zaručujú aj oficiálnym záväzkom. Zdroj: Biofarma Príroda

Biofarma

Záber z Biofarmy Príroda v Stupave, kde majitelia chovajú vlastné ovce, prasatá, kravy alebo hydinu a prevádzkujú reštauráciu. Ochranu sliepok a pôvod vajec z bezklietkových chovov po novom zaručujú aj oficiálnym záväzkom. Zdroj: Biofarma Príroda

ZDIEĽAŤ ČLÁNOK

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email