Sanagro_zdroj Humanny pokrok

Prvý slovenský producent vajec prijal bezklietkový záväzok 

Slovenská poľnohospodárska skupina Sanagro sa dnešným dňom stala prvým slovenským producentom, ktorý prijal bezklietkový záväzok. Záväzok zabezpečí, že skupina Sanagro nebude produkovať, spracúvať či distribuovať vajcia pochádzajúce z klietkových chovov, a vzťahuje sa na všetky ich súčasné, budúce vlastné ako aj licencované prevádzky patriace pod skupinu Sanagro.

Bratislava, 18.06.2024
– Skupina Sanagro dnes zverejnila bezklietkový záväzok na svojej webovej stránka, a stala sa tak prvým slovenským producentom so záväzkom na ochranu sliepok. Sanagro je tak ďalšou spoločnosťou, ktorá sa odvracia od krutosti klietkových chovov podobne ako zvyšok vyspelej Európy.

Bezklietkový záväzok Slovenskú poľnohospodársku skupinu Sanagro zaväzuje k tomu, že nebudú v budúcnosti produkovať, spracúvať alebo distribuovať vajcia z klietkových chovov a vzťahuje sa aj na všetky ich vlastné alebo licencované prevádzky. Týmto záväzkom sa zabezpečí, že investíciou do každého nového chovu nebudú podporovať produkciu v klietkach. Momentálne prevádzkujú chov sliepok vo voľnom výbehu v Horných Surovinách a ekologický chov v Húškach. Záväzok bol prijatý s okamžitou platnosťou.

„Vysoká kvalita chovov a humánny prístup patria medzi základné princípy, ktorými sa skupina SANAGRO riadi. Zvieratám na našich farmách chceme zaistiť vysoký štandard života, aby sa cítili ako vo voľnej prírode. Našim dlhodobým cieľom je totiž zmena imidžu klasických družstiev na moderné farmy, ktoré budú prispievať k produkcii kvalitných domácich potravín. Náš bezklietkový záväzok tak ide ruka v ruke s cieľmi, ktoré sme si stanovili.“ dodáva Tomáš Kohút, generálny riaditeľ Sanagra.

Podľa Miroslavy Roháčovej z organizácie Humánny pokrok ide o dôležitý signál pre slovenských producentov vajec, ale najmä pre Ministerstvo poľnohospodárstva a rozvoja vidieka. „Slovensko má oddnes záväzok 1. významného producenta vajec a dúfam, že to vyšle signál aj pre ostatných producentov, no najmä pre ministerstvo, ktoré doposiaľ ignoruje 70 000 podpisov, ktoré vyzývajú k legislatívnemu zákazu klietkového chovu. Je na čase, aby sme sa posunuli bližšie k modernej Európe, a stali sa krajinou, kde žiadne zviera neprežije život v špinavej klietke na priestore o veľkosti hárku papiera A4.”

Momentálne produkujú vajcia pod značkou Pipidu a sú najväčším producentom svojho druhu na Slovensku a v strednej Európe. Vo voľnom výbehu chovajú viac ako 37 000 sliepok, v ekologickom chove 1 750 sliepok a v budúcom roku plánujú otvoriť ďalší chov voľného výbehu v Hlohovci s predpokladanou mesačnou produkciou 1 milión vajec. Vo svete bolo doposiaľ prijatých 93 záväzkov producentov vajec, z celkového počtu 2 614 bezklietkových záväzkov naprieč všetkými sektormi potravinárskeho priemyslu. Na Slovensku vďaka bezklietkovým záväzkom pokrývajúcim 75 % maloobchodného trhu budú vajcia z klietkového menej dostupné od roku 2025. 

ZDIEĽAŤ ČLÁNOK

Kapry celé dni nehybne čakajú natlačené jeden na druhom v malej kadi na rušnej ulici, kde nepoznajú nič iné, len strach. Opakovane sa s nimi hrubo manipuluje a domov si odnášate kapra s bolestivými poraneniami po celom tele. V igelitovej taške sa dusí niekoľko desiatok minút. Takýto prevoz je pre kapra stresujúci boj o holý život. Voda vo vani je pre kapra príliš teplá na to, aby v nej vedel pokojne tráviť svoje posledné hodiny. Vo vode je navyše chlór, ktorý mu páli sliznice a žiabre. Kapor v domácich podmienkach často umiera pomaly a v bolestiach. Častou praktikou je utlčenie na smrť.  

Sliepky v klietkovom chove nemôžu robiť nič, čo je pre ne prirodzené a dôležité. Nemôžu sa kúpať v prachu a zbavovať sa tak parazitov, nemôžu si hľadať potravu a skúmať okolie, čím v prírode trávia väčšinu svojho času, a nemôžu si ani len stavať hniezda. Pre vaječný priemysel sú len strojmi na peniaze. Sliepka sa v takýchto podmienkach zakrátko doslova zblázni, čo následne vedie k početným konfliktom a kanibalizmu.

Každoročne trpí a zomiera na kožušinových farmách krutou a barbarskou smrťou 100 miliónov zvierat. Celý svoj život strávia v malej špinavej klietke a umierajú v plynových komorách, a neraz pri sťahovaní kože zaživa. Od kožušín sa však už odvracajú popredné módne značky, a čoraz viac krajín tento barbarský priemysel stavia mimo zákon. Na Slovensku sa nám to už podarilo v roku 2019. Nasledovalo Taliansko, Francúzsko, Estónsko a Írsko. Teraz je čas, aby sme ho zakázali v celej Európskej únii.